Yukata 浴衣 a Jinbei 甚平

7. srpna 2014 v 3:14 | Takara |  Místní zajímavosti
Pravděpodobně o mě víte, že jsem naprosto "fashion" nepolíbená. Neznám aktuální trendy, co frčí a co je in...Upřímně nezajímám se o módu jako takovou, přesto v tomto článku udělám vyjímku, protože léto v Japonsku je ve znamení japonského oblékání. Léto je o matsuri- slavnosti a když jdeme na slavnost, tak můžeme využít příležitost a obléct si jednu z variant určených pro léto: Yukata (ze všeho nejvíce připomíná kimono-střihem, ale jedná se o jednovrstvý bavlněný šat, který se převazuje kontrastním obi (širokým pásem s "mašlí" vepředu nebo vzadu, existuje řada typů úvazů pásu...) a druhým typem je tzv. Jinbei. Jinbei oblékají většinou děti, ale v poslední době vídám na o matsuri větší počty lidí s jinbei. Důvod je jednoduchý: Jinbei je dvojdílné bavlněné oblečení, kde je košile na zavazování s krátkými rukávy a také krátké kalhoty. Boty jsou typické "dřeváčky" používají se, jak k yukatě, tak jinbei.

barevnosti yukat jsou různé, ale protože jsme všechny mladé, platí, že bychom měly oblékat výrazné barvy s květinovými vzory, yukata úplně vpravo bych řekla, že už by se hodila více pro ženu mezi 30/40 lety. Pravidla o barevnosti jsou, ale ne vždy se striktně dodržují.

pod bílou yukatu je spodní košilku tzv. hadajuban, nebo pokud máte tělové prádlo, pokud nebudete mít ani jedno, bude vám spodní prádlo prosvítat, což není žádoucí.

Zde je vidět rozdíl mezi dámami, kdy na yukatách pro 40/50leté dámy převládají geometrické tvary, na fotce jsou tanečnice z jedné skupiny, proto mají yukaty stejné.

Yukata, je nazývaná někdy jako "letní kimono" a jedná se o typ japonského odívání v létě: k matsuri, hanabi taikai (ohňostroj), bon-odori (tance na o matsuri v době Obonu), ale i třeba v ryokanu (hotely japonského stylu), zde si zajdete do onsenu a po horké lázni si obléknete yukatu. Je jednovstrvá, bavlněná, prodyšná, což je v létě velmi důležité. Navíc v porovnání s kimonem, je o něco barevnější a výraznější, tím myslím sytě červené, žluté, zelené, bílé, černé (ano i v létě černá yukata není špatná volba) V případě bílé yukaty si musíte koupit ještě bílou košilku na zavazování pod yukatu, protože jinak vám bude prosvítat spodní prádlo (není od věci si pořídit tělové prádlo, pak košilku mít nemusíte). Yukata pro pány se liší barevností: černá, šedá, modrá, zelená a obi na převázání nemá mašli a je výrazně užší. Ale i střihem, rozdíl je v rukávech yukaty, které jsou u pánů kratší než u damských yukat. Taktéž dřevačky jsou větší/širší a barevné úvazy jsou v černé/šedé/zelené/modré barvě. Zaměnit dámskou a pánskou Yukatu je nemožné, takže není čeho se bát.

Nejčastější typy yukat, pokud pomineme ty barevné, jsou bílé a černé typy

Pánská verze yukaty je tmavá, někteří muži si pod ni oblékají i bíle tričko, ale to je spíše vyjímečné

Co se barevnosti týče platí pravidla: děti oblékají pestrobarevné a barevné motivy, mladé dívky oblékají jasné, světlé květinové vzory. Starší dámy pak oblékají tmavě modré, či jinak tmavě barevné yukaty často s geometrickými tvary, ALE opět záleží výběru každého, můžete potkat japonskou babičku v růžové yukatě s liliemi. Ne všichni berou pravidla o barevnosti yukaty (kimona) doslově a dodržují je...Je dobré pravidla znát a obléknout si to, co vám bude slušet.

Hanabi taikai 花火大会 Ohňostroje, můžeme se s nimi setkat nejvíce v létě, nejméně časté jsou na podzim a na jaře, v zimě ohňostroje bývají hlavně při moři, ale na Nový Rok (potažmo na Silvestra) se s nimi nesetkáte.
 

Jak se Yukata váže, je snadné a hlavně na youtube, existuje řada návodů. "jak na to", hlavně si musíte dávat pozor abyste yukatu (ale i jinbei či kimono) zavázali správně "levá strana přes pravou", protože obrácené šněrování " pravá přes levou" se používá pro zemřelé, pro přípravě na soushiki. Na toto si opravdu je třeba dávat pozor a cizinci v tom dělají hodně chyby.

Zde je patrný rozdíl v barevnosti a ornamentech: Japonka 20letá sytě červená yukata s květinovými vzory, vedle Japonka 30/40 výrazné obi (pás) ale jinak méně výraznější yukata s geometrickým vzorem.

Yukata v případě dam se dá doplnit různým druhem kinchaku - tašek/kabelek (ta je důležitá, protože máte kam dát takové věci, jako peněženka, pasmo na vlak, telefon apod...), botičky jsou klasické japonské geta下駄 "dřeváčky" a není úplně od věci si do vlasů vpravit ozdobnou sponku. Co se vlasů týče, tak se většinou nenosí volně, jsou stažené do drdolu, copu, či jiné kreace. Bohužel já preferuji vlasy volně, takže sponku dám, ale vlasy si nijak nezaplétám.

Tohle je yukata z jednoho ryokanu, kdy jsme ji omylem sbalili. Zde se na věk nehraje...v ryokanu jsou 2 až 3 barevnosti a záleží na každém, jaké barvě a ornamentům dává přednost, obi bylo pánské pro všechny jak pro pány, tak pro dámy v červené nebo žluté barvě.

Rozdíl dámská a panská výzbroj: dole bílý pás, je pro pány, nahoře mašle (už sešitá, takže nemusím nic vázat) jedná se o nejjednoduší typ, pás fialový, čtvrtka se vsune na břicho mezi vrstvy fialového pasu, tím se vyrovnávají nerovnosti mezi pasem a boky v případě, že váš typ je přesýpací hodiny. Růžový tenký pás, ty potřebujete zhruba dva a slouží k uchycení skladů na yukatě tam, kde je potřeba. Růžové pásky ani bílé šňůrky od "mašle" či fialového pásu obi nejsou vidět, jsou skryté fialovým pásem a nastrkané za fialovým pásem.

Hadajuban, košilka pod yukatu, zde nevyžehlená :D

Kde se dají yukaty koupit? V Japonsku na různých místech, nejlevnější yukaty s dost slušným výběrem najdete v AEONu a pak v Shimamuře (to je obchod s levným oblečením, řada cizinců nad ním ohrnuje nos, že to je oblečení druhé kategorie...souhlasím, nicméně zde nakupuju, protože při práci s dětmi se člověk snadno zaprasí a já bych si nerada ničila drahé, značkové oblečení v práci...pro mě prostě nemá smysl kupovat předražené značky made in China)

Geta japonské dřeváčky, dámské a pánské jsou nezaměnitelné, rozdíl pozná i člověk, který v Japonsku nikdy nebyl


V AEONu (to je hypermarket něco jako Albert, Tesco, Interspare, Hypernova atd.) se dají pořídit dřeváčky tzv. geta下駄 . Při výběru dřeváčků je třeba dávat si pozor na šířku dřeváčků a pak také na látkovou část "dřeváčků" pokud bude příliš volná-budou vás dřeváčky dřít, pokud bude příliš těsná-budou vás dřeváčky dřít. Látkové úvazy jsou barevné a ne vždy v barvě yukaty, takže abychom dosáhli nějakého sladění, tak si koupíme kabelku/tašku, která bude v barvě (přibližně) látkových úvazů na "dřeváčcích".


Yukata se hodí báječně na zapojení se do tradičních japonských tanců :)

Taktéž výběr sponek je široký, různé barvy, květinové tvary apod. Některé Japonky ozdoby do vlasů neladí společně s yukatou, jiné mají ozdobu ve vlasech ve stejné barvě, jako jsou ornamenty na Yukatě. Zde záleží na každé z dam, jakou variantu zvolí.

Rozdíl Yukata a Jinbei je patrný: jeden kus vs. 2kusy, dlouhý vs. krátký, bez kapes vs. s kapsami, s pásem (obi) vs. bez pásu

Vlevo A. v jinbei a vpravo D. v yukatě, opět rozdíly jsou velmi patrné, takže se nemůžete splést

Jinbei 甚平 je dvojdílný oděv, které může sloužit jako oblečení na noc, oblečení domácí i třeba na ven, na zahradu. Nicméně už jsem viděla pár lidí oblékat ho jako běžné letní oblečení a to hlavně na vesnici, protože v létě je chození v jinbei velmi přijemné. Dvojdílný bavlněný oděv se sestává z košile na zavazování s krátkými rukávy a kalhoty s krátkými nohavicemi. Jedná se o tradiční oděv (slyšela jsem, že tento oděv používali dříve čínští výrobci aut, ale slyšela jsem to od jiného cizince, takže si nejsem jistá, zda je to pravda nebo ne.)

Pánské jinbei, stejně jako u dámského, na pravé straně nalezneme kapsičku a totéž u kalhot vzadu.

Háčkovaný šef rukávu u pánské jinbei


Dámské jinbei, má na pravé straně kapsičku a vzadu na kalhotech další, což je další rozdíl oproti yukatě, která kapsy nemá

Barevnost je nejčastěji černá jako základ či růžová (ornamenty jsou v modré, bílé, růžové, či fialové barvě) pro dámy a modrá či šedá (jinbei zame je žralok obrovský a ne náhodou jinbei pro pány mají podobnou barvu a desing v barvách žraloka obrovského) pro pány. Opět u pánských rukávů je změna, na ramenech mají jakoby uháčkovaný předěl mezi hlavní částí a rukávem o šířce 1-2 cm. Jinbei se nepřevazuje pásem, jen se zaváže na šňurky a jde se. Dříve bylo jinbei záležitostí pouze mužů a mladých chlapců, ale rok od roku je tu více dam, které oblékají Jinbei na matsuri. Jinbei vede hlavně v jednoduchosti, ale také v "kawaii" roztomilosti. Jinbei pro dámy mívá různé Disney postavičky, motýlky, kytičky apod. Jednoduché oblékání, je plus a o to více Japonky, které si oblékají jinbei, si dají práci s vlasy, různé natáčení, tupírování a také make-up. Ať si oblečete Yukatu nebo Jinbei na matsuri, určitě neuděláte chybu. Takara
 


Komentáře

1 Intuice Intuice | E-mail | Web | 9. srpna 2014 v 20:40 | Reagovat

Máš pěknou květovanou látku. :-)

2 Takara Takara | Web | 11. srpna 2014 v 1:36 | Reagovat

[1]: Nechtěla jsem s motivy Disney, takže mi dalo dost práce, než jsem našla to, co jsem potřebovala...

3 Akiyama Kara Akiyama Kara | E-mail | Web | 11. srpna 2014 v 9:00 | Reagovat

Krásné yukaty, ačkoliv se taky o módu běžně vůbec nezajímám, japonské tradiční oblečení se mi moc líbí, kromě yukat, které jsou naprosto úžasné, taky to starší, třeba z období Heian a starších, například tady: http://1url.cz/DT9p. :)

4 Rogue Rogue | Web | 12. srpna 2014 v 0:01 | Reagovat

Taky se mi líbí to tvé, květované - není to ani přeplácané, ani usedlé, zkrátka vkusné a takové něžné :-)
Jinak mi to přijde jako dosti složitý proces! 8-O

5 Adéla Adéla | E-mail | 16. září 2014 v 22:34 | Reagovat

Jsou nádherné.Už strašně dlouho chci nějaké kimono ale v ČR je nikde neprodávají.Ani Yukaty ne :)

6 Takara Takara | Web | 19. září 2014 v 4:30 | Reagovat

[5]: Yukaty bych zkusila to přes internet, nebo přes nějaký e-shop zabývající se dovozem japonských produktů :) Kimono je dost drahé, většina kimon se v Japonsku půjčuje, nebo dědí z matky na dceru. Já kimono nemám ani jedno. Na svatbu v Japonsku si budu půjčovat, tak též na oficiální příležitosti...Yukata je cenově dostupnější :)

7 Adéla Adéla | E-mail | 19. září 2014 v 10:06 | Reagovat

Aha, tak to se schválně podívám :)

8 Janca Janca | 18. prosince 2014 v 23:32 | Reagovat

Teda tobe to v ni slusiii Ivcooo ovsem pani vypadaji jako v pyzamu O_O  :-D 8-O

9 Janca Janca | 18. prosince 2014 v 23:41 | Reagovat

Pani tim myslim muze proste chlapci jedni usati kor ten v modrem :-D klasika cesky pyzamo prosteeee :-D

10 Takara Takara | Web | 19. prosince 2014 v 2:03 | Reagovat

[8]: jsem ráda, že jsem žena v tomhle případě, protože co se yukat a jinbei týče, tak pro ženy je větší výběr :) ;-)

11 Melkora Melkora | Web | 22. června 2015 v 20:50 | Reagovat

Japonská móda mě vždy fascinovala pro svou zdánlivou jednoduchost skrývající ovšem rafinovanou propracovanost. A taky to zatraceně dobře vypadá. Doufám že přibudou ještě nějaké další, stejně zajímavé články o odívání.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama