29. dubna Showa no Hi Showa den

12. května 2015 v 7:45 | Takara |  Kalendář
Tento den je z GW první. V průběhu historie tento den prodělal velké změny a vystřídalo se tu pár svátků. Nejprve Císařovy narozeniny 天皇誕生日, Tennō Tanjōbi v roce 1988 nastoupil na trůn nový císař, takže se narozeniny císaře přesunuly na 23. prosince. Narozeninový den byl nahrazen Zeleným Dnem, který se slavil od roku 1989 do 2006, pak se přesunul na 4. května, aby byl nahrazen Shówa Dnem.


A co přesně je Shówa Den ?
Léta vlády stávajícího císaře Akihita se nazývají Heisei rok 2015 se zapisuje jako Heisei 27 a udává, že císař Akihito vládne 27 let v Japonsku. Předcházející císař Hirohito vládl celkem 63 let vládl až do roku 1988 a éra jeho vládnutí se nazývala Shówa. Shówa Den je tedy připomínkou vládnutí císaře Hirohita, který vládl v době 2. světové války a Spojenci ho po válce chtěli soudit za válečné zločiny a ve hře byl trest smrti. Výměnou za to, že Japonsko přijme ústavu a Císař se stane pouze reprezentativní osobou a moc výkonná přejde víceméně na japonský parlament, zůstal Japonsku Císař zachován.

Ku příležitosti Shówa no Hi se požádá řada slavností, které oslavují zeleň v Japonsku, které je teď po zimě v Japonsku dost. I když popravdě z jara jsme skočili rovnou snad do léta, protože už tu máme teploty kolem 25/26 stupňů v některých oblastech dokonce 32 stupňů. Začínáme nějak brzy a mám obavy, že nás čeká opravdu parné léto. Ach jo.


My jsme se vydali na Ryokka Matsuri (Slavnosti Zeleně ) do Kanigazawa Parku. Kromě kulturního programu a mini ZOO tam byly obchůdky s kytkami za 100yenů to je 20 Kč. Dále aranžování kytiček apod. Samozřejmě zde byly i trhy s místní produkcí zeleniny, ovoce, vajec a mléka. Prostě klasika. Mě ale zaujalo něco jiného, vlastně dvě věci.


Zaujal mě stánek se společností likvidující odpady v Zamě, kde bylo perfektní a názorné vysvětlení, že není plast jako plast a tím mi zapadlo poslední puzzle na místo. Plasty byly to poslední v čem jsem plavala a musela jsem se vždycky ptát. Kromě toho jsem dostala šanci se zeptat, co dělat s nepotřebnou sutí či velkými kusy kamenů, které pravidelně vykopáváme na zahradě. Odpověd zní: Zavolat na městský úřad a tam objednají společnost pro likvidaci šutrů a dalšího nepotřebného materiálu. To bylo velmi poučné a já se rozhodně něco přiučila :-)


Dalším stánkem byl stánek s reformováním domů, zabývající se konstrukcí, která vydrží v době zemětřesení. V podstatě ukazovali názorně konstrukci bez příčných pilířů, kde se konstukce chvěla hodně a vypadalo to, že co nevidět spadne, vedle toho byla konstukce, která měla podpůrné pilíře a dům se sice chvěl, ale konstrukce se nerozestupovaly tolik. Jsem ráda, že bydlíme v novém domě, který tuto konstrukci už má. Starší domy jsou na tom jinak a proto firmy nabízí rekonstrukce starých domů, za příslušný poplatek.Nakonec jsme navštívili mini ZOO, kdy jsem se rozčílila na jednoho malého Japonce (mohl být tak ve 4. třídě ZŠ) a ten si kontakt se zvířaty představoval tak, že po nich házel kamínky. Ve výběhu pobíhala kuřátka, malí králíčci aj. takže jsem na něj chvilku koukala a když už metal 3. kamínek a nikdo z lidí kolem mu nic neřekl, tak jsem si k tomu řekla svoje. Nevím, zda je normální na zvířátka metat kamínky, aby si získal pozornost zvířátek, mě to normální nepřijde. (dělat to moje dítě, tak dostane jednu na zadel už po prvním kamínku) Tady rodiče byli zaměstnáni u stánku s jídlem, takže svoje děti nehlídali a ostatní lidé, kteří tomu přihlíželi si zjevně nechtěli dělat zle, tak nic neřekli...mno já jsem cizinka a jako takové mi "blbé kecy" spíše projdou... Smějící seMrkající 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 14. května 2015 v 7:09 | Reagovat

To je pravda, cizincům leccos projde pod heslem "jsou sice divní, ale nemůžou za to" :-)

2 Takara Takara | Web | 1. června 2015 v 13:24 | Reagovat

[1]: tak tak :-) sem tam toho využívám, ale snažím se to nezneužívat :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama