Květen 2015

Koinobori aneb dětský den

31. května 2015 v 8:45 | Takara |  Místní zajímavosti
Chlapecký Den dětí anebo den dětí pro samuraje. Původně se jmenoval Tango no Sekku 端午の節句 podle lunárního kalendáře se slavil 5. den 5. měsíce lunárního kalendáře dnes spadá na 5. května. Jedná se o svátek pro chlapce, takže se slaví v rodinách, kde mají syny. Rodiny kde mají dcery slaví Den Dětí 3. března Hinamatsuri tzv. Momo no Sekku. Článek o Hinamatsuri jsem napsala v březnu: http://zestinusakur.blog.cz/1503/3-brezen-hina-matsuriJak se Den Děti slaví?

Symbolem Dne Dětí pro malé samuraje je kosatec (shoubu) ty se začínají prodávat ve velkém v supermarketech. Kosatec je vodní květina, takže je zde spojení s kapříky a tato kytka je symbolem bojovnosti a silného ducha. Tyto květiny se přidávají do koupele stejně jako v zimě se dávají yuzu. Letos to mám v plánu zkusit taky, uvidíme zda náš syn bude mít silného ducha. :-) A když už jsem u toho silného ducha, tak silné tělo je taky zapotřebí.
Tak začnu s jídlem. Klasikou je tzv. kashiwamochi, je to mochi zabalené v dubovém listu. Dále chimaki, které jsou zabalené v bambusovém listu. Mochi bývá plněné pastou z červených fazolí Azuki. Nicméně o matsuri se jí yakitori, grilovaná křidýlka, takoyaki a další pochutiny. Nesmíme zapomínat na japonský strouhaný led se sirupem zvaný kakigori.


Koncem dubna se začínají na domech objevovat látkoví kapři Koinobori 鯉幟. Tito kapři symbolizují legendu, o tom jak se z kapra stal drak. Drak je symbolem síly. Podle místní pověsti plaval kapr proti proudu až se dostal k místu, kde řeka pramenila a u pramene se z něj stal Drak. Většinou jsou kapři 3 a jsou seřazení odshora podle velikosti. Největší kapr magoi真鯉 je černý a symbolizuje otce, Prostřední kapr je matka a je menší a červený tzv. higoi 緋鯉 a poslední nejmenší kapr symbolizuje děti-syny a jejich počet se liší se podle počtu synů v rodině zpravidla od jednoho do tří. Koinobori se dá koupit v přepočtu za 20 tis až 60 tis yenů a dá se koupit v ITOYOKADOU či jiném hypermarketu.Kromě kaprů se vystavují tzv. gogatsuningyou 五月人形 květnové panenky、toto panenky nebo loutky představují samuraje zvaného Kintarou 金太郎, celým jménem Sakata no Kintoki. Tento samuraj byl znám svou silou už od dětských let a proto je symbolem Dne Dětí pro chlapce. Kintarou je zobrazován jedoucí na kaprovi.
Dále se vystavuje samurajská zbroj, katana, luk s šípy. Menší sety obsahují jen přilbu - kabuto, luk s šípy a katanu. Větší sety obsahují celou zbroj. platí pravidlo, že zatímco Hinamatsuri panenky kupují rodiče z matčiny strany, tak go gatsu ningyou - květnové panenky kupují rodiče z otcovy strany. Sety jsou velmi drahé, takže není výjimkou, že se sety dědí z generace na generaci. Jedná se o nákladnou záležitost, kdy nejlevnější stojí kolem 50tis. yenů a nejdražší až 200tis. Naštěstí se tyhle sety kupují jen jednou či dvakrát za život a nekoupit je by se rovnalo v očích prarodičů válečnému zločinu, takže se nedá nic dělat a musí se to koupit.


4. května Midori no Hi みどりの日

24. května 2015 v 9:03 | Takara |  Kalendář
Tento svátek oslavuje přírodu a místní zeleň, je ve znamením přednášek na téma ochrany přírody a jejích zdrojů, péčí o parky, zemědělských trhů. Tento den dostává prostor ekologie a řada ekologických matsuri. S tímto svátkem se šašilo, původně připadal na 29. dubna a pak v roce 2006 se přesunul na květen.Tento den se děkuje za dary přírody a v TV běží různé relace o tom, jak stařičký Císař okopává záhony, protože je o něm známo, že zahradničení má mezi svými koníčky. I předchozí Císař měl rád kytičky, takže je to nabíledni. Japonci uklízejí své zahrádky, okopávají záhony v parcích a při činžácích.Chodí se do botanických zahrad a květinových zahrad: v tuto dobu toho kvete hodně: Sakury nejpozdější odrůdy, ale v serevněji položených oblastech narazíte na kvetoucí švestky - ume, sakury. Broskve - Momo jsou v plném květu a kvetou různé květiny a keře z čeledi liliovitých například rododendron tsutsuji, kosatce - shoubu. A to není zdaleka všechno. Taky začínají kvést růže - bara a na ty se opravdu moc těším.Zeleň, mír, ekologie to je to o čem je Zelený Den :-)

3. května Kenpó Kinenbi Den Ústavy

17. května 2015 v 7:45 | Takara |  Kalendář
3. květen je dnem ústavy a jedná se o jeden ze svátků GW. Svátek se váže k poválečnému vyrovnání, kdy hlavní slovo mají Spojenci a Japonsko, které působilo za 2. světové války na ose zla mělo velké problémy, jak s důsledky Hiroshimy a Nagasaki a následnou kapitulací, kdy samotná kapitulace byla něco nemyslitelného. Na dobových záznamech je vidět, že kapitulační dokumenty jsou podávány jen jednou rukou. Tím japonská strana vyjadřovala po japonsku svůj nesouhlas s dohodou. V Japonsku je totiž zvykem, že se důležité věci vizitky, listiny, dary apod. předávají oběma rukama nikoli jen jednou. Jelikož Japonsko válku prohrálo, tak poválečné repatriace byly pro Japonsko velmi těžké. Žádná armáda, žádné válčení v zahraničí, přítomnost amerických základem a vojáků. Nicméně USA měla za to, že vývoj Japonska ze starého konzervativního je třeba urychlit, proto výměnou za to, že nebudou císaře soudit jako válečného zločince, tak se ustanoví parlament a výkonná moc a pravomoci přejdou z císaře na vládu Japonska. To byl velký skok pro Japonsko nicméně v kontextu to byla pozitivní změna k lepšímu, i když pro Japonce tohle diktování podmínek bylo něco, co snášeli jen se skřípěním zubů.


Co se tedy slaví 3. května? Oslavuje se demokracie a nová éra pro Japonsko, která Japonsko změnila a nastartovala. Dnešní Japonsko je jiné. Plně si uvědomují, co znamená síla jádra a také se staví proti politice premiéra Abeho, který by rád vysílal japonské vojáky na mise i do zahraničí a ustanovil japonskou armádu, která oficiálně neexistuje, ale ve skutečnosti tu je něco jako "domobrana", která pomáhá při živelných pohromách apod. Trénují společně s americkými vojáky. Snahy Abeho se nelíbí okolním státům a lidé v Japonsku se obávají, že se dočkají raket z okolních států jako jsou Čína nebo Sev. Korea, které Abeho snahy vnímají jako provokaci.

3. května se otevírají expozice na válečných lodí, například těch které kotví v Yokohamě nebo v Yokosucu. Dále mívají přednášky místní pamětníci mluví o tom jaké to bylo na konci války apod. Pro mě osobně tento den znamená jen volno a čas na výlet o válečné a poválečné Japonsko se příliš nezajímám i když mě historie baví a zajímá.

29. dubna Showa no Hi Showa den

12. května 2015 v 7:45 | Takara |  Kalendář
Tento den je z GW první. V průběhu historie tento den prodělal velké změny a vystřídalo se tu pár svátků. Nejprve Císařovy narozeniny 天皇誕生日, Tennō Tanjōbi v roce 1988 nastoupil na trůn nový císař, takže se narozeniny císaře přesunuly na 23. prosince. Narozeninový den byl nahrazen Zeleným Dnem, který se slavil od roku 1989 do 2006, pak se přesunul na 4. května, aby byl nahrazen Shówa Dnem.


A co přesně je Shówa Den ?
Léta vlády stávajícího císaře Akihita se nazývají Heisei rok 2015 se zapisuje jako Heisei 27 a udává, že císař Akihito vládne 27 let v Japonsku. Předcházející císař Hirohito vládl celkem 63 let vládl až do roku 1988 a éra jeho vládnutí se nazývala Shówa. Shówa Den je tedy připomínkou vládnutí císaře Hirohita, který vládl v době 2. světové války a Spojenci ho po válce chtěli soudit za válečné zločiny a ve hře byl trest smrti. Výměnou za to, že Japonsko přijme ústavu a Císař se stane pouze reprezentativní osobou a moc výkonná přejde víceméně na japonský parlament, zůstal Japonsku Císař zachován.

Ku příležitosti Shówa no Hi se požádá řada slavností, které oslavují zeleň v Japonsku, které je teď po zimě v Japonsku dost. I když popravdě z jara jsme skočili rovnou snad do léta, protože už tu máme teploty kolem 25/26 stupňů v některých oblastech dokonce 32 stupňů. Začínáme nějak brzy a mám obavy, že nás čeká opravdu parné léto. Ach jo.


My jsme se vydali na Ryokka Matsuri (Slavnosti Zeleně ) do Kanigazawa Parku. Kromě kulturního programu a mini ZOO tam byly obchůdky s kytkami za 100yenů to je 20 Kč. Dále aranžování kytiček apod. Samozřejmě zde byly i trhy s místní produkcí zeleniny, ovoce, vajec a mléka. Prostě klasika. Mě ale zaujalo něco jiného, vlastně dvě věci.


Zaujal mě stánek se společností likvidující odpady v Zamě, kde bylo perfektní a názorné vysvětlení, že není plast jako plast a tím mi zapadlo poslední puzzle na místo. Plasty byly to poslední v čem jsem plavala a musela jsem se vždycky ptát. Kromě toho jsem dostala šanci se zeptat, co dělat s nepotřebnou sutí či velkými kusy kamenů, které pravidelně vykopáváme na zahradě. Odpověd zní: Zavolat na městský úřad a tam objednají společnost pro likvidaci šutrů a dalšího nepotřebného materiálu. To bylo velmi poučné a já se rozhodně něco přiučila :-)


Dalším stánkem byl stánek s reformováním domů, zabývající se konstrukcí, která vydrží v době zemětřesení. V podstatě ukazovali názorně konstrukci bez příčných pilířů, kde se konstukce chvěla hodně a vypadalo to, že co nevidět spadne, vedle toho byla konstukce, která měla podpůrné pilíře a dům se sice chvěl, ale konstrukce se nerozestupovaly tolik. Jsem ráda, že bydlíme v novém domě, který tuto konstrukci už má. Starší domy jsou na tom jinak a proto firmy nabízí rekonstrukce starých domů, za příslušný poplatek.Nakonec jsme navštívili mini ZOO, kdy jsem se rozčílila na jednoho malého Japonce (mohl být tak ve 4. třídě ZŠ) a ten si kontakt se zvířaty představoval tak, že po nich házel kamínky. Ve výběhu pobíhala kuřátka, malí králíčci aj. takže jsem na něj chvilku koukala a když už metal 3. kamínek a nikdo z lidí kolem mu nic neřekl, tak jsem si k tomu řekla svoje. Nevím, zda je normální na zvířátka metat kamínky, aby si získal pozornost zvířátek, mě to normální nepřijde. (dělat to moje dítě, tak dostane jednu na zadel už po prvním kamínku) Tady rodiče byli zaměstnáni u stánku s jídlem, takže svoje děti nehlídali a ostatní lidé, kteří tomu přihlíželi si zjevně nechtěli dělat zle, tak nic neřekli...mno já jsem cizinka a jako takové mi "blbé kecy" spíše projdou... Smějící seMrkající
Zlatý týden aneb Golden Week

8. května 2015 v 3:25 | Takara |  Kalendář
Zlatý Týden je záležitostí od 29. dubna do 5. května :-)
Pokud čtete vášnivě mangu na internetu, pak většinou před GW všechny weby hlásí, že tento týden manga nebude, protože v Japonsku je týden státních svátků. Na GW se všichni pracující moc těší, protože během roku si o dovolené člověk může nechat jen zdát. Během GW v Japonsku nastane něco jako stěhování národů a v tuto dobu se vyráží na cesty. S námi to bylo stejně a zápisky z cest si můžete přečíst:

Letos ovšem máme v plánu jen kratší výlety, protože se naše rodina rozrostla o jednoho člena, který není schopen přespávat na nádraží apod., tak musíme cestovat více "na úrovni" tzn. žádný byznys hotel, žádné internetové kavárny prozatím ne, ale všeho do času. :-)

GW je zhruba týden. 29. dubna je volno, tak 30. a 1. května mají někteří lidé volno a jiní jdou do práce a letos je 2. a 3. víkend. 4. května a 5. května jsou sváky, takže se dá říct, že šťastlivci mají volno od 29.4. do 5.5. tzn 7 dní v kuse. Můj manžel má smolíka, volno měl jen 29. dubna takže jsme vyrazili na Zelené Slavnosti Ryokka matsuri 緑化(りょっか、りょくか) o tom až později, no a 30. a 1. šel do práce. Takže měl jeden den, pak dva dny práce a nakonec 4 dny volna, které strávíme mini výlety s malým.

29. dubna Showa no Hi Showa den
- do roku 2006 Midori no Hi みどりの日 , den zeleně,
- od roku 2007 Showa no Hi 昭和の日)
- tento den se pořádají zelené matsuri, prodávají kytičky a pořádají zemědělské trhy.

3. května Kenpó Kinenbi Den Ústavy
憲法記念日, Konstituční Památný Den (den Ústavy)
-tento den patří roku 1947, kdy Japonsko započalo svoji éru demokracie došlo k změně vlády v Japonsku, kdy se státní moc přenesla z císaře na vládu Japonska. Popravdě tato změna neproběhla úplně mírumilovně. Popravdě Japonsku "demokracii" vnutilo USA, jako poválečné vyrovnání. Nabídli jim, že buď přijmou ústavu a parlament nebo jim uvězní císaře (a podle některých pramenů) popraví císaře. To bylo pro Japonce nemyslitelné, protože císař je nedoknutelný. Takže demokracie v Japonsku byla spíše vynuceným aktem, ale v kontextu dnešní doby, tento tlak byl Japonsku prospěšný, takže je co slavit.

4. května Midori no Hi みどりの日
- den zeleně, který se přesunul z 29. dubna od roku 2007
- oslava přírody, zeleně a poválečného míru

5. května Kodomo no Hi Dětský Den
- dětský den kodomono hi こどもの日 pro malé samuraje
- tzv. Tango no Sekku 端午の節句
kk,- k tomuto dni se váže tradice věšení kapříků tzv. koinobori a vystavování samurajské zbroje v rodinách, kde mají chlapce tzv. go gatsu ningyou 五月人形 květnové panenky

K jednotlivým dnům se rozepíšu podrobněji. Kromě Golden Weeku existuje i tzv. Silver Week a jedná se o podzimní prázdniny. Stříbrný týden zahrnuje 3 sváteční dny
1) Den respektu pro seniory 敬老の日, Keirō no Hi 3. pondělí v září
2) Podzimní Rovnodennost 秋分の日, Shūbun no Hi 22/23. září
3) Veřejné prázdniny 国民の祝日, Kokumin no shukujitsu jako výpln, kdyby předchozí dva svátky vyšly na st, čt tak v pátek bude náhradní volno, totéž pokud by připadl jeden těch svátků připadl na neděli, jedná se o takové náhradní volno.

Zatímco pojem Golden Week je velmi rozšířený a známý, tak Silver Week je méně známý a já jsem o něm za 3 roky, co tu jsem nezaslechla nic. Poprvé jsem se o něm dozvěděla až letos, když jsem hledala nějaké to cestování na Golden Week, protože i na Silver Week se hodně cestuje, když je možnost.

Omiyamairi

3. května 2015 v 10:10 | Takara |  Místní zajímavosti
Omiyamairi je jeden z obřadů šintó. Slaví se narození miminka ale i první návštěva chrámu. Zpravidla se slaví v rozmezí měsíc od porodu až 100dní od porodu. 100 dní je limit, protože 100dní od porodu se slaví další mezník a tím, je přechod mimča na "pevnou stravu". Ale zpátky k omiyamairi. Když se rozhodnete oslavit omiyamairi, tak bává dobře zarezervovat si chrám (šintó), zakoupit nebo zapůjčit kimono a objednat fotostudio. Omiyamairi je záležitostí i širší rodiny, takže babička s dědečkem budou přítomni, protože zvláště babička má velkou roli. Cizinky-matky bývají překvapeny, že se jim při focení babička sápe po miminku. To je ovšem správně, protože v Japonsku je zvykem, že se o malé děti starají babičky (v některých rodinách tento zvyk je uveden do extrému a v jiných rodinách babičku zase k dětem nepouštějí, záleží na dané rodině). Ovšem při focení na omiyamiri drží miminko v kimonu právě babička.


Ráno se vypravíte do chrámu, vyplníte žádanku, zapůjčíte v chrámu kimono a začnete strojit miminko. Jakmile je vše tipťop, tak vás uvedou do místnosti, kde se servíruje zelený čaj a chrámové cukrovinky. Zde počkáte, až na vás přijde řada. Samotný obřad vypadá stejně jako obřad k novému roku. Kněží žádají bohy o přízeň pro malé miminko, aby ho ochraňovali a přáli mu.
Po obřadu miminko dostane dárek, který obsahuje: talismany, užitné věci pro miminko a certifikát. Po té co obřad skončí se fotí fotky před chrámem a babička drží miminko. Po focení před chrámem, se vrátí kimono a následuje návštěva ve foto studiu. Fotky ve foto studiu se fotí celkem 3 (minimálně) miminko-samostatně, miminko s rodiči, a celá rodina (širší). Celkově je omiyamairi určené pro všechny, bez rozdílu vyznání, protože se jedná o tradici a každý rodič ví, že se přízeň bohů může hodit :-D
Omiyamairi je celkem drahá záležitost: zaplatíte 5 až 10 tisíc yenů za obřad, 5 až 8 tisíc yenů za zapůjčení kimona, které si můžete samozřejmě koupit, ale mimčo si ho obleče jen jednou a cena tomu odpovídá 35 až 40 tisíc yenů, takže je to na zvážení. Kimono je dvou vrstvé: spodní vrstva je bílá a horní vrstva má nějaký zajímavý motiv. Kimono pro chlapečky je v černé, modré, zelené, šedivé, fialové barvě zatímco kimono pro holčičky je v bílé, žluté, oranžové, červené, růžové barvě. Dále fotky ve fotostudiu vyjdou na 10 tisíc yenů jedna, takže minimálně zaplatíte 30 tisíc za fotky a často i víc. Když se to sečte vyjde to na 50tisíc yenů a více samozřejmě (na české to vyjde na 10tisíc)