Vánoční světýlka, ale pořádná :)

14. prosince 2014 v 4:50 | Takara |  Místní zajímavosti
Mám chvilku času, tak se trošku rozepíšu. Zima už je tu, venku bývá kolem 10 stupňů a to nemluvím o chudácích, kteří žijí na severu Japonska (Hokkaidou), ale i v severní (pro mě z Kanagawy severní) části Honshuu (Hokuriku, Nagano, Niigata), protože ti se kromě zimy potýkají i s přívaly sněhu. V některých menších vískách Hokuriku byli minulý týden bez elektřiny (tzn. žádné přímotopy, žádná teplá vana s horkou vodou a i příprava jídla je těžší). Letošní zima přišla o něco později, co se nízkých teplot týče, ale sníh byl překvapením napadl brzy a v místech (v případě Honshuu), kde normálně nepadá.
V takových chvílích jsem vděčná, že žiju v Kanagawě (hodinu a půl od Tokya), epicentra zemětřesení jsou od nás daleko, takže se tu moc nechvějeme, tajfuny se nám většinou vyhnou, a když jdou přes nás, tak nejsou tak silné a sníh je tu záležitostí jednoho, dvou dní (i když je pravda, že loni napadlo během noci metr a půl sněhu a ten se likvidoval pomalu 14 dní.) Celkově ale hodnotím život v Kanagawě jako velmi bezpečný a kromě nízkých teplot jsme v pořádku! Sluníčko nám svítí a máme pohodičku (oproti jiným). Jsem si toho vědoma a jsem za to vděčná. :)



Rána jsou trošku krutější, uvnitř baráku je s bídou 10 stupňů, takže jsme začali od minulého týdne přitápět na alespoň 16 stupňů. Jakmile máte malé děti, tak musíte udržovat teplotu minimálně na 20 stupních, což se velmi prodraží. Zatím jsme pořád ještě dva, tak se víc oblečeme a jsme v pohodě. Vlhkost vzduchu je na 54%, což je znát na kůži a vlasech. Krém a olejíčky do vlasů u mě teď jedou. Koupili jsme i zvhčovač vzduchu, tak jsme na tom hned o něco lépe.




Je advent, takže člověk začíná přemýšlet o dárcích, peče cukroví, uklízí jako divý, píše emaily, dopisy apod. Ne jinak tomu je u mě, akorát letos mě vypekla dekorace, nálepky na dveřích nedrží, takže letos jsem bez sněhových vloček a jedna světýlka dosloužila, takže 23.12. půjdeme dokoupit nová do povánočního výprodeje, teď se mi to kupovat nechce, protože ceny jsou vyšponované a po Vánocích, spadnou i na 30% původní ceny, takže nekup to... Co se světýlek týče, tak máme světýlek dost u sousedů. V podstatě náš dům je v obklíčení vánočních, blikajících světýlek už od 10.listopadu (možná AŽ od 12. už si to nepamatuju přesně :D) takže to vypadá kolem nás jako v lunaparku nebo v japonském hodinovém hotelu. Co se vkusu týče, tak se s většinou sousedek prostě neshodnu, razím heslo, že méně je více. To by bylo asi vše k té světelné show zdarma v sousedství. (4 domy kolem nás, zbytek ulice zůstává "nevánoční" alespoň při pohledu zvenčí)




Přestože máme vánoční světelnou show zdarma před barákem, letos jsem chtěla vyrazit na jednu pořádnou a to do Sagamika. Sagamiko je svojí iluminací proslulé, takže očekáváme lidí jako much a nebudeme zklamáni. Světýlka různých barev, různá témata: od hradů, přes mořský svět, po klasické vánoční motivy. Světýlka růžová, zlatá, modrá, červená, zelená, prostě světýlka všech barev. :)



Bylo to přesně tak krásné jako na plakátech. Nebyli jsme zklamani ani trošku. Lidí bylo opravdu hodně, takže na lanovku a jiné atrakce, které tam byly, jsme mohli zapomenout, leda že bychom byli ochotni vystát si hodinovou frontu a to jsme nebyli. Na populární věci či akce se prostě fronty stojí, takže můžu říct, že spoustu věcí jsem si nevyzkoušela, protože prostě nejsem ochotná stát ve frontě, no ke své vlastní škodě, že?



Prošli jsme společně s ostatními návštěvníky tématická místa, Daigo vzdal focení, protože se to prostě nedalo, já jsem fotila víceméně, co nejrychleji nebo jsem si vyhlédla místo, kde zrovna nikdo nebyl (i taková byla). Ty masy lidí výsledný dojem z místa trošku kazí, člověk se musí soustředit jen na to hezké a nevnímat neurvalé návštěvníky, hlasité návštěvníky, návštěvníky, netrpělivé návštěvníky atd. Když tohle zvládnete, tak si odnesete krásný zážitek. :)



Bylo zde i cosi jako miniaturní "vánoční trh" obsahující: hudební program, klobásy, suverýrový shop (jeden nebo dva) a vinný bar. To bylo vše, takže jsme se moc dlouho nezdrželi. A vyrazili jsme směrem k budově stylizované do zámku s vitrážemi jako z chrámu či katedrály. Byl to takový mishmash, ale ve výsledku vcelku pěkný.




Zámek jsme si nechali nakonec, protože to byl zámek s vodní a světelnou show. Nádhera! Počkali jsme si na druhé kolo opakování show, abych mohla fotit pěkně z blízka a stojím si tak a čekám, až to začne a přede mě se narval chlápek se stativem (vedle mě bylo místo, ale já jsem stála na tom nejlepším místě), takže jsem mu zaťukala na rameno, že tohle teda určitě ne. Jestli stojí o tohle místo, tak si bude muset počkat na opakování. (show trvala 3minuty a v zápětí bylo opakování, takže žádná trága, neřeknu kdyby to byla show jen dvakrát za den) Mohla jsem to nechat plavat a stoupnout si na jiné místo, ale na tom celém se mi nelíbila jedna věc, že neproběhlo žádné: "Sumimasen" s dovolením "shitsurei shimasu". Nic takového, prostě se tam narval a kálel na okolí kolem, takže jsem se svého místa prostě nevzdala. Dětinské? Možná...ale netuším, proč bych si měla nechat něco takového líbit...Sama nepředbíhám ani se nikam nervu, takže nemám pochopení a ani netoleruju druhé, když takto jednají...:) Takže jsem si vyměnila pár slov s chlapíkem se stativem a byl klid. Celá 3 minutová show byla krásná, hlavně osvětlené fontány a tryskající vody. Bylo to nejkrásnější v Sagamiku. A tím skončila naše návštěva Sagamika a místní iluminace, kterou je možno vidět až do konce dubna.




Naše putování po vánočních světýlkách ale nekončí. Musíme si pohlídat čas, kdy bude v provozu iluminace kolem řeky v Meguru nebo Enoshimu, jedná se o novou modrou iluminaci a musím říct, že nás televize opravdu navnadila. Tak krásné to bylo, takže tam chceme jít a užít si světýlka v Meguru. To bude příště, ale kdy přesně zatím netuším. Snad brzy :)



Kromě příprav na Vánoce u nás vrcholí přípravy na Novoroční prázniny (Nen Matsu Nen Shi jedná se o přibližně týden (někdy kratší a někdy delší, v závislosti na prázdninách v jednotlivých společnostech), kdy většina Japonců navštěvuje své rodiny, zvláště pokud žijí ve vzdálených koutech Japonska a slaví Nový Rok společně, my jsme většinou na cestách :) ) Cíl cesty je známý: Králičí ostrov, pak něco málo kolem Hiroshimy a závěr Shikoku (2. polovina, ano ta polovina cesty, kterou jsme z důvodu mého zlomeného nosu museli zrušit) Tím budu mít komplet Shikoku a Hokkaidou si nechám na příští rok, teď bych tu zimu tam asi nedala a předčasně porodit se zatím nechystám, takže sněhové matsuri, Sapporo atd. to vše si nechám do nepříliš vzdálené budoucnosti. :) Takara
 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 14. prosince 2014 v 10:04 | Reagovat

Sníh jsem v Japonsku zatím viděl jen uvnitř kráteru Fudžisan, kde jsou pole, která neroztávají ani v létě. Vánočních světel je opravdu hodně a nával si dovedu představit. Tak držím palce, ať si předvánoční náladu užijete a nenecháte se občasnými "světelnými excesy" sousedů vyvést z míry :-). Mimochodem, pro jak velkou část Japonců jsou Vánoce sváteční záležitostí a kdo a kdy jim nosí vánoční dárky? :-)

2 Takara Takara | Web | 14. prosince 2014 v 11:32 | Reagovat

Odpovím ti článkem o Vánocích :) budeš si muset počkat...máme objednané lepší závěsy :D tak snad už to blikání bude v pohodě, protože jinak nám nezbyde nic jiného, než přestěhovat ložnici do jiného pokoje v domě...Mít lunapark v ložnici není k zahození, ale když člověk chce spát, tak je to na zabití... ;-)

3 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 14. prosince 2014 v 16:34 | Reagovat

Ty světýlka všude jsou krásný! I když blikací baráky nesnáším, tak takhle je to hezký. :) A je fajn, že se s pánem se stativem dalo domluvit a uhnul, aspoň, že tak.. :)

4 Adéla Adéla | E-mail | 14. prosince 2014 v 22:42 | Reagovat

Krásné fotky, muselo to být super! Jen nechápu jak někdy můžeš vydržet ty davy lidí. Jak vidím z fotek co sem dáváš, tak skoro všude je hrozně moc lidí. To by mě dost rozčilovalo! Jinak mi v Praze zatím žádný sníh nemáme.Tak uvidíme, jestli nasněží :)

5 Takara Takara | Web | 15. prosince 2014 v 0:04 | Reagovat

[3]: Co mu chudákovi zbylo :-D když viděl, že si to nenechám líbit :) byla jsem slušná a řekla jsem to s úsměvem, takže neměl důvod se na mě zlobit...:)

[4]: Ty davy lidí nemám ráda a proto se vyhýbám turisty nejoblíbenějším lokalitám...je samozřejmě důvod, proč je tam kotel lidí, ale mě příliš velké množství dokáže zkazit zážitek, takže se takovým místům snažím vyhnout...Přála bych, vám v Čechách Vánoce na sněhu, i když poslední dobou bývaly spíše na blátě :)

6 Aleš P. Aleš P. | 22. prosince 2014 v 8:37 | Reagovat

Moc se mi na tvém blogu líbí. Krásný článek a ještě krásnější fotky, ty světýlka jsou nádherná, i když je jich někdy moc, nejvíce se mi líbí ty osvětlené stromy. Sousedy ti opravdu nezávidím, obzvlášť když vám svítí až do ložnice. Tvůj blog jsem objevil teprve nedávno, takže zatím pročítám články z archívu, mrzí mě, že jsi zrušila svůj starý blog, moc rád bych si přečetl i tvé staré články. U nás si sněhu také moc neužijeme, nyní tu máme skoro deset stupňů, na vánoce na sněhu můžeme rovnou zapomenout.
Mohl bych tě o něco poprosit, nenapsala bys mi na e-mail (pajer.a@seznam.cz), potřeboval bych pomoc s malým překladem a ty to určitě zvládneš. Předem ti moc děkuji.

7 Takara Takara | Web | 22. prosince 2014 v 10:23 | Reagovat

[6]: Nejhorší je sousedka nalevo, ta nechává světýlka blikat celý rok, vůbec je nesundává...:)

Starý blog byly výlevy, jak se mi stýskalo po Čechách a musím říct, že jsem tehdy byla hodně kritická a někdy až nespravedlivá...Nebyla jsem moc schopná vnímat Japonsko takové jaké je, protože na mě na každém roku čekalo nějaké nepříjemné překvapení...takže jako čtivo nic moc...

Překlad není problém, pokud to nebude nějaká slohovka  :-)

8 Dragell Dragell | Web | 23. prosince 2014 v 16:42 | Reagovat

Tolik světýlek, ty mi připomínají dům jednoho zbohatlýka, který svůj dům i zahradu hodně rozsvítil :) Každopádně ta světelná show s fontánou musela být úžasná.

Jinak zařadila jsem tě do seznamu vánočních měst, jestli jsem něco uvedla špatně, prosím, oprav mne :)
Mohla bych tě poprosit o umístění na závěr článku drobné ikonky a zpětného odkazu na seznam? Děkuji.

9 Takara Takara | Web | 24. prosince 2014 v 0:19 | Reagovat

[8]: Určitě, když mi prozradíš, co a jak to mám udělat, tak to ráda udělám :)
Jinak mám ještě další světýlka z Enoshimy, článek smolím :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama