Ajisai aneb květena v červnu

23. června 2014 v 0:28 | Takara |  Místní zajímavosti
Přelom dubna a května nám odkvely momo (broskve) a jabloně odkvetly v průběhu května. Koncem května už stromy příliš nekvetou. Co v Japonsku kvete jsou keře a různé květiny. Díky květinářstvím některé květiny kvetou rychleji, ale co se květin v parcích týče, tak pokud bych si měla vybavit květinu pro červen, pak by to byl Ajisai.
Ajisai je nejčastěji v modré barvě, ale je pravda, že křížení dalo vzniknout i dalším barevnostem. A tak není vyjímkou ani růžová či fialová. Někdy je i barevný mix na ajisajovém keři. Modrá se pohybuje od světlých tónu po sytě modré. Stejně tak růžové a fialové odstíny. Ceny Ajisajů jdou nahoru s postupujícím června, za jeden Ajisai zaplatíte kolem 2000yenů (někdy méně a někdy více) Ajisai se daří na sluníčku a v polostínu. Sousedce z nějakého důvodu chcípá na zahrádce. Důvod je zatím neznámý.

Zde přidávám pár fotek z procházky. Ajisai můžete najít na různých místech: parkovišti, v parku, na nádraží apod. Kvete volně na různých místech.
Ale to není všechna květena v Japonsku, když je červen. V červnu je teplo mezi 25 až 30 stupni Celsia a vlhkostí vzduchu mezi 60 a 80%. Vlhkost vzduchu se pomalu zvyšuje, protože hodně prší. V červnu je období dešťů tzv. tsuyu. Takže květiny, které kvetou, jsou květiny a keře, které vydrží vysoké teploty, velkou vlhkost jak ve vzduchu, tak v půdě. Podle naší zahrady můžu soudit, že tráva už je podmáčená, takže po příštím zapršení budeme mít rybníček na zahradě. Většina jarních kytek začíná hnít (např. gerbery) Gerbery mají rádi vodu i sluníčko, ale ne přelívání, kterého se jim dostává v době přívalových dešťů.


A co kvete dál: různé druhy z čeledi liliovitých keře i rostliny. V případě keřů v půlce května začíná kvést speciální keř zvaný tsutsuji v oblasti Hakone. Hakone je oblast onsenů, hor, jezer a krásných chrámů. Tyto keře tsutsuji jsou všude jinde i v Kanagawě, ale nejhojnějším místem je opravdu Hakone.tsutsuji na procházce 2014

keře tsutsuji před nějakou firmou v Yamatu 2014

Další květiny, které zde kvetou, jsou různé zvonkové květiny. Různé velikosti, různé barvy. Většina z nich není volně kvetoucí, ale zakoupené v květinářství a vysazené kolem chodníků a kolem baráků. Musím přiznat, že co se týče péče o veřejné cesty a veřejnou zeleň, tak jsou na tom Japonci daleko lépe, než my Češi. Starají se o to, jak to kolem vypadá o něco více, než jsme zvyklí my.A pak tu kvete i tohle, co se v Japonsku nazývá Tachiaoi. Tohle bych si ráda vysázela na zahradě. Líbí se mi ta výška a velikost květů, protože tato květina je nepřehlédnutelná. Opět různé barevnosti od bílé, přes světle růžovou, bílou s červenými pruhy, starorůžovou a červenou či tmavě růžovou. Letní odstíny květin jsou nejčastěji v odstínech modré, růžové, fialové a bílé. To ale neznamená, že by v Japonsku snad nebyly květiny červené, žluté, oranžové. Jsou a je jich dost a dost. Tahle barevnost tu je, ale při běžné procházce musím přiznat, že jsou spíše v menšině.zátiší s vodním kolem a květinou zvanou tachiaoi 2014

tachiaoi v Yamatu 2014

květina zvaná tachiaoi Yamato 2014

foceno v Sagamihara-shi, v minizoo červen 2013

Mojí nejoblíbenější stromeček je Ibišek, který se objevuje v květinářství až v červnu a v plném květu. Od klasické červené, kterou mám nejraději, přes žlutou a růžovou. Ibišky jsme léta měli doma v Čechách, ale pravda, kvést jsem je viděla jen jednou, a pak už ne. Zato v Japonsku to kvete ostošest. Svůj první ibišek jsem zničila vlastní blbostí, protože mu v zimě opadaly listy a vypadalo to, že uschnul, tak jsem si došla pro tašku na odpadky a Ibišek jsem zlomila v polovině, aby se mi vešel do tašky s věcmi na vyhození. Jaké to překvapení, když jsem zjistila, že pod kůrou je Ibišek stále zelený. Bohužel vrátit se to nedalo, takže jsem si letos v létě koupila nový. Jak první Ibišek, tak druhý Ibišek kvetou. První Ibišek měl květy až do konce října. Druhý ibišek má kolem 20 poupat a 5 květů v plném květu (v tuhle chvíli). Je to nádherná "kytka" :) Prostě léto, Ibišek, Havaj! Ou jééé! :)


Tak a to je ode mě k červnové květeně úplně všechno. Červen je posledním obdobím v létě, které má výraznou květinu. Typickou pro červen (samozřejmě i červenec a srpen, kvete totiž po celé léto) v červnu se pořádají různé "ajisai matsuri" a při té příležitosti se ajisaie prodávají.
Pokud procházíte uličkami v Japonsku, pak se to modrá, růžoví a fialoví na každém rohu. :) Takara
 


Komentáře

1 Kaja Kamisama Kaja Kamisama | Web | 23. června 2014 v 9:01 | Reagovat

<3

2 Takara Takara | Web | 28. června 2014 v 0:26 | Reagovat

[1]: Já jsem věděla, že na ten článek počkáš :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama