Koinobori aneb dětský den

31. května 2015 v 8:45 | Takara |  Místní zajímavosti
Chlapecký Den dětí anebo den dětí pro samuraje. Původně se jmenoval Tango no Sekku 端午の節句 podle lunárního kalendáře se slavil 5. den 5. měsíce lunárního kalendáře dnes spadá na 5. května. Jedná se o svátek pro chlapce, takže se slaví v rodinách, kde mají syny. Rodiny kde mají dcery slaví Den Dětí 3. března Hinamatsuri tzv. Momo no Sekku. Článek o Hinamatsuri jsem napsala v březnu: http://zestinusakur.blog.cz/1503/3-brezen-hina-matsuriJak se Den Děti slaví?

Symbolem Dne Dětí pro malé samuraje je kosatec (shoubu) ty se začínají prodávat ve velkém v supermarketech. Kosatec je vodní květina, takže je zde spojení s kapříky a tato kytka je symbolem bojovnosti a silného ducha. Tyto květiny se přidávají do koupele stejně jako v zimě se dávají yuzu. Letos to mám v plánu zkusit taky, uvidíme zda náš syn bude mít silného ducha. :-) A když už jsem u toho silného ducha, tak silné tělo je taky zapotřebí.
Tak začnu s jídlem. Klasikou je tzv. kashiwamochi, je to mochi zabalené v dubovém listu. Dále chimaki, které jsou zabalené v bambusovém listu. Mochi bývá plněné pastou z červených fazolí Azuki. Nicméně o matsuri se jí yakitori, grilovaná křidýlka, takoyaki a další pochutiny. Nesmíme zapomínat na japonský strouhaný led se sirupem zvaný kakigori.


Koncem dubna se začínají na domech objevovat látkoví kapři Koinobori 鯉幟. Tito kapři symbolizují legendu, o tom jak se z kapra stal drak. Drak je symbolem síly. Podle místní pověsti plaval kapr proti proudu až se dostal k místu, kde řeka pramenila a u pramene se z něj stal Drak. Většinou jsou kapři 3 a jsou seřazení odshora podle velikosti. Největší kapr magoi真鯉 je černý a symbolizuje otce, Prostřední kapr je matka a je menší a červený tzv. higoi 緋鯉 a poslední nejmenší kapr symbolizuje děti-syny a jejich počet se liší se podle počtu synů v rodině zpravidla od jednoho do tří. Koinobori se dá koupit v přepočtu za 20 tis až 60 tis yenů a dá se koupit v ITOYOKADOU či jiném hypermarketu.Kromě kaprů se vystavují tzv. gogatsuningyou 五月人形 květnové panenky、toto panenky nebo loutky představují samuraje zvaného Kintarou 金太郎, celým jménem Sakata no Kintoki. Tento samuraj byl znám svou silou už od dětských let a proto je symbolem Dne Dětí pro chlapce. Kintarou je zobrazován jedoucí na kaprovi.
Dále se vystavuje samurajská zbroj, katana, luk s šípy. Menší sety obsahují jen přilbu - kabuto, luk s šípy a katanu. Větší sety obsahují celou zbroj. platí pravidlo, že zatímco Hinamatsuri panenky kupují rodiče z matčiny strany, tak go gatsu ningyou - květnové panenky kupují rodiče z otcovy strany. Sety jsou velmi drahé, takže není výjimkou, že se sety dědí z generace na generaci. Jedná se o nákladnou záležitost, kdy nejlevnější stojí kolem 50tis. yenů a nejdražší až 200tis. Naštěstí se tyhle sety kupují jen jednou či dvakrát za život a nekoupit je by se rovnalo v očích prarodičů válečnému zločinu, takže se nedá nic dělat a musí se to koupit.

 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 31. května 2015 v 22:52 | Reagovat

Nu, ta spokojenost se samurajským setem na posledním obrázku je zřetelná :-).

2 Takara Takara | 1. června 2015 v 13:07 | Reagovat

[1]: měla bych na youtube hodit video s tím, jak fotky vznikaly, to bys koukal...hodím to asi na slunečnici :-)až bude čas...Jinak tu fotku zbožňuju, takže jsem si ji nechala udělat jako magnet na lednici :-D

3 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 5. června 2015 v 12:16 | Reagovat

Mě udivuje, kolik věcí prostě MUSÍŠ, jinak bys porušila něco, za co by tebou cizí rodiny nebo příslušníci tvé rodiny opovrhovali. To mi přijde jako nesympatický tlak. :D

4 Takara Takara | Web | 9. června 2015 v 11:19 | Reagovat

[3]: ani mě to úplně nevyhovuje, ale v našem případě, vztahy rodinné nejsou růžové, takže z toho těžím a daří se mi uhájit to moje cizáctví, sem tam :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama