Ve stínu sakur aneb O Hanami お花見

4. dubna 2014 v 2:47 | Takara |  Místní zajímavosti
Šťastnější z nás, kteří mají volno, tak ti vytáhnou modré plastové plachty či deky, zabalí nějakou tu svačinku a alkohol (kombinace: dango http://zestinusakur.blog.cz/1403/dango-aneb-3-a-vice-kulicky-na-spejli a o bento- oběd v krabičce a o sake je běžná) a obvolají přátele. No a co, že se to chystá? Jde se na "o hanami". O hanami お花見, hanabi花火 slova jsou si podobná, ale v prvním případě se jdeme kochat květy a v druhém případě se jdeme rozplývat nad ohňostrojem.

Plachtu umístíme na nějaké dobré místo v parku a pak už jen užíváme záplavu bílých a růžových květů. Tzv. "O hanami"お花見、jak už kanji napovídá: hana-květ mi/ru/-vidět, jedná se o pozorování květů, koukání na květy. A co že kvete teď na jaře? No nejvíce jsou to sakury, které už v některých oblastech začínají opadávát, protože minutý a tenhle týden se teploty v Kanagawě a i jinde pohybovaly kolem 20 stupňů, takže bylo zhruba o 5 stupňů tepleji než loni...(očekávám vedro k padnutí v létě :() Plachta je umístěná, nyní se všichni usadíme a postupně se projídáme zásobami, které jsme si přinesli. Kolem pobíhá velké množství lidí s foťáky, kteří se snaží zachytit krásu sakur, z co nejlepšího úhlu. V tuhle dobu školy s oblibou pořádají pikniky pod sakurami. Má to něco do sebe: záplava květů, dobré jídlo a sluníčko k tomu, to je prostě paráda. Hanami je o užívání si květů, ale hlavně o setkání s přáteli, a protože v Japonsku toho času na setkávání se s přáteli není tolik, o to víc si to člověk užije.

Ale nejsou to jen sakury, které je možné obdivovat. V tuhle roční dobu jen zřídka potkáme kvetoucí švetsku (ume) či kamélii (tsubaki) , protože obojí kvete v chladnějších časech. Kamélie (tsubaki) začíná kvést koncem listopadu a kvete přes celou zimu. Švestka kvete nejvíce v únoru, pak už předává žezlo, co se kvetení týče růžovým odrůdám sakury, které začínají kvést rychleji, než bílé a také rychleji odkvétají. Po růžových sakurách začínají kvést odrůdy sakury s bílými květy, té nejvíce obdivovanější a nejvyhledávanější k provozovaní "o hanami". Zároveň se sakurami květou i broskve (momo) a s nimi zápava květů od rudé či tmavě růžové, přes růžové po bílé.

Kawazuzakura Odawara 2014

ume Kanazawa 2014

Momo Yamato shi 2014

tsubaki v horách 2014

Ume Kanazawa 2014

V TV nás zásobovali různými předpověďmi, jak sakury budou kvést (tzv. sakura zensen) a dnes, když už sakury kvetou, nás zásobují sakurovými reporty (denně) a reportážemi, jak si lidé užívají sakury do pozdních večerních hodin, zvláště na místech, kde jsou sakury podsvíceny tzv. večerní sakury 夜桜 yozakura, takže má cenu zůstat v parku, např. v Kanagawě takto podsvícené sakury se nachází v Ueno Parku. Navzdory dešti, tak někteří Japonci stojí před parky třeba i dvě hodiny před otevřením parku, jen aby mohli zabrat nejlepší místo v parku. Rovněž TV nabízí různé typy, kam jet na výlet za sakurou a doporučují se nelepší "hanami spotto" tedy místo, ze kterého lze nejlépe obdivovat květy sakury. Často se sakury nacházejí na březích řek či tvoří sakury. Obojí je prostě nádherné. Nejlepším místem na sakury je podlemě oblast v Kyótu, ale v Kanagawě na ulici sakury nalezneme také a můžu říct, že lidí je zde o poznání méně.

piknik v parku...o hanami...se stany či modrými plachtami a "sváčou" Sagamihara shi 2014

sakura Zama shi 2014

Mám ráda tenhle čas mezi březnem a dubnem, kdy je jaro v plném proudu a my se můžeme těšit ze záplavy květů v ulicích a parcích, i když přiznám, že na sakury (ty s bílými květy) si zajedeme do Kyóta. Růžové "kawazuzakury" jsme obdivovali v Odawaře a Hakone, ty ale z větší části odkvetly http://zestinusakur.blog.cz/1403/kawazuzakura-3-2013 , takže je čas na tradiční, japonské sakury. Bílé sakury kvetou po celém Japonsku a například v Ueno Parku, už jsou v plném květu (asi týden), takže kdo se nacházíte kolem, tak určitě neváhejte.

Keř s bílými a fialovými květy...zde Zamashi 2014

Momo Yamato shi 2014

Jaro je v rozpuku a kvetoucí cokoli je na každém rohu, takže jen málokdy vyrážím ven bez fotoaparátu, protože v ulicích je pořád co fotit: sakury, momo, různé zlaté deště, cosi s velkými bílými a fialovými květy a pak keře, které připomínají kamélie (tsubaki), ale jedná se o keře z čeledi sasankovitých a na cedulích naleznete jméno "sasanka". Sasanky kvetou od února, přes březen až do konce dubna, ale musím přiznat, že informace o kvetení, které podávám mohou být dosti variabilní v závislosti na počasí.

Sakura Yamato shi 2014

sakura Yamato shi 2014

sakura Yamato shi 2014

V tuhle chvíli si užíváme záplavu bílých květů a v horských či severněji položených oblastech i růžových květů sakur a také květů broskví (momo). O tu krásu se s vámi trošku podělím, zatím jen s tou krásnou z ulic. Na Kyóto si budeme/te muset počket. Takara
 


Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 5. dubna 2014 v 8:36 | Reagovat

Škoda, že je můžeme obdivovat jen na fotkách, tu jich zas tak moc není. :)

Děkujeme za článek a ať jsou v rozpuku ve dne v noci.

2 herobrineinfo herobrineinfo | Web | 6. dubna 2014 v 8:12 | Reagovat

Tie sú pekné. Vážne.

3 Melkora Melkora | Web | 22. června 2015 v 21:03 | Reagovat

Japonské sakury jsou opravdu okouzlující. Škoda, že se něco podobného nekoná i u nás.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama