Únor 2014

Sněží...sněží...

8. února 2014 v 14:05 | Takara |  Japonsko radosti a starosti běžného života.


Sněží, sněží a mráz kolem běží...že mi snad šplouchá na maják...i to by se mohlo stát, ale věc se má tak, že bydlím v Japonsku a ještě k tomu v oblasti, kde bývá sněhu, tak 5 cm dva dny v roce a letos se potýkáme se sněhovou kalamitou, kdy vlaky nejezdí nebo s velkým zpoždějím. Silnice nikdo neodhrabává, takže chůze se stává hrou o přežití. Pro Češku nic nového pod sluncem, pro mé sousedy velké překvapení. Závěje kolem domů dosahují už kolem metru, ale pozor vážení na Hokkaido opravdu nemáme (tam je to až 6 metrů a mají velký počet obětí na životech, při uklízení sněhu ze střech, či při neštěstí, kdy z neuklizené střechy na člověka spadne metr a něco silná vrstva sněhu. V tom případě nemá ten nešťastník šanci přežít.

Schody jsem odhrabala dneska dvakrát. Jak jsem si tak hrabala, tak jsem viděla jak se z protějšího domu utrhl sněhový pokryv, a protože v Japonsku se staví baráky proklatě blízko, tak celý pokryv spadl rovnou na přístupovou cestu dalšího souseda. Docela jsem se vyděsila, nedej bože aby tam někdo šel.


Musím přiznat, že odhrabavaná cesta je užší a užší, jak není sníh kam dávat a jak se mi už nechce hrabat. Zkoušela jsem schodit sněhový pokryv ze střechy, protože se bojím, že by to na někoho mohlo spadnou. Z balkónů, které máme dva jsem vyházela asi 80 cm nakupeného sněhu. To mi zabralo asi 30 minut. Nicméně stále hustě sněží, takže se obávám, že zítra mě čeká to samé. Netuším jak se daří mým tulipánům pod závějí sněhu, uvidíme zda něco přežije. Auto i kola jsou těžce zaváté, snažím se to sice udržovat, ale v pondělí do práce, no to bude sranda, opravdu se na to moc a moc těším. Hlavně jsem zvědavá zda pojede vlak či ne. Odakyu jsou známe, že staví celkem času, když hodně prší, když hodně fouká, když hodně sněží. Naštěstí tu funguje dobrý servis, takže se o situaci na drahách dočtu na netu, a nemusím trvdnou na nádraží.

Musím přiznat, že až na těžkosti s odklízením sněhu, obavy zda naše střecha je konstruována na velký příval sněhu nebo ne. Obavy, že se nějaký ten pokryv utrhne a spadne nám na hlavu, děláme co můžeme, protože šance, že přijde obleva je v nedohlednu a až přijde obleva, tak se ten sněhový pokryv stane pohyblivějším, takže bude padat. No nic snad si tuhle sněhovou nadílku všichni ve zdraví užijeme. Miluju zimu, sněhové vločky a hooooooooodně sněhu, to přiznávám! A v Japonsku mi tohle hodně chybělo...Už nechybí...máme dost...a budeme mít i na rozdávání...Takara