Nezlobte NHK !

12. dubna 2015 v 6:20 | Takara |  Japonsko radosti a starosti běžného života.
Každý kdo někdy navštívil Japonsko a zapnul si televizi na hotelu, tak měl na výběr z několika televizních sítí. Jen namátkou je to NHK dále NNN (日テレ Nitere), JNN ( TBS), FNN (Fuji terebi), ANN (Asahi TV, Tere Asa) a TXN (TV Tokyo). Každá ze sítí má několik TV stanic. V případě NHK jsou to tuším 3-4. NHK (Nippon Hoso Kyokai) je veřejná státní TV síť, která funguje už od roku 1950. V podstatě je to něco jako naše veřejnoprávní ČT. A zde se dostáváme k meritu věci. Jedná se o státní TV, takže ji musíte platit (je to v podstatě něco jako naše koncesionářské poplatky za rozhlas a TV). Nicméně řadě Japonců, ale hlavně cizinců se do toho moc nechce, protože řekněme si to na rovinu, na této TV síti se dozvíte korektní, okleštěné info, protože vlastníkem je vláda a vláda do vysílání zasahuje. Pokud chcete normální zpravodajství, pak je lépe přepnout na kanál jiné TV sítě. NHK oproti ostatním sítím nemá své noviny. Například Asahi Terebi má i Asahi Shinbun (čteno jako shimbun), JNN (TBS) má zase Mainichi Shinbun a třeba NNN (Nitere) má Yomiuri Shinbun.


NHK sice noviny neprovozuje, ale má jiné výhody oproti ostatním soukromým sítím. Podle japonských zákonů je to televize, která má oprávnění vybírat peníze od lidí za to, že "sledují" NHK. Sledují jsem dala do uvozovek, protože řada lidí NHK nesleduje, nechce sledovat a existuje řada cest, jak se vyhnout placení za něco, co nepoužíváte. Pro to abyste byli donuceni zaplatit TV NHK stačí pouze vlastnit tzv. TV set. TV nemusí být zapojená, může být i rozbitá, můžete ji mít jen na playstation nebo jen ke sledování DVD, ale pokud vlastníte k TV i anténu, která je schopná přijímat signál, pak byste měli začít platit. Částky nejsou nijak vysoké, pokud v Japonsku pracujete, pak nemáte problém je uhradit. Jenže existují lidé, kterým se platit nechce, ať už z ideového hlediska nebo finančního.

TV karta, bez které není možné TV sledovat

Ideovým hlediskem mám na mysli to, že NHK vysílá pouze korektní zprávy (jeden můj pravidelný čtenář mi napsal, že o některých (rozuměj negativních) věcech není třeba psát, protože ani Japonci je neventilují ven...samozřejmě s tím nesouhlasím, podle mě se má psát o všem, co zasluhuje pozornost a bez rozdílu, zda je to pozitivní nebo negativní věc, tím spíš, že když se tu o věcech - problémech veřejně nemluví, tak to znamená, že "neexistují"...nicméně stejný názor na věc, jako má můj čtenář, má i stanice NHK), zásadně nekritizuje vládní rozhodnutí a občas působí spíše jako volební kanál. Informace o pro Japonsko nepříznivé situace ať už ekonomika, společnost apod. se zkracují, tak aby zabraly, co nejméně času. Lidí, kteří nemají rádi stávajícího premiéra je poměrně dost, nicméně volební účast u posledních předčasných voleb, které vyvolal sám premiér Abe, byla žalostná, takže žádný div, že opět vyhrál.

Neplatiči tak pocházejí jak z řad Japonců, tak z řad cizinců. Na internetu můžete za určitý peníz zakoupit odkódovanou kartu díky, které se dostanete ke stanicím, za které byste museli jinak platit těžké prachy, ale pozor tohle je v Japonsku nelegální a pokuta za používání takové karty je vysoká. Nicméně faktem je, že si úřady vstup do vašeho bytu jenom kvůli podezření, že máte nelegálně drženou kartu vynutit nemůžou, takže zákon tu je, ale poněkud bezzubí. Nicméně čas od času se policii podaří odhalit prodavače těchto karet a pokud byste jejich služby využili, tak se opravdu mohlo stát, že na vás přijdou.

NHK jse na internetu velmi diskutovaným tématem a leží hodně lidem v žaludku

Na internetu se dozvíte, že lidé od NHK chodí vybírat roční příspěvky, a že bývají velmi hrubí a v případě cizinců si neberou servítky. To je pravda, ale jen na půl. Výběrčí od NHK jsou najatí lidé stejně jako v Čechách máme různé nabízeče levných tarifů, kteří vás oslovují na ulici, nejsou to zaměstnanci telefoních operátorů, ale mají smlouvu přes jinou firmu, takže když máte problém nebo se cítíte podvedeni, tak už je dohledáte jen stěží...Nejsou to tedy zaměstnanci NHK, ale přicházejí uzavírat smlouvy na placení NHK a jakmile tuto smlouvu jednou podepíšete, tak už musíte prostě platit.

Jak vidíte placení tohoto poplatku není zase tak nákladná věc...

O tom jakým způsobem tito výběrčí fungují, jsem se přesvědčila sama. Poprvé za námi přišli loni, když jsme v baráku neměli TV a na baráku nebyla anténa, takže jsem paní slušně odmítla, že TV nemáme, takže není důvod NHK cokoliv platit. Nicméně paní nám nechala smlouvu, kdybychom si TV náhodou pořídili. Tím to skončilo. TV jsme si sice koupili, ale záhy jsme zjistili, že našemu příjmači- anténě stíní barák sousedů, takže NHK stanice ani jiné stanice jsme na ni nechytali. Zahodili jsme anténu a máme doma TV, kterou používáme pouze na video. Tzn. nemáme doma TV-set příjmající signál (TV set= TV a anténa na střeše baráku, která stojí v přepočtu 100tis. yenů (přibližně 20tis Kč). A zase nás navštívil "výběrčí".

Tentokrát byl přístup jiný. Za prvé stál ve dveřích a já ty dveře nemohla zavřít ani kdybych chtěla a za druhé mě ponoukal abych podepsala kontrakt s NHK v Japonštině hned teď a na místě. Nejprve jsem se ho zeptala, kdo je a z jakého důvodu mi nabízí kontrakt. Vyloženě tvrdil, že je od NHK a že my jsme jediný dům v okolí, který nemá uzavřený kontrakt s NHK. Ptala jsem se ho, zda musím platit NHK i když se na TV nedívám a nemůžeme chytat signál. Tvrdil mi, že ano, ale v japonském zákoníku jasně stojí, že pokud nemáš TV set nebo jsou okolnosti, které brání příjmání signálu, pak platit nemusíš. Takže jedna lež za druhou a pořád mi mával před nosem tím kontraktem. Zeptala jsem se ho, zda má anglickou verzi, protože podepsat něco u čeho neznám 100% kanji se nevyplácí ani v Japonsku (protože i zde jsou podvodníci)...Anglickou verzi smlouvy neměl, ale anglický pamflet s vysvětlením, proč musím platit s sebou měl (a pro cizince, kteří předstírají, že neumí ani anglicky, mají i ruskou, španělskou, korejskou, francouzskou i německou verzi pamfletu...když jde o prachy, tak překlad není zjevně problém) Zeptala jsem se, zda si můžu smlouvu od něj vzít a v klidu přečíst a až budu vědět, co to je, tak to pošlu do NHK sama. Odpověď byla NE, takže jsem mu odmítla podepsat smlouvu, sdělit číslo bankovního účtu a řekla jsem mu, že bude lepší, když přijde až tu bude můj manžel...Domluvili jsme si schůzku.
Celou dobu jsem na něj byla milá a nasadila jsem výraz "cizinka, která o Japonsku nic neví", takže jsme se rozešli v dobrém.


Když přišel manžel, tak ho fascinovalo, že "výběrčí" přišel v sobotu, když mají lidé volno a nelíbilo se mu to. No a když přišel "výběrčí" znovu, tak se ho zeptal, proč mi tvrdil, že je od NHK, zda mu může dát nějakou vizitku. Výběrčí znejistěl a říkal, že nemůže. Dále se ho manžel zeptal, zda mu může vystavit nějaké potrvzení ohledně toho, že TV signál naše TV nepřijímá, protože nám zavazí barák postavený v sousedství. Jak se může přesvědčit sám, tak žádnou anténu nemáme, tzn. nevlastníme "TV set". Dále mu nabídl, že se může podívat k nám domů, jak nám funguje TV. To "výběrčí" odmítl, protože na to nemá právo. "Výběrčí" není policie, takže vám nesmí bez vašeho svolení do bytu či domu a nesmí to udělat ani s vaším svolením, protože na to nemá oprávnění. (Nicméně právě tohle pravidlo bývá u cizinců porušováno, protože řada z nich neví, co a jak). Manžel s ním byl rychle hotov. TV set nevlastníme, takže neplatíme.

Tak co způsobuje ony problémy s "výběrčími" pro NHK. Jak jsem pročítala diskuze, tak ty faktory byly dva: 1) pokud je vyprovokujete a zhádáte se s nimi nebo 2) někteří z nich, sjou velmi vlezlí a snaží se uzavřít, co nejvíce smluv, protože za ně mají peníze. Proto vám radím, opravdu slušně se s nimi pobavte, neodmítejte je, nemá cenu zavírat dveře, protože příští rok zase příjdou (a ted další zase...). A pokud jste se nevydali na dráhu neplatičů tzn. díváte se na TV a neplatíte za to (je jedno, že nesledujete právě NHK, ale máte tu možnost ji sledovat) pak buďte trpěliví a vysvětlete podmínky, které máte. Rozhodně se nehrňte do podepisování smlouvy v Japonštině, pokud nevíte, co se tam píše na 100% a vyplatí se nebýt úplně důvěřivý, protože to že má někdo visačku s logem NHK a tvrdí vám, že je od NHK, nemusí nutně znamenat, že to je pravda. V tohle případě si myslím, že my Češi jsme velmi dobře vytrénování vůči podvodníkům z naší vlastní země :-)
 


Komentáře

1 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 12. dubna 2015 v 11:20 | Reagovat

Já bych snad cizím raději ani neotvírala, nesnáším, když jsou lidé takhle vlezlí, nikdy nevím, co mám dělat :D

2 Kate Kate | Web | 13. dubna 2015 v 3:44 | Reagovat

Ahoj,
tohle je fakt úžasnej blog :)
Jestli můžu poradit, tak koukněte sem http://jdem.cz/br2pj5 .
Super obchod, naposled jsem vyhrála boty :D

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 13. dubna 2015 v 10:41 | Reagovat

Naštěstí jsem při svých cestách po Japonsku byl natolik zaneprázdněný obdivováním tohoto zvláštního světa a psaním reportáží, že na televizi došlo snad jen dvakrát, kdy jsem si ji pustil na hotelu k balení. No a co se tak pamatuju - jediné, co šlo aspoň trochu sledovat, byl baseball :-).

4 Nekra Nekra | Web | 13. dubna 2015 v 14:30 | Reagovat

Tak z toho, jak popisuješ tu japonskou státní televizi je ČT docela fajn, i když pochopitelně nedává smysl aby ji platili lidi, co se na ni nedívaj.
A to, že jsi na něj byla milá, to máš obrovskou trpělivost. U takových vlezlých nabízečů mi přijde, že je zbytečný se s nimi vůbec bavit - neotvírat nebo poslat do pr... rovnou.

5 TSal TSal | 13. dubna 2015 v 22:38 | Reagovat

Koukám, že některé věci jsou všude stejné. Pořizování TV plánuji jen kvůli konzolím. Televizi jako takovou jsem přestala sledovat už tak před deseti lety, protože mi její koncept naprosto nevyhovuje, takže konzole zůstávají jediným důvodem. Když jsem se ale dozvěděla, že za ni (a rádio, které rovněž v žádné formě neposlouchám) nejspíš stejně budu muset platit, tak jsem skřípala zuby. K čemu to? Nestranná ČT je stranná až hanba a i kdyby se na Českém rozhlasu vysílalo kdoví jaké varování, já ho stejně nemám zapnuté. Je to zlodějna.
Na druhou stranu, alespoň nám tu od nich nechodí prudiči.

6 Zdenda Zdenda | E-mail | 14. dubna 2015 v 1:18 | Reagovat

No tak tohle by se dalo teoreticky vyřešit přenosnou tv anténou, specialně určenou do interieru- nejsou drahé. Protože když teda nemůže k tobě do domu tak to nezjistí a na střeše nic nemáš ;-) tudíž se můžeš koukat a přitom nic neplatit a nikdo na to nepřijde. 8-). Zas pokud TV nejde sledovat bez té červené karty vůbec tak asi ani tohle nepomůže.

7 Kačena Kačena | 14. dubna 2015 v 15:20 | Reagovat

Pěkně! Já si říkala, že bych ty podomce občas mohla vystrašit nějakým "divným" jazykem, ale jak to nemá v ruce balík evidentně pro mě, neotvírám. :-)

8 * * | 15. dubna 2015 v 11:03 | Reagovat

Tak to je o dost lepší než v ČR - V ČR se platí i bez antény. A navíc povinnost vzniká automaticky, pšlou vám dopis a pokud během 15 dnů čestně neprohlásíte, že TV/rádio nemáte, tak máte povinnost platit. Takže jako cizinci vám příjde dopis, kterému nerozumíte, nestihnete dát čestné prohlášení (protože nevíte, že byste měli) a už se na vás chystají vymahači.

9 Takara Takara | Web | 19. dubna 2015 v 14:27 | Reagovat

[8]: já nevím, ale pokud mi přijde dopis v cizím jazyce, tak se neprodleně starám o to, co to je, takže lhůta 15 dnů není zabijácká a píšu z vlastní zkušenosti (v Japonsku se moc dopisy v češtině nevyskytují) takže si myslím, že zodpovědní lidi si hned najdou někoho, kdo jim řekne, co a jak... ;-)

[7]: já otevírám pokaždé a pokecám si i se svědky Jehovovými (těch se ale nemůžu zbavit :-D ) raději otevřu, protože u NHK je každá další návštěva "horší" takže se vyplatí vyřídit to hned...

[6]: samozřejmě máš pravdu, dá se to pěkně obejít a zákon je celkem bezzubý. Vím, že se najde spousta místních a i cizinců, kteří toho zneužívají a finty jsou opravdu různé.

[5]: ČT je kapitola sama pro sebe, zvedl mi mandle rádoby "pro romský program" ve kterém poslali dva aktéry ptát se na práci, zapsat dítě do školky atd. Na situacích chtěli ukázat jak jsou Romové v naší společnosti diskriminovaní a aby to bylo objektivní tak bílý aktér: VŠ, znalost 2 cizích jazyků a praxe v restauraci asi 5 let aktér romský: dokončená základka a toť vše...Jaký to div, že ho na pohovoru odmítli a samozřejmě za to může barva kůže.  Zápis do školky. Do narvané třídy, kde už měli 28 dětí šli zapsat děti. Bílý aktér šel zapsat jedno dítě a romský aktér 2 děti a jedno velmi problémové. Jaký to div, že to problémové paní ředitelka "rasistka" odmítla, protože ten počet dětí ve třídě už je nadlimitní a mít tam ještě dítě, které nabourá celý režim dne je naprosto od věci...Nicméně, celý ten pořad byl neobjektivní, když už chtějí ukázat diskriminaci, pak by oba aktéři měli mít shodné podmínky...prostě pěkná vymejvárna mozku...

[4]: v Japanu s milostí, ohleduplností, trpělivostí dál dojdeš..navíc každá další návštěva je horší a horší, takže je lépe vyřešit to hned...

[3]: to je bohužel pravda buď jsou tam rádoby zábavné show s "talenty" nebo vaření, kde jsou záběry na klepající se jídlo (netuším proč dávají hůlky s jídlem dávat držet někomu s Parkinsonem:-D ) takže se v JPN na TV moc nekoukám max. počasí, zprávy :-)

[2]: reklama na zmíněný web už tak úžasná není :-?

[1]: taky si občas říkám, ale zase než aby se situace vyhrotila, když se můžeme normálně domluvit, tak raději otevřu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama