PFka..Novoročenky...aneb Nengajó

8. ledna 2014 v 15:22 | Takara |  Místní zajímavosti
Nový Rok je v Japonsku jedním z nejvýznamnějších dnů v Japonsku, a tak se není čemu divit, že na Nový Rok mají v Japonsku řadu tradic. I v Čechách máme Novoročenky a PF, která se ale od těch japonských přece jen trošku liší. Tak první věcí je, že motivem na japonská PFka vypadají jako korespondenční lístky či pohlednice. Jedna strana bývá bílá a z druhé strany Nengajó vypadá jako pohlednice, kde vyplníte adresu. S bílou stranou si můžete vyhrát a ukázat svou kreativitu. A pokud žádnou nemáte, tak na tu bílou stranu necháte vytvořit motiv příslušnou firmu specializující se na Novoročenky. Motivem bývá zvíře, které je ten daný rok (Tohle je jen poznámka pod čarou, ve stručnosti: Jedná se o 12 cyklus a zvířat je celkem 12, podoba a názvy zvířat jsou závislé na tom, zda se bavíte s Číňanem či Japoncem, protože jak čínský tak japonský zvířetník se trošku liší.). Letos je to kůň a tak tedy kůň na milion způsobů. Ale mohou to být i jiné kresby, či fotografie dětí či celé rodiny s přáním k Novému Roku.


Zvláště děti si tento typ s bílou stranou užijí, když se vykreslují s koníky a jinými novoročními tématy. Ve školách se vyrobí na Nengajó speciální "poštovní schránka" do které děti Nengajó vhodí. Před zimními prázdninami se Nengajó buď vloží do dětských notýsků, které s sebou děti každý den nosí nebo se prostě pošlou poštou. Nengajó je vlastně taková pohlednice, na které je předtištěná známka 50yenů. To ale není vše! Na nengajó je vytištěno i číslo, které může být výherní k Novoroční loterii, ale vzhledem k množství Nengajó každý rok, je šance, že vyhrajete rovná nule.


Nengajó můžete bez obav hodit do poštovní schránky (do levého okýnka se žlutým štítkem) nebo je můžete donést na poštu, kde je umístí do speciální schránky, protože Nengajó, má omezený čas, takže musí být doručena přednostně a většinou ve stejný den. Kolem Nového roku jsem potkávala řadu japonských babiček nesoucí štoček (asi 20 až 50 Nengajó) na poštu. Chudáci pošťáci! My jsme posílali pouze dvě Nengajó a to jsme museli, protože nám došla dvě Nengajó a je slušnost tedy přání k Novému Roku oplatit. Ale D. předal kolem 100 Nengajó svým zákazníkům.


Tím se dostávám k firemním Nengajó, které jsou trošku jiné. Ty vypadají opravdu jako pohlednice, kdy "bílá strana" je potištěna motivem Koně (pouze pro rok 2014, zvíře se každý rok mění) z druhé strany jsou stejné i s číslem do Novoroční loterie. Firemní Nengajó jsou mnohem neosobnější a tisknou se ve větším počtu. V podstatě první den v práci Japonec po Novém Roce Japonec stráví ukláněním se každému koho potká a opakování dvou frází: 1) Akemashite omedetou gozaimasu a 2) Kotoshi mo yoroshiku onegaishimasu. (a samozřejmě i formálnější level Japonštiny) Tyhle fráze jsme používali s kolegyněmi ze školky a být učitelka nemá vysoký společenský kredit či status ani v Japonsku, takže fráze se mohou trošku lišit, ale běžně kolem uslyšíte nejčastěji tyto dvě. Popřejeme a v kanceláři dané firmy zanecháme Nengajó nebo je opět pošleme poštou.


Kromě Nengajó je i zvykem dávat sériově vyráběné dárky: Například loni byl rok hada a mi jsme dostali kokovou sošku hada na podstavci. Tématické dárky. Ale také oblíbené ručníky, které jsou pečlivě zabalené do fólie, přes kterou je nalepený papírový pruh s jménem společnosti či osoby, která ten ručník darovala. No a nakonec kromě Nengajó se dávají kolegům, rodině a přátelům různé pochutiny či suvenýry ze zimních prázdnin.

Co se japonských PFek týče, mám je celkem ráda, hlavně ty s tou bílou stranou, kde se člověk může pěkně vyřádit. Razítky, fixy, tužkou, pastelkami, štětcem. Můžete lepit, stříhat nebo i skládat origami. Viděla jsem Nengajó s origami koně, to byl sakra dobrý nápad. Letos jsem se moc nevyřádila, prostě jen fixy a navíc koně moc nemusím, blbě se kreslí, takže letos na Nengajó pro naše blízké byli vyobrazení postižení koně...No příznám bez mučení, můj talent není bezbřehý. Příští rok bude třeba lepší! A nebo taky ne, protože pokud dobře počítám 2015 bude rokem Ovce (to je moje opravdu neoblíbené zvíře z čínského horoskopu a beran z evropského, z nějakého důvodu se mi zvíře, které dělá béééééééééé prostě nelíbí :D ) Takara
 


Komentáře

1 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 8. ledna 2014 v 21:24 | Reagovat

Já jsem letos dělala jen jednu a tu jsem nakonec málem zapomněla poslat - konkrétně kaligrafickou, hodně jsem se na tom vyřádila, ale výsledek byl nic moc. Hlavně jsem nestíhala, takže příští rok musím začít už v listopadu. :D Všichni japonští kamarádi mi poslali nengajó, tak jim zase posílám české pohlednice (na poště docela zírali, když jsem nesla asi patnáct dopisů :D). Musí to být docela záhul, všechny ty přípravy, loterie a podobně. O_O

2 Takara Takara | Web | 8. ledna 2014 v 23:05 | Reagovat

Možná právě proto před Novým Rokem nabírají na pošty nové zaměstnance. Tohle musí být záhul...15 je ještě dobrý:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama