Zpíváme si od Nového Roku

18. března 2015 v 8:13 | Takara |  Japonsko s písní
Vítám Vás u nové rubriky, která se bude věnovat hudební tvorbě pro nejmenší, takže pokud se snažíte naučit japonsky, pak textům písní určeným malým dětem budete zaručeně rozumět. Zvláštní rubrika asi si řeknete, možná byste ocenili více rubriku z moderní hudby, místní J-Pop, J-Rock a další, tak se s vámi podělím o malé tajemství: japonskou tvorbu vůbec neposlouchám, ale díky své profesi přicházím do kontaktu s "japonskými lidovými a umělými písněmi" pro děti, které se musím naučit, protože s českými lidovkami si zde moc nevystačím.

Místní tvorba pro děti se mi moc líbí a součástí článků o hudbě bude i návrh nějakého toho výtvarného tvoření, ať je ten set kompletní. Rubrika věnovaná písním z Japonské krajiny, bude fungovat v návaznosti na Rubriku Kalendář. Kdy vám vysvětlím, co je to za svátek či slavnost a později vyjde článek s písní k danému svátku, pokud budu mít čas, ráda bych sem dávala i vlastnoručně vytvořené zápisy písní, kdybyste ty písně někdo chtěl doprovázet na klavíru nebo někde učit.

V Asii je každý rok o nějakém tom zvířátku. Rok 2015 patří v Japonsku Ovečce. Cyklus 12 zvířat z horoskopu byl vytvořen podle pozorování dráhy planety Jupiter čínskými astronomy, kteří se v té době snažili dát dohromady nějaký ten kalendář. Parela mezi tímto 12letým cyklem Jupiteru a mezi 12ti kalendářními (tehdy lunárními) měsíci není náhodná, protože každé zvířátko určuje jeden lunární měsíc v roce a to není zdaleka vše. Symbolizuje jednu z dvojhodin z 24hodin určených pro den, při měření času (například Hodinou Koně se rozumí čas 11 - 1 jinými slovy poledne, Hodina Krysy je zase mezi 11 večer a 1 ranní), prvotní pozorování pohybu planety Jupiter, tak dala vzniknout čínskému horoskopu. Nicméně myšlenka zvířatek a jejich významu v horoskopu pochází z Taoismu. Pořadí zvířátek je stejný jak pro čínský horoskop, tak pro japonský horoskop, jen se jim občas říká jinak: např. V Číně je rok 2015 rokem Kozy zatímco v Japonsku je to rok Ovce (i když japonská ovce dělá taky "mé") Dalším takovým je Divočák/Prase, Myš/Krysa, Zajíc/Králík (vše závisí na tom, s kým zrovna mluvíte a kdo to jak přeloží).


fotka není žádná nádhera, ale celý řetěz se mi vyfotit nepodařilo, takže jsem ho musela rozdělit na polovinu. Tohle je moje pomůcka-dekorace, protože si nepamatuju, jak jdou zvířátka za sebou, takže to mám "kouknu a vidím" )

JAPONSKÝ (čínský) HOROSKOP SONG
Jeden cyklus má 12 let a jak jdou zvířátka za sebou? Myš NE(zumi)子, Býk USHI 丑, Tygr TORA 寅, Králík/Zajíc U(sagi) 卯, Drak TACU 辰, Had MI (hebi!) 巳, Kůň UMA 午, Koza/Ovce HITSUJI 未, Opice SARU 申, Kohout TORI 酉, Pes INU 戌, Divočák I (inoshishi) 亥 (výslovnost je psaná s capslockem a jedná se o japonské čtení kanji tzv. kunyomi 訓読み)
Tak se můžete vrhnout na písničku :-)Státní televizní stanice NHK, která každoročně v rámci ranního programu 06.55 připravuje každý rok nové písně pro daný rok. Pořad jsem nesledovala v roce 2011 a 2012, takže nemáš ušákovou píseň ani dračí píseň a nepodařilo se mi ji do dnešní doby najít...mám smolíka, ale za to se s vámi můžu podělit o následující písně:

1) ROK HADA 2013
na rok Hada byla píseň "chímu nyoronyorou" aneb plazící se tým2) ROK KONĚ 2014
A loni to byla Koníčková píseň3) ROK OVCE 2015
Letos jsem byla zklamaná, protože kromě faktu, že místní ovce dělají "mé" (s tím člověk nic nenadělá), tak tam tentokrát napasovali i angličtinu. Angličtina mě jako taková nevadí, je to světový jazyk, ale v Japonsku používání aj zavání trošku věcma jako "in" a "cool" a to mi moje hlava nebe. Zatím co Hadová a Koníková píseň mě nadchly, u Ovečky jsem si pomyslela: " hm, letos je to opravdu slabota..." ale za to mají dvě!!!:-)
http://youtu.be/W6N9iY0fijE mé-mé ga yattekita (bé-bé dorazila/přišla)
http://youtu.be/IET4Mjh_jqE mé-mé ga yattekita vol 2.


Tak máme za sebou první díl z Rubriky Japonsko s písní, časem bych se chtěla věnovat opravdu lidové tvorbě, ale k tomu budu potřebovat lepší znalost v hudební tvorbě pro děti a to chvilku potrvá (výmluvy a zase výmluvy...jsem s tím hrozná, já vím :-D ). V tuhle chvíli budu v Rubrice Japonsko s písní nabízet písničky, které jsem kdesi zaslechla: v TV, v rádiu nebo v práci. Na opravdu kvalitní kousky i s notovým zápisem si budete muset chvilku počkat, ale asi můžu slibit, že jen u slibů nezůstane. Takže chvilku strpení :-) Takara
 


Komentáře

1 Carter Carter | Web | 22. března 2015 v 9:37 | Reagovat

Krásný informativní článek. Učím se japonsky ani ne rok, a už mě napadlo sblížit se s japonskými spisovateli, nicméně o tomhle jsem ještě nikdy neslyšela. Osobně mi připadají ty písničky roztomilé, až vtipné - tím však nechci nikoho urážet, jen to tak prostě cítím. Těším se na další články do této rubriky!

2 Takara Takara | Web | 23. března 2015 v 0:18 | Reagovat

[1]: Mám na ně stejný názor a myslím si, že tuhle rubriku ocení ti, kteří mají blízko k dětskému světu nebo se sklony k tomu být infantilní (já jako autorka rubriky taková jsem) ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama