Omiyamairi

3. května 2015 v 10:10 | Takara |  Místní zajímavosti
Omiyamairi je jeden z obřadů šintó. Slaví se narození miminka ale i první návštěva chrámu. Zpravidla se slaví v rozmezí měsíc od porodu až 100dní od porodu. 100 dní je limit, protože 100dní od porodu se slaví další mezník a tím, je přechod mimča na "pevnou stravu". Ale zpátky k omiyamairi. Když se rozhodnete oslavit omiyamairi, tak bává dobře zarezervovat si chrám (šintó), zakoupit nebo zapůjčit kimono a objednat fotostudio. Omiyamairi je záležitostí i širší rodiny, takže babička s dědečkem budou přítomni, protože zvláště babička má velkou roli. Cizinky-matky bývají překvapeny, že se jim při focení babička sápe po miminku. To je ovšem správně, protože v Japonsku je zvykem, že se o malé děti starají babičky (v některých rodinách tento zvyk je uveden do extrému a v jiných rodinách babičku zase k dětem nepouštějí, záleží na dané rodině). Ovšem při focení na omiyamiri drží miminko v kimonu právě babička.


Ráno se vypravíte do chrámu, vyplníte žádanku, zapůjčíte v chrámu kimono a začnete strojit miminko. Jakmile je vše tipťop, tak vás uvedou do místnosti, kde se servíruje zelený čaj a chrámové cukrovinky. Zde počkáte, až na vás přijde řada. Samotný obřad vypadá stejně jako obřad k novému roku. Kněží žádají bohy o přízeň pro malé miminko, aby ho ochraňovali a přáli mu.
Po obřadu miminko dostane dárek, který obsahuje: talismany, užitné věci pro miminko a certifikát. Po té co obřad skončí se fotí fotky před chrámem a babička drží miminko. Po focení před chrámem, se vrátí kimono a následuje návštěva ve foto studiu. Fotky ve foto studiu se fotí celkem 3 (minimálně) miminko-samostatně, miminko s rodiči, a celá rodina (širší). Celkově je omiyamairi určené pro všechny, bez rozdílu vyznání, protože se jedná o tradici a každý rodič ví, že se přízeň bohů může hodit :-D
Omiyamairi je celkem drahá záležitost: zaplatíte 5 až 10 tisíc yenů za obřad, 5 až 8 tisíc yenů za zapůjčení kimona, které si můžete samozřejmě koupit, ale mimčo si ho obleče jen jednou a cena tomu odpovídá 35 až 40 tisíc yenů, takže je to na zvážení. Kimono je dvou vrstvé: spodní vrstva je bílá a horní vrstva má nějaký zajímavý motiv. Kimono pro chlapečky je v černé, modré, zelené, šedivé, fialové barvě zatímco kimono pro holčičky je v bílé, žluté, oranžové, červené, růžové barvě. Dále fotky ve fotostudiu vyjdou na 10 tisíc yenů jedna, takže minimálně zaplatíte 30 tisíc za fotky a často i víc. Když se to sečte vyjde to na 50tisíc yenů a více samozřejmě (na české to vyjde na 10tisíc) 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 3. května 2015 v 14:37 | Reagovat

Moc pěkné! Porovnávám si to s českým "vítáním občánků". Škoda, že to bývá většinou bez kimona! :-)

2 Markéta Markéta | 4. května 2015 v 15:45 | Reagovat

Ahoj :-), chtěla jsem ti poděkovat za další pěkný článek. Pravidelně čtu tvůj blog od podzimu, protože mě vždy zaujmou nové informace, které se zde dočtu a normálně bych se tyto zajímavosti nedozvěděla. Také ti chci dodatečně pogratulovat k miminku a přeji mnoho úspěchu v životě! Jo a na těch fotkách vám to sluší ;-)

3 * * | 5. května 2015 v 21:37 | Reagovat

Také gratuluji k úspěšnému porodu a přeji hodně zdraví celé Vaší rodině.

A děkuji za článek, rozšířil jsem si obzory:-)

Mohu to porovnat tak s šitčigosan, a zdá se mi to podobné. Včetně toho, že samotný obřad  mi přijde levný a fotky předražené. Dětská kimona (hlavně na šitčigosan)se dají najít levně v internetových obchodech, chce to ale dost hledat. Viděl jsem, že ceny  začínají v některých obchodech už na  ¥ 10,000, ale jen za pár vzorů a často jsou  ty hezčí vyprodané.
....k čemu jsem zatím slušnou cenu nenašel je koinobori:-(

4 dead-cutie dead-cutie | Web | 28. května 2015 v 21:12 | Reagovat

Krásné fotky! mimi je moc roztomilé :)))

5 Takara Takara | Web | 1. června 2015 v 13:14 | Reagovat

[1]: opravdu je to něco na ten způsob

[2]: děkujeme! :-)Je pravda, že to trošku flákám, jak se syn bahní v kolikách, ale věřím, že bude lépe :-) lepší čtivo je v plánu ;-)

[3]: laicky je to podobné a dělá se při tom to samé, akorát u omiyamairi se oslavuje "ofiko první návštěva chrámu" zatímco shichigosan oslavuje 7,5,3 roky dítěte (dříve se slavil i jeden rok, protože byla velká úmrtnost dětí a mnohé neoslavily ani první rok života )

[4]: děkujeme :-)už z něj začínám být pěkně poprděná, takže bych měla zbrzdil ve školkovém věku, jinak z něj bude pěkný rozmazlenec... :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama