3. května Kenpó Kinenbi Den Ústavy

17. května 2015 v 7:45 | Takara |  Kalendář
3. květen je dnem ústavy a jedná se o jeden ze svátků GW. Svátek se váže k poválečnému vyrovnání, kdy hlavní slovo mají Spojenci a Japonsko, které působilo za 2. světové války na ose zla mělo velké problémy, jak s důsledky Hiroshimy a Nagasaki a následnou kapitulací, kdy samotná kapitulace byla něco nemyslitelného. Na dobových záznamech je vidět, že kapitulační dokumenty jsou podávány jen jednou rukou. Tím japonská strana vyjadřovala po japonsku svůj nesouhlas s dohodou. V Japonsku je totiž zvykem, že se důležité věci vizitky, listiny, dary apod. předávají oběma rukama nikoli jen jednou. Jelikož Japonsko válku prohrálo, tak poválečné repatriace byly pro Japonsko velmi těžké. Žádná armáda, žádné válčení v zahraničí, přítomnost amerických základem a vojáků. Nicméně USA měla za to, že vývoj Japonska ze starého konzervativního je třeba urychlit, proto výměnou za to, že nebudou císaře soudit jako válečného zločince, tak se ustanoví parlament a výkonná moc a pravomoci přejdou z císaře na vládu Japonska. To byl velký skok pro Japonsko nicméně v kontextu to byla pozitivní změna k lepšímu, i když pro Japonce tohle diktování podmínek bylo něco, co snášeli jen se skřípěním zubů.


Co se tedy slaví 3. května? Oslavuje se demokracie a nová éra pro Japonsko, která Japonsko změnila a nastartovala. Dnešní Japonsko je jiné. Plně si uvědomují, co znamená síla jádra a také se staví proti politice premiéra Abeho, který by rád vysílal japonské vojáky na mise i do zahraničí a ustanovil japonskou armádu, která oficiálně neexistuje, ale ve skutečnosti tu je něco jako "domobrana", která pomáhá při živelných pohromách apod. Trénují společně s americkými vojáky. Snahy Abeho se nelíbí okolním státům a lidé v Japonsku se obávají, že se dočkají raket z okolních států jako jsou Čína nebo Sev. Korea, které Abeho snahy vnímají jako provokaci.

3. května se otevírají expozice na válečných lodí, například těch které kotví v Yokohamě nebo v Yokosucu. Dále mívají přednášky místní pamětníci mluví o tom jaké to bylo na konci války apod. Pro mě osobně tento den znamená jen volno a čas na výlet o válečné a poválečné Japonsko se příliš nezajímám i když mě historie baví a zajímá.
 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 17. května 2015 v 18:54 | Reagovat

Je pravda, že o historických událostech v Japonsku v souvislosti se závěrech války vím jen málo. Díky i za tento příspěvek, každá informace je pro mne dobrá.

2 * * | 18. května 2015 v 15:04 | Reagovat

Dobrý den,
některé věty v prvním a druhém odstavci mi nedávají zcela smysl. Např. "žádní válčení v zahraničí" nebo nerozumím, kdo že se to staví proti premiérovi.

Jinak o tom předávání kapitulačních dokumentů jednou rukou jsem ještě neslyšel - děkuji za rozšíření obzorů.

3 Takara Takara | Web | 19. května 2015 v 3:49 | Reagovat

[2]: Proti premiérovi se staví běžní Japonci, bohužel volby měly nízkou volební účast a přišli hlavně zastánci Abeho, takže poslední předčasné volby, které vyvolal, tak vyhrál a Japonci se neúčastní žádných válečných misí typu Afgánistán, Irák apod. to chce Abe změnit, chce pomáhat vojenskou silou v zahraničí po boku USA. Mělo tam být "žádné válčení" í-čko mi ujelo, děkuji za upozornění, v textu to opravím...

4 Takara Takara | Web | 1. června 2015 v 13:16 | Reagovat

[1]: popravdě samurajské časy jsou zajímavější, i když neméně krvavé :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama