Tajfun 台風 (第08号)

11. července 2014 v 6:08 | Takara |  Japonsko radosti a starosti běžného života.
Tak tu máme období dešťů, kdy slunných dnů je poskrovnu, ale na to, že má být tsuyu (období dešťů), tak toho deště doposud moc nebylo. No asi až do dneška. V úterý přišlo první varování, že se k Okinawě blíží silný tajfun. Okinawa a tajfuny to není nic neobvykléko, proto většina budov na Okinavě má maximálně jedno/dvě patra a dokonce i hřbitovy jsou jaksi bytelnější. V hlavním městě najdete i vyšší budovy, ale žádné mrakodrapy nečekejte. Okinawa je tajfuny sužovaná často, takže se stavět do výšky určitě nevyplatí.

Tajfun je kombinace velmi silného/rychlého větru často s přívalovým deštěm. Na ulicích se dělají rybníky, voda teče kanalizací vzhůru, protože kanalizace nestíhá. Vítr trhá tašky ze střech (hlavně u starých domů na vesnicích, tam bere rovnou celé střechy), vyvrácené stromy, bahno v domech, sesuvy půdy, velké škody na majetku, ale hlavně na životech. Podle informací zatím o život přišlo nebo jsou nezvěstní kolem 3 lidé přišli o život a 53 lidí bylo zraněno, počet není konečný, jak tajfun neprošel zcela Japonskem.

Za ty dva roky a něco, co jsem tady jsem pár tajfunu zažila, ale spočítala bych je na prstech jedné ruky. Ne, že by nebyly časté. V létě a na podzim jsou časté, ale většinou neprojdou celým Japonskem. Projdou Okinawou, Shikoku, Kyuushu a stočí se na jih. Kanagawa prefektura je celkem v pohodě. V tomhle ohledu bych neměnila. Navíc Shikoku a Kyuushuu je sužováno emisemi z Číny tzv. PM, kolik toho PM ve vzduchu je mají různé programy na smartphonech a v TV se každý den objevuje info o stavu ovzduší. V Kanagawě nejsme PM ohroženi tolik, ale jakmile jde tajfun směrem ke Kanagawě, pak se informace o PM objeví i tady u nás.


Osmička je jiná, na poměry Okinawy silnější a tentokrát projde celé Japonsko. Takže zasáhne i nás. Když jsem se dneska (čtvrtek) vracela z pohovoru na všech stanicích už hlásili, že z důvodu tajfunu, vlaky nepojedou, nebo omezeně. Odakyuu line je vždy zastavená, jakmile naprší trošičku víc, nebo zafouká, takže jsem ani nepočítala s tím, že by Odakyuu snad fungovaly, když jde o tajfun. I dneska a to tajfun ještě nebyly, měly vlaky zpoždění. Ano zpoždění i v Japonsko. Ale v Japonsku zpoždění je otázkou 5-10 minut, ale i to řadu Japonců vyvede z míry, protože nejsou zvyklí na zpožděné vlaky.


V televizi sledují jak stav železnic, tak postup tajfunu Japonskem. Funguje zde předpověď pravděpodobného postupu tajfunu Japonskem a jsou vypsany dny a časy, kdy udeří v příslušné oblasti. Tohle shledávám velmi užitečným, protože člověk má čas se na tajfun připravit. Připravit...nejde o nic velkého, ale udělat se to musí.


První věcí je, že zatáhnu i plechové dveře na prosklených dveřích vedoucí na zahradu z obyváku (ribingu) a japonského pokoje (washitsu), pak zajistím všechna okna. Okna tu mají dvojí zamykání (většinou), sklidím veškeré věci z balkónu a sundám tyče na věšení prádla, aby je vítr neshodil. Sousedi jsou blízko a já bych nerada, aby jim do ložnice vrazila kovová tyč. Nerada bych. Následu sklizení věcí, které by mohly uletět, dekoračních předmětů a nářadí. Zajištění stromů a slunečnic. Slunečnice nám vyrostly do takové výšky, že už jsou větší než já. Jsou velké, ale já bych nerada, aby je vítr polámal, takže jsem je zajistila špagátem a to samé jsem udělala s minilampičkami pověšenými na plotě. Dům je zajištěný, elektriku se snažíme používat, co nejméně, zvlášť v případě bouřky. Máme sice dřevostavbu, ale nějak na ní nemůžu najít něco, co by vypadalo jako hromosvod, takže pokud by do nás na krásně uhodilo, pak asi budeme hořet.
Poslední věcí, je nákup, nevím, jak dlouho tajfun bude (většinou jeden den je a zase druhý není), ale nechce se mi v tajfunu jít ven na nákup, takže jsem něco málo nakoupila.
Tajfun tu bude zítra a já jsem ráda, že zítra nikam nemusím...dělám si starosti o manžela, který jede do práce na kole (40 minut) nevím, proč si blbec nevzal auto, když má možnost. Pojistku nemá, takže ho kryje jen pojištění úrazové a nevím, jestli se nechystá náhodou umřít...Doufám, že ne...Pro mě to bude znamenat, že budu celý den doma a budu poslouchat jak vítr naráží do stěn a dům se lehce chvěje. Taky je mi jasné, že na zahradě budeme moci chovat ryby, protože kanalizace v ulici nestíhá i při menším deštíku. Jinak očekávám, že tajfun v pohodě přečkáme. :) Takara

Edit z pátku rána. Tajfun prošel Kanagawou rychle v noci a kolem 7 ráno už nás přivítalo sluníčko, takže pokud něco proběhlo, bylo to rychlé a já jsem to kompletně prospala :) Místo tajfunu jsme přivítali teploty 32 a výše na některých místech v Japonsku až 35. Teď už je kompletně po tajfunu. Zranění jsou nejvíce v oblastech Okinawa, Shikoku a Kyuushuu a západní části Honshuu. Kanagawa byla v pohodě, žádné ztráty na životech a škody minimální. Musím přiznat, že se nám v Kanagawě živelné pohromy vyhýbají a bydlení zde, je bezpečné. Co se zemětřesení týče, tak tu máme otřesy kolem 3 max 4 stupně Richterovy maximálně, většinou to je kolem 2 stupňů a méně. No a tajfuny se nám většinou vyhýbají.
V tuhle chvíli už jsou dobrovolníci na místech a pomáhají likvidovat škody v postižených oblastech. Japonská rychlost úklidu a návratu do normálu, "poté" je neuvěřitelná. Občas si říkám, že bychom se tady mohli něco přiučit....zvlášť po povodních...
 


Komentáře

1 JanaP JanaP | 12. července 2014 v 16:42 | Reagovat

Ty zenska jedna sikovna! Ctu tvuj blog uz od zacatku roku. Nevim, co bylo pred tim, ale proste jsem zacatkem roku narazila na tvoje stranky a zacala pravidelne cist kazdy clanek. Pred mesicem, kdy jsem zarezervovala letenky do Japonska, jsem klikala skoro kazdy den, zda se objevi od tebe neco noveho. Vcera jsem priletela a prvni noc v Tokyo citila, jak se chveje postel. Rano kluci vyvesili na recepci cedulku ze tajfun je pryc. Ja otevru tvuj blog a ty pises prave o tajfunu. Moje srdce zaplesalo a slibila jsem si, ze ti vecer napisi podekovani. Tak jej pisi :-D Navic jsem objevila, ze zverejnujes take videa. Hned se do nich pustim, jen co bude nejake chvilka. Jen tak dal, Takaro! Diky za tvoje postrehy a opravdu nezaujaty pohled, jak se muze zit jedne Cesce v jedne velke zemi daleko na vychode.

2 Takara Takara | Web | 13. července 2014 v 6:40 | Reagovat

[1]:Původně jsem psala svůj blog, hned od příjezdu (dva roky a půl) zpátky. A pak přišel v mém životě zásadní moment, kdy jsem přemýšlela nad tím, zda se nesbalím a nepojedu "dom" (do Čech). Nakonec jsem to tady ustála, ale trošku jsem přehodnotila styl jakým jsem psala, přišel mi povrchní a hloupý, hodně jsem srovnávala Čechy a Japonsko (což je ta největší blbost, co tu člověk, když tu začíná, může vůbec udělat... Evropa a Asie se nedá srovnávat) Od Nového Roku jsem začala zase znovu s tím, že se ke starým tématům vracím, když je zrovna dobrá příležitost a čas...Jinak moje články jsou zaujaté...rozhodně...ano nejsem japanofil, žít v Japonsku nebyl můj sen a nepovažuju přestěhování do Japonska, za svůj "největší úspěch" (najít si přítele Japonce, dokáže každá a nemusí se ani moc snažit...cizinky jsou v Japonsku populární, takže stačí pouze vzájemné sympatie spolu se základní znalostí aj a není co řešit). Tím bych chtěla říct, že jsem v životě dokázala víc, než se jen vdát za Japonce :-D Co se české komunity týče, tak co Čech, to jiný názor, takže by se určitě našla řada Čechů, kteří by řekli, že píšu blbosti. Tak či tak, snažím se o pravdivé a co nejobjektivnější články.
Užij si Japonsko! Ať se ti tu líbí, teď tu je docela dusno/vedro a včera jsem se pěkně připálila v Atami. To je každoroční problém, mažu 50tkou a stejně se připálím... :-? Jinak není zač, jsem ráda, že tajfun prošel Kanagawou (Tokyo), tak rychle a bez větších škod, myslela jsem si, že to bude horší...Nejlepší bylo, že na Novinkách psali, že tajfun už skončil a přitom v Kanagawě, Chibě atd. jsme na něj teprve čekali. Občas mě to točí, když už píšou o tom, co se stalo a nestalo, tak ať si alespoň zjistí, jaká je situace...anglických stránek je tu dost a dost...Ty si to tu pěkně užij, i když nemáš zrovna super počasí... :-( kdyby něco, tak dej vědět...

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 15. července 2014 v 7:13 | Reagovat

Ne, že si všechny tajfuny necháte jen pro sebe, rychle se s nimi vypořádáte, než přijedu, a mně žádný nenecháte :-). Na Okinawu se nedostanu, nejjižněji bych měl být na Yakushimě. Už se do těch vašich končin moc těším!

4 JanaP JanaP | 15. července 2014 v 12:58 | Reagovat

[3]: Petre, bud v klidu. Od te noci z patka na sobotu si vsechna zametreseni, takfuny i tsunami davaji na cas a cekaji na konec tohoto tydne, kdy dorazis :-) Jak je videt na strankach japonskeho meteorologickeho ustavu, pocasi se ma opravdu zhorsit uz na tento vikend. Tebe to asi na severu nezasahne, ale my asi budeme muset Fuji presunout (nikoli mistne, ale casove).

5 Takara Takara | Web | 16. července 2014 v 1:07 | Reagovat

[3]:Neboj se, ono ještě něco přijde...osobně si myslím, že červenec/srpen není úplně nejlepší doba na cestování....i když jsou otevřené cesty na Fujisan, to je pravda...Červen/červenec tu většinou prší, aby mohl příjít v srpnu ten pařák...a srpen to je jako skleník...takže za sebe preferuji jaro (sakura) nebo podzim (momiji)...přiznám se, že v létě toho moc nenacestuju, je to většinou Izu, Atami, Yokosuka, Zushi a loni to byla Okinawa (moře, pláže, válenda :-D
[4]: máš pravdu v průběhu dneška by měly přijít mraky a zítra/pozítří déšť :-(, ale ne všechna info jsou 100% může to být dřív, ale i později...jakmile se jedná o předpovědi...Přeji vám oběma, co nejlepší počasí :) a super zážitky :-)

6 Čerf Čerf | E-mail | Web | 16. července 2014 v 7:06 | Reagovat

[5]: Vystoupit na Fujisan jsem si zatím zkusil jen mimo sezónu skoro osamoceně, tak pro změnu vyzkouším, jaké to je v sezóně a v proudu lidí :-). Pokud jde o počasí, uvidíme; vycházím z předpokladu, že každé je dobré, ale je možné že po dvou týdnech intenzivních dešťů budu mluvit jinak :-).

7 Takara Takara | Web | 16. července 2014 v 10:40 | Reagovat

[6]: Já ti spíš přeju to lepší počasí, protože zase nějaký čas zabere, než sem zase zavítáš...pro mě déšť v Japonsku znamená, že zůstanu doma a vylezu až bude lepší počasí...Držím pěsti :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama