JLPT N3 Výsledky

6. února 2015 v 6:00 | Takara |  Japonština
Je to tady, vážení! Výsledky JLPT se konečně objevily na internetu a už jen čekám na zaslání oficiálního dopisu zpravidla ve znění prospěl nebo neprospěl. Kdo mě čte pravidelně, tak si jistě pamatuje, že jsem z testu měla hodně špatný pocit. Hlavně, že jsem měla pocit, že jsem se připravovala na úplně jinou úroveň N3, než byla v testu. Na JLPT se připravuju svědomitě, ale udělala jsem zásadní chybu, že jsem neskontrolovala rok vydaní publikací podle kterých jsem se připravovala na zkoušku. A tak se zjevně stalo, že jsem se připravovala na dřívější verzi N3, která byla o dost jednodušší, z toho co jsem se učila nebo jsme se učili v jazykovce, tam nebylo nic. Což bylo ve srovnání s testem N4, který jsem složila úspěšně, s dobrým a celkem slušným skóre očividné (142/180). Během testu N4 jsem si říkala: " Aaaa, tohle znám. Tohle jsme se učili. Tohle jsem už někde viděla." U testu N3 jsem si říkala: " Co to je? Tohle neznám. Tohle jsem v životě neviděla. He?" Měla jsem sto chutí to vzdát po 10. otázce. Nakonec jsem to doklepala do konce. A byl tu ještě jeden rozdíl: poslech. Zatímco u N4 byl poslech to nejhorší, co tam bylo, tak u N3 byl poslech primitivní a myslela jsem si, že si dělají srandu, po poslechu jsem si říkala, že bych možná mohla mít i plný počet. Ale u věcí, u kterých jsem měla vědět, jsem dost zazmatkovala, např. se mi podařilo poplést kanji pro onsen, vybrala jsem druhou nejbližší variantu, ale to že je až druhá znamená, že je špatně. Jak probíhala zkouška? To se dozvíte zde: http://zestinusakur.blog.cz/1412/zkouska-sem-a-zkouska-tam A jaké jsem si dávala šance?

Pokud projdu, tak to bude s odřenýma ušima. Nicméně spíše jsem měla pocit, že i kdybych měla poslech za plný počet a to asi nemám, tak stejně neprojdu, takže malá naděje je, ale je malá. Pokud bych N3 udělala, pak bych příští rok k N2 určitě nešla, protože pro mě nemá smysl mít vysokou certifikaci s nízkým bodovým ohodnocením (takových lidí je tu dost, např. Číňané, kteří díky znalosti kanji dělají testy na pohodu, jedna moje známá bez předchozího studia Japonštiny, po dvou letech tady, šla rovnou na úroveň N2 a udělala ji, ale v praxi opravdu neumí ani kváknout.) Nebudu spěchat, chci aby certifikát odpovídal mým schopnostem a N3 udělaná s odřenýma ušima není důvod k oslavě...tedy v případě, že vůbec s odřenýma ušima projdu.

certifikace z léta 2014 úroveň N4 udělaná na 78,9%

Jak jsem se odhadovala bodově? Ha, právě teď mám šanci ukázat, zda jsem schopná kriticky zhodnotit své snažení nebo své schopnosti přeceňuji či podceňuji. Umět se správně a přiměřeně se ohodnotit je určitě užitečné pro život. Hádala jsem následovně:

1. slovíčka/gramatika a 2. část čtení jsou dohromady, zde očekávám 40-50bodů ze 120 a známky za jednotlivé části: když budou dobré tak: C, C, C ( narozdíl od N4, kde jsem měla samé A, jako řádná šprtka) a na 3. část poslech si věřím, takže to mohlo dopadnout na 55 bodů z 60. Celkově se budu pohybovat mezi 80-105 body (více jak 105 bodů mít určitě nebudu).

Tak a už vás nebudu napínat, jak jsem tedy opravdu dopadla? Byla jsem nervózní jako sáňky v létě, když jsem se přihlašovala na web JLPT a stále ještě živila malou jiskřičku naděje, že jsem třeba neprolítla...ne že by na tom až tak záleželo, ale jde o to, že by to byl můj první neúspěch za tu dobu, co jsem v Japanu...no vše má své poprvé, že? :-) Neúspěch může být velmi motivační, co si budeme povídat. Takže 3...2...1...

Prošla jsem!

(skóre nic moc pouze 124/180, takže důvod k oslavě není, protože celou zkoušku jsem udělala jen na 68,9% ...N4 jsem měla udělanou na 78,9% takže je jasné, že na N2 nemá cenu spěchat, protože se pomalu blížím ke svému limitu) Nicméně jsem přišla na to, že mám tendenci své schopnosti spíše podceňovat (na tom by asi chtělo zapracovat, protože člověk, který se podceňuje škodí sám sobě)
Výsledky z internetu jsem vyfotila.


1. část slovíčka a gramatika byla z celé zkoušky nejhorší, tam jsem opravdu řadu věcí viděla poprvé v životě, takže výsledek tomu odpovídá. Jen 26 bodů z 60. Takže skoro půlka nebo bych měla říct ani ne půlka. :-(
2. část čtení, texty nudné, člověk měl co dělat, aby u toho neusnul, ale rámcově nemůžu říct, že by texty byly opravdu hodně těžké. Prostě něco jako články v novinách... A výsledek průměrný, 36 bodů z 60.

1. a 2. část mi dala dohromady 62bodů ze 120, takže to bylo s odřenýma "ušima nad polovinou" Hádala jsem si maximálně 50 bodů. A známky mám A z gramatiky tzn. správné odpovědi jsem měla na 67% a více procent, ze slovíček, do kterých spadá i kanji jsem měla měla B správné odpovědi jsem měla mezi 34% až 66% žádné překvapení, s kanji opravdu bojuju a když mám vybrat ze 4 kanji, které se sobě podobají a liší se v jednom, dvou tazích, tak mám většinou problém. Při normálním čtení problém nemám, ale jakmile je výběr, tak mám hlavu jak pátrací balón.
3. část poslech tady jsem si už po testu říkala, že to bylo nějaké snadné a hádála jsem dobrý výsledek, i když jsem neměla dost kuráže na to myslet si, že mám plný počet...:-) nechávala jsem si rezervu -1 či 2 bodíky. Takže mě plný počet 60 z 60 z poslechu příjemně překvapil, jsem za něj ráda.

Tak jsme to s Ayatem společně zvládli, N3 udělaná na 68,9% a tím má snaha o certifikaci v Japonštině prozatím končí...

Závěrem můžu říct, že jsem ráda, že N3 mám splněnou, i když nad body moc neskáču, ale jsem ráda, že nemusím řešit v létě hlídání 4 měsíčního prcka. K N2 se nějakou dobu hlásit nebudu. Nejprve si doplním znalosti úrovně N3, a pak se teprve pustím do příprav na N2 hádám, že to rok či dva zabere, i když jsem u zdroje :-)

Co se Jazykovky týče, tak jsem se přihlásila na únor/březen do školičky mají se probírat témata z běžného života. Původně jsem se hlásila na kurz gramatiky, ale z toho sešlo, protože se nepřihlásilo dost zájemců. Tak alespoň pidi mini kurz pro komunikaci v běžném životě. :-) Po porodu budu mít jiné starosti, takže jazykovka půjde stranou, ale už mám vyhlídnutou paní na hlídání ( na 4hodiny denně) a na podzim bych se tedy chtěla přihlásit do pokračovacího kurzu pro pokročilé v Japonštině. Od dubna 2016 bych ráda do práce, takže se studiu úplně vyhýbat nemůžu. Snad se z toho nezblázním :) Takara
 


Komentáře

1 Lena Lena | 6. února 2015 v 9:17 | Reagovat

Gratuluju ja budu dělat teprve kurz na N4.

2 Eva Eva | E-mail | 6. února 2015 v 9:25 | Reagovat

Dcera mé známé učí v Čechách japonštinu. Zajímalo by mě, co by si u vás počala, kdyby se tam dostala. Osobně nechápavě kroutím hlavou nad jakýmkoli japonským či jemu podobným znakem, natož aby mi dal nějaký smysl. Tvůj blog jsem našla víceméně náhodně, během měsíce jsem ho projela komplet celý, našla jsem v něm fůry informací a nádherných fotek (kde jinde bych uviděla Fuji v mraku a mlze). Jediné, co jsem přeskakovala, byly články s lekcemi japonštiny. Máš můj neskonalý obdiv!
PS: Dohadovali jsme se tůdle doma, jak se u vás v domech v zimě topí, někde jsi zmínila šest stupňů, to je venku nebo uvnitř? Budu ráda, když mi to vysvětlíš. Nikdy a nikde jsem to nenašla.
Přeji krásný zbytek dne!

3 Takara Takara | Web | 6. února 2015 v 10:41 | Reagovat

[1]: N4 bude v pohodě, stále ji berou jako základní Japonštinu, takže věřím, že tě v kurzu připraví dobře :) Hodně štěstí :-) Kdybys cokoliv potřebovala, něco vysvětlit nebo tak, tak se na mě klidně obrať, pokud budu vědět, ráda poradím...

[2]: Záleží na tom, kde člověk v Japonsku žije. V případě Honshuu si řada Japonců v zimě topí přímotopem (elektrický, plynový, olejový atd.) nebo klimatizací (to vyjde dost draho). Vytápí se většinou jedna místnost v domě a často se v té místnosti i spí s celou rodinou. Používají i kotatsu, což je nízký stolek, vybavený kolem dokola dekou a elektrikou. Sezením u kotatsu se ohřívají. No a pokud jste spořiví jako my, tak si topíte hodinu plynovým a dál se prostě víc oblečete (mikina, zateplené kalhoty a pantofle-podlaha studí-  to jistí...některé domy či byty mají zateplenou podlahu...to bohužel není náš případ. Teď v lednu, když se ráno probudíme, tak máme 5 až 6 stupňů v baráku. Přímotopem vytopíme ráno jednu místnost na 20 stupňů a teplota postupně klesne až na 11-14 stupňů (většinou je to ale 14). Příprava večeře vzduch ohřeje i o 3 stupně. Samozřejmě, tenhle styl budeme do jisté míry muset změnit, protože malé děti potřebují v zimě - v pokoji teplotu kolem 18-20 stupňů, takže se nedá nic dělat...

4 Čerf Čerf | E-mail | Web | 6. února 2015 v 13:45 | Reagovat

To se vám to prospívá, když jste na to dva! :-) Samozřejmě gratuluju k úspěchu. Se svou znalostí základních frází a asi deseti znaků kandji bych neudělal ani N9, kdyby existovala :-).

5 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 6. února 2015 v 13:57 | Reagovat

Týjo, tak to gratuluju!  V tom předchozím článku jsem ti docela i "věřila", že to nedáš, podle toho, cos psala. :D Ale jsi dobrá!

[3]: Ty kráso, tak takovouhle zimu bych nedala. :) Mně je zima normálně, natož, abych byla v budově, kde je 6 stupňů. :D

6 Takara Takara | Web | 7. února 2015 v 3:42 | Reagovat

[4]: Však taky ze slovíček mám nejmíň bodů a známku B (no není to C, což znamená, že jsem si některé odpovědi tipla správně), ale z celé sekce slovíček jestli jsem věděla 3, tak to bylo hodně...zbytek jsem v životě (za ty 3 roky, co tu jsem) neslyšela, neviděla... :-D 2v1 rozhodně svědčí zkouškám...jsem ráda, že tuhle úroveň mám z krku, ale s body spokojená nejsem...takže N2 bude až někdy...a po důkladné, letité přípravě :-)

[5]: já si živila malou naději, že to dám s odřenýma ušima, ale vzhledem k tomu, že mi jde o body nejen o prošel/neprošel, tak neslavím moc nahlas...Lidské tělo je úžasné, zvykne si na všechno, když není zbytí...ale do budoucna uvažuju o spacáku na zimní měsíce...:-)

7 Lena Lena | 7. února 2015 v 11:06 | Reagovat

[3]: Díky

8 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 12. února 2015 v 10:45 | Reagovat

Gratuluji! :) Ná se teď taky chystám na všechny možné certifikáty, nejprve jsem se rozhodla udělat si CAE z angličtiny, což je úroveň C1. Docela jsem se toho bála, ale pak jsem viděla zadání a zdá se mi to podezřele primitivní. :D Na japonštinu se chystám až později, hlavně kvůli tomu, že se mi konečně podařilo najít kurz deset minut od domu. :D Takže jedu od začátku, hlavně kvůli psaní znaků (ono učit se je sama doma není většinou moc ideální). :D
S tou teplotou, trochu mi to připomíná Skotsko. :D Rodina mé kamarádky z principu netopí a doma udržují 10 - 15 C°. V létě 18C°, pokud není venku míň. :D

9 Takara Takara | Web | 12. února 2015 v 22:19 | Reagovat

[8]: Díky moc, na další úroveň se zatím vykašlu (počítám, že se přihlásím za rok/za 2. Budu držet pěsti, perfektní znalost Angličtiny je důležitá, takže jen do toho...taky bych na ní měla máknout, minimálně se dokopat k tomu, abych si udělala TOIEC.  No v létě se tedy na 18 stupňů nedostanu, bez AC mám v baráku mezi 30-36 stupni...:-D

10 Adéla Adéla | E-mail | 14. února 2015 v 17:31 | Reagovat

Opožděně moooc gratuluji!!

11 Takara Takara | Web | 15. února 2015 v 3:41 | Reagovat

[10]: Děkuju moc :-)

12 Momo Momo | 5. ledna 2016 v 19:01 | Reagovat

[3]: Dobrý večer, mám na Vás dotaz. Musí člověk nejdřív složit úroveň N5 a až pak může jít na zkoušky z N4? Nebo může jít rovnou na zkoušky z úrovně N4 a pak pokračovat už postupně? Nejspíš je to hloupý dotaz, ale vrtá mi to hlavou.

13 Takara Takara | 6. ledna 2016 v 14:25 | Reagovat

[12]: Dobrý večer, ne můžete se přihlásit rovnou na N1, když se na to budete cítit, nemusíte se hlásit na všechny úrovně. N5 je prý hodně primitivní, takže jsem ji přeskočila a šla rovnou na N4, ale teď už nepřeskakuju, protože bez přechozí zkušenosti s nižší úrovní by se mi nedařilo připravit se na další level...Tzn. pokud jsem udělala N3 s odřenýma ušima, pak na N2 se nemá cenu hlásit, protože bych ji neudělala s jistotou, takže proto jedu postupně... ;-) nicméně přeskakovat se samozřejmě dá...:-) btw. hloupý dotaz to není... ;-)

14 Momo Momo | 14. ledna 2016 v 8:55 | Reagovat

Děkuju za Vaši odpověď. :)
Moc jste mi pomohla. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama