Zlatý týden aneb Golden Week

8. května 2015 v 3:25 | Takara |  Kalendář
Zlatý Týden je záležitostí od 29. dubna do 5. května :-)
Pokud čtete vášnivě mangu na internetu, pak většinou před GW všechny weby hlásí, že tento týden manga nebude, protože v Japonsku je týden státních svátků. Na GW se všichni pracující moc těší, protože během roku si o dovolené člověk může nechat jen zdát. Během GW v Japonsku nastane něco jako stěhování národů a v tuto dobu se vyráží na cesty. S námi to bylo stejně a zápisky z cest si můžete přečíst:

Letos ovšem máme v plánu jen kratší výlety, protože se naše rodina rozrostla o jednoho člena, který není schopen přespávat na nádraží apod., tak musíme cestovat více "na úrovni" tzn. žádný byznys hotel, žádné internetové kavárny prozatím ne, ale všeho do času. :-)

GW je zhruba týden. 29. dubna je volno, tak 30. a 1. května mají někteří lidé volno a jiní jdou do práce a letos je 2. a 3. víkend. 4. května a 5. května jsou sváky, takže se dá říct, že šťastlivci mají volno od 29.4. do 5.5. tzn 7 dní v kuse. Můj manžel má smolíka, volno měl jen 29. dubna takže jsme vyrazili na Zelené Slavnosti Ryokka matsuri 緑化(りょっか、りょくか) o tom až později, no a 30. a 1. šel do práce. Takže měl jeden den, pak dva dny práce a nakonec 4 dny volna, které strávíme mini výlety s malým.

29. dubna Showa no Hi Showa den
- do roku 2006 Midori no Hi みどりの日 , den zeleně,
- od roku 2007 Showa no Hi 昭和の日)
- tento den se pořádají zelené matsuri, prodávají kytičky a pořádají zemědělské trhy.

3. května Kenpó Kinenbi Den Ústavy
憲法記念日, Konstituční Památný Den (den Ústavy)
-tento den patří roku 1947, kdy Japonsko započalo svoji éru demokracie došlo k změně vlády v Japonsku, kdy se státní moc přenesla z císaře na vládu Japonska. Popravdě tato změna neproběhla úplně mírumilovně. Popravdě Japonsku "demokracii" vnutilo USA, jako poválečné vyrovnání. Nabídli jim, že buď přijmou ústavu a parlament nebo jim uvězní císaře (a podle některých pramenů) popraví císaře. To bylo pro Japonce nemyslitelné, protože císař je nedoknutelný. Takže demokracie v Japonsku byla spíše vynuceným aktem, ale v kontextu dnešní doby, tento tlak byl Japonsku prospěšný, takže je co slavit.

4. května Midori no Hi みどりの日
- den zeleně, který se přesunul z 29. dubna od roku 2007
- oslava přírody, zeleně a poválečného míru

5. května Kodomo no Hi Dětský Den
- dětský den kodomono hi こどもの日 pro malé samuraje
- tzv. Tango no Sekku 端午の節句
kk,- k tomuto dni se váže tradice věšení kapříků tzv. koinobori a vystavování samurajské zbroje v rodinách, kde mají chlapce tzv. go gatsu ningyou 五月人形 květnové panenky

K jednotlivým dnům se rozepíšu podrobněji. Kromě Golden Weeku existuje i tzv. Silver Week a jedná se o podzimní prázdniny. Stříbrný týden zahrnuje 3 sváteční dny
1) Den respektu pro seniory 敬老の日, Keirō no Hi 3. pondělí v září
2) Podzimní Rovnodennost 秋分の日, Shūbun no Hi 22/23. září
3) Veřejné prázdniny 国民の祝日, Kokumin no shukujitsu jako výpln, kdyby předchozí dva svátky vyšly na st, čt tak v pátek bude náhradní volno, totéž pokud by připadl jeden těch svátků připadl na neděli, jedná se o takové náhradní volno.

Zatímco pojem Golden Week je velmi rozšířený a známý, tak Silver Week je méně známý a já jsem o něm za 3 roky, co tu jsem nezaslechla nic. Poprvé jsem se o něm dozvěděla až letos, když jsem hledala nějaké to cestování na Golden Week, protože i na Silver Week se hodně cestuje, když je možnost.
 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 8. května 2015 v 22:23 | Reagovat

Skvělé! Držím palce všem malým samurajům v čerstvé zeleni :-).

2 Takara Takara | Web | 1. června 2015 v 13:25 | Reagovat

[1]: Díky moc :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama