Setsubun 節分 2015

4. února 2015 v 4:34 | Takara |  Kalendář
Letošní Setsubun 節分 vyšel na 3. únor. A o co vlastně jde? Setsubun je oslavou přechodu ze Zimy do Jara. Následující 4. únor je pak ve znamení "risshun kyou" a od toho dne začíná Jaro, podle starých tradic. Možná, že se 4. února dříve oteplovalo a skutečně ume (švestky) už kvetou, a když zrovna nejsou 3 stupně nad nulou a nebe je bez mráčku, tak to na Jaro opravdu vypadá. Nicméně zítřejší předpověď pro Kantou je jasná! Bude sněžit, a prý o něco více, než sněžilo minulý pátek, kdy nám nasněžilo 5 centimetrů (proto jsem se o tom ani nezmiňovala, protože to opravdu nestálo za řeč), ale vlaky měly zpoždění (10 až 30 minut) a po nezasněžených silnicích rachotila auta s pneumatikami vybavenými sněhovými řetězy podle hesla "vždy připraven". Sníh byl záležitostí jen dopoledne, odpoledne po něm už nebyla ani stopa. Jen sem tam kupičky sněhu o velikosti krtinců, které dávaly znát, že nějaký ten sníh tady proběhl. Tento čtvrtek by toho sněhu mohlo být víc a klučina od sousedů, už je natěšený na stavění sněhuláků, kterého si v Kanagawě opravdu moc neužijeme. Na rozdíl od dvoumetrových závějí v některých městech na Hokkaidou. Takže zítra (5.února) Jaro rozhodně nečekáme.

Loni to vypadalo v Kanagawě takto, sněhu napadlo během dvou hodin kolem 50cm a sněžení pokračovalo ještě dva dny, takže jsme se dostali na 80cm až metr. Někteří sousedi se nemohli dostat ven z domu dveřmi, protože jim spadlý sníh od sousedů zatarasil vchod do domu a museli vylézat prosklenými dveřmi z obyváku. Pro lidi žijící na Hokkaidu asi normálka, pro lidi v Kanagawě, kteří vidí zhruba 5 cm dvakrát za zimu: sněhová kalamita :-)

Myslím si, že jsem byla asi jediná, kdo měl ze sněhu radost, uklízení sněhu mě bavilo v Čechách, a tak jsem si to loni užila. Uvidíme, kolik toho napadne letos, protože hlásí, že v Tokyo napadne sníh celkem dvakrát, takže by se mohlo dostat i na nás v Kanagawě. Manžel ze sněhu nadšený není, protože do práce jezdí na kole, ale pokud napadne toho sněhu moc, tak by mohl mít den volna aneb "sněhové" prázdniny. Budu mu držet pěsti!

Dalším dnem, kdy by podle Japonců mělo přijít Jaro, je 1. 3. podle kalendáře. Podle dělení, že rok má 4 roční období: Březen, Duben a Květen jsou brány jako měsíce Jara. A poslední den, "kdy v Japonsku přichází jaro", je "Jarní rovnodennost" Shunbun no hi (21. března). Tak uvidíme, kdy opravdu přijde Jaro, jsem si celkem jistá, že zítra to tedy nebude, ale zpátky k Setsubunu. Podle starých zvyků se tedy slaví konec Zimy a začátek Jara. 3. února chodí Oni-démoni a jsou vyháněni praženými sójovými boby zvanými mame. V tento den Oni navštěvují domácnosti, školky, školy, nemocnice, chrámy. Ve školkách se děti učí řadu písní pro čas Setsubunu např. Oni no pancu (Démoní kalhoty), která je mezi dětmi velmi oblíbená http://www.youtube.com/watch?v=eAGo_MftWEk nebo klasika: Oni ha soto (Démon venku) http://www.youtube.com/watch?v=1hu2uQqhSJc Některé děti přirozeně zažívají podobné trauma jako, když v Čechách chodí Čert s Mikulášem, ale na rozdíl od Čerta, Oniho můžete alespoň zahnat házením "mame", takže třeba takoví předškoláci už mají z návštěvy démonů vyloženě srandu...Pokud školku nenavštíví někdo přestrojený za Oniho, pak učitelé namalují Oniho tvář na plakát, který pověsí na zeď a děti házejí mame na ten plakát. Vrtá vám hlavou kdo nebo co jsou Oni? Pak určitě neváhejte a podívejte se krátké video, které je o tom jak Momotaro, jeden z legendárních hrdinů, který se zrodil z broskve (momo, proto se hlavní hrdina jmenuje Momotaro) bojuje s Oni-démony: http://www.youtube.com/watchv=pY0YreGkAek&list=PLMugwk9WLvc6RrhZO3EEoL7EuJbCVbXdX
Při cestě po Shikoku jsme navštívili ostrov Meshima (女島), kanji je ve významu "žena" a "ostrov" a právě na tomto ostrově je království Oni. Že by si Staří Japonci taky mysleli, že všechno zlé pochází od žen??? V sousedství existuje "mužský ostrov" do páru s tímto ostrovem, ale zda na něm žijí Oni není známo, osobně hádám, že asi spíš nežijí...

Tohle je Oni :-) a to vedle v bílém kabátě je podle Daiga Oni taky :-D

Do domácností, kam Oni nepřijde, se z genkan (to je malá předsíň, kde se nechávají boty) hází ven před dům mame a říká se: "Oni ha soto, fuku ha uchi" (2krát) ***pozn. ha se v tomto případě čte jako wa***. To znamená, že Oni-démoni venku, Štěstí unitř/doma. Jaký je význam, házení mame v tomto případě? Rituál se provádí, aby se po celý rok špatné věci držely venku a do domu přišly jen ty dobré.

Tenhle set z roku 2014, který obsahuje pražené mame a masku Oniho, se prodává v konbini tj. obchůdek fungující 24hodin denně, kterých je po Japonsku spousta, v případě Kantou na každém roku (7/11, Familymart...)

A set z letoška, na kterém je vidět, že design se každý rok mění :-)

Jak je to s jídlem v době Setsubunu? V hlavní roli opět pražené sójové boby - mame , kdy platí, že pokud sníte stejný počet mame jako je váš věk, pak budete po celý rok zdraví. Mám štěstí moje číslo je jen 26, ale jako 80ti letá babča na tom budu hůř, protože mi mame nijak zvlášť nechutnají a muset jich sníst 80, to je pro mě strašná představa. :-D Další tradicí je pojídání Ehoumaki 恵方巻き. Ehoumaki je tradice z Edo periody a má své kořeny v oblasti zvané Kansai a konkrétně v Ósace, tato tradice se postupně rozšířila po Japonsku. V Ósace dosud fungoval jeden z tradičních obchodů vyrábějící Ehoumaki, kam chodily svého času i Geishi. Bohužel tento obchod vyhlásil, že letos je to naposled, co Ehoumaki vyrábí a prodává. Bohužel. V Kantou se dělal průzkum, kolik lidí drží tradici pojídání Ehoumaki a zjistilo se, že 60% dotazovaných lidí Ehoumaki nekupuje a nejí. Dále se zjistilo, že řada lidí v Kantou vůbec netuší, jak se Ehoumaki mají jíst. Tak se na to podíváme, ale nebojte bude to jako obvykle: stručně a jasně.

Ehoumaki z konbini jsou tou nejlevnější variantou

Ehoumaki jsou dlouhé válce rýže, zabalené do řasy a uvnitř je náplň, připomínají norimaki, ale ta řasa, do které se to balí je trošku jiná. Ehoumaki by měly obsahovat 7 přísad. V dnešní době už je naprosto jedno jakých (existují zeleninové Ehoumaki, s krabem či krevetou a dokonce jsem viděla Ehoumaki se stejkem, ale přísad musí být 7, protože symbolizují 7 šťastných Bohů zvaných Shichi Fuku Jin 七福神. Ehoumaki se nesmí krájet na plátky jako norimaki, protože si tím rozkrájíte štěstí a to nechceme. Proč se Ehoumaki jedí? Ehoumaki se jedí za účelem splnění svého přání.

7 Bohů Štěstí :)

Ono schéma pro určování, kam se natočit při pojídání Ehoumaki, podle toho co jsem schopná vydedukovat, hraje roli jaké zvíře je daný rok a podle japonského zvířetníku je rok Ovce, ale to je jen část, podle čeho se to určuje.

Přání nesmíte nikomu říct, během jezení Ehoumaki, které musíte sníst na posezení, se nesmí mluvit. A poslední věc, musíte být natočení čelem na určitou světovou stranu. Každý rok se to mění a zatím jsem nepochytila, podle jakého pravidla se to řídí, pochytila jsem, že dané schéma obsahující japonský zvířetník a taky, že je tam nějaké počítání, ale nebyla jsem schopná vydedukovat přesně , jak to počítají, takže si to beru do příštího roku jako domácí úkol. Pokud chcete slavit Setsubun, tak se toho určitě nebojte, protože v TV běží na 3. únor rady ohledně Setsubunu: kdy a kde vznikly Ehoumaki, jak je správně jíst, a na kterou světovou stranu se při konzumaci natočit. Letos to bylo čelem na západníjihozápad (ZJZ).

A už chlapci dlabou, pokud na dnešek snídali, pak narvat do sebe celé Ehoumaki bude celkem úspěch. Všiměte si, že je v přímém přenosu nekonzumuje žádná žena :-D

Nevíte, na kterou světovou stranu se natočit, pak nezoufejte, matka TV vám ochotně poradí, protože v Japonsku TV radí celkem často, takže vás nenechá na holičkách ani při oslavě japonských svátku...BTW nejsem TV maniak, TV sleduju v časech od 6.30 do 7.30 ráno (především místní zprávy, počasí, kde vám řeknou, zda je dobrý den pro sušení prádla na balkóně nebo ne, rady a typy, jak slavit to či ono, jak uklízet, jak třídit odpad apod.

Tak tedy i já jsem zasedla, sice o den později 4. února (jsem ostuda, včera jsem do sebe už Ehoumaki na noc rvát nechtěla), ale zasedla, čelem směrem ZJZ a snažila se sníst Ehoumaki. Byla to fuška: jednak to sníst a jednak mít zavřenou pusu. Já totiž u jídla mluvím (ne s plnou pusou samozřejmě, to je neslušné), ale konverzace nad obědem mám ráda. Přání nemůžu prozradit, jinak by se mi nesplnilo. 26 mame jsem do sebe taky nasoukala a byla jsem sakra vděčná, že mám narozeniny až po Setsubunu, protože jinak by to bylo o jednu mame navíc...Daigo mame neházel z předsíně ven na ulici, jak se to správně má dělat, protože to nechtěl pak zase uklízet, aby na ulici nebyl nepořádek. Ale popravdě ve městech se tahle tradice stejně moc nevede a je záležitostí spíše venkova. U nás to bylo tak, že se mame házeli z prosklených dveří našeho obývacího pokoje ven na zahradu. Na zahradě to ničemu nevadí a ptáci budou mít alespoň, co jíst. A to byl pro nás letos celý Setsubun. Myslím si, že až nám děti trošku povyrostou, tak budeme Setsubun prožívat trošku intenzivněji, než tomu bylo dosud, ale už teď vím, že Oni-démony si domů zvát nebudeme. Hádám, že naši malí svišti nám doma Oni- démony rádi a plnohodnotně zastoupí. Takara
 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 4. února 2015 v 8:03 | Reagovat

No, kdyby na mne nastoupilo něco tak pěkně modrého s "baseballovou pálkou", nejsem si jistý, jestli bych z toho byl nadšený. Zlatej Mikuláš s čertem :-)

2 Takara Takara | Web | 6. února 2015 v 10:51 | Reagovat

[1]: Pokud je za Oniho přestrojený učitel, tak tu "pálku" s sebou nemá, protože by se mu ze třídy předškoláků blbě zdrhalo :-D

3 * * | 14. února 2015 v 23:11 | Reagovat

často se jí počet dle věku + 1

4 Takara Takara | Web | 15. února 2015 v 3:46 | Reagovat

[3]: Tak o tom manžel zjevně nic neslyšel :-D To +1 může být věk, počítaný od početí, protože podle chrámu a výpisu ročníků, které nebudou mít v daném roce štěstí, je můj věk uváděn +1 též. U nás se tradice +1 nedodržují, takže díky za připomínku :-)

5 * * | 20. února 2015 v 9:36 | Reagovat

V Japonsku se, pokud je mi známo, dřív počítal věk tak, že už při narození měl člověk 1 rok (u nás má 0).
Takže se kloním k věk + 1.

Svytyně jsou dost tradiční instituce, takže i tam by mohlo být toto vysvětlením.

6 Takara Takara | Web | 20. února 2015 v 10:30 | Reagovat

[5]: Manžel-Japonec nedodržuje +1, takže to pravidlo +1, není zjevně tak striktní...Souhlas dříve se počítal věk už od početí a mezi početím a porodem to je 40týdnů tzn. 10 měsíců (lunárních), takže to dá ten +1 rok. Tuhle informaci mám přímo z chrámu, když jsem se ptala, proč u roku s mým narozením je uveden věk o +1 vyšší, než mi je či bude aktuálně letos...Jinak otázka mimo téma:  autor "*" a druhý autor "*" jsou dva lidé nebo jeden?

7 * * | 20. února 2015 v 13:11 | Reagovat

Myslím, že jsem jen jeden - zatím jsem neviděl příspěvek s "*", který jsem nepsal.

Ono to možná bude dost různé třeba podle regionu, rodiny, znalsti tradic, míry konzervativnosti.....nevím.
Ani Vánoce či Veliknoce v ČR neprobíhají všude stejně, a Japonsko je o dost větší a méně kompaktní.

Já se přidržím výkladu +1.

8 Takara Takara | Web | 21. února 2015 v 1:16 | Reagovat

[7]: Já jsem z toho celkem jelen. Příspěvek číslo 3, je tedy taky od Vás?
Když si porovnám dřívější * příspěvky s těmi nynějšími, tak se liší forma textu (délka a styl), IP ta se liší vždycky i u těch komentů, které jsou si stylem psaní podobné...takže jsem teď zaváhala zda se jedná o stejného člověka. Pokud jste ten koho myslím, pak bych chtěla říct, že oceňuji, že diskutujeme... ;-)

Máte naprostou pravdu: znalost tradic a konzervativnost tu určitě bude hrát roli. V Kanagawě asi moc konzervativní nejsme, protože ani ve školkách, kde jsem zrovna pracovala - v době Setsubunu se ono tradiční +1 nedodržovalo, protože děti by nepochopily, proč mají sníst jeden bob navíc (je dost dětí, které je nemají rády a i jeden navíc by byl problém), když na dortu mají jiný počet svíček...

A učitelky ve školce by tradice a zvyky znát rozhodně měly, protože je jejich pracovní náplní je děti učit... (byla jsem účou i v ČR takže české zvyky mám v malíku a zajistím aby je měly v malíku i moje děti)...a co se japonských tradic a zvyků týče, tam spoléhám na manžela, takže budeme slavit, tak jako dosud.... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama