Podzimní romance

19. prosince 2015 v 9:47 | Takara |  Japonsko křížem krážem
Když Podzim, tak Japonsko a když Japonsko, tak hurá do parků a zahrad. Pročpak? Protože podzim je vedle jara nejlepší roční období. Samozřejmě za předpokladu, že svítí sluníčko nebo je lehce pod mrakem. Sychravé, deštivé počasí je všude na světě stejné a není mnoho lidí, kteří by ocenili lezavou zimu, masky, které splňují dva účely: pokud jste nemocní, tak chráníte své okolí abyste bacily nešířili kolem a druhou, pokud nechcete být nemocní, tak maska do vlaku může být dobrý nápad. Nicméně ten pěkný podzim, kdy sluníčko ještě hřeje a všude se to žlutí, červení, zelení je opravdu nádherný.


Většina lidí sleduje Kouyou 紅葉 neboli momiji (kanji v tomto případě je stejná a jedná se o jednu z výjimek) reporty, které najdete například na http://www.japan-guide.com/blog/koyo15/ stejné reporty naleznete na jaře se sakurou. Letos pro Kantou platí, že momoji uvidíme až začátkem prosince, protože až dosud byly teploty kolem 18-20 stupňů a na momiji je třeba o něco nižší teploty. Nicméně podzimní parky jsou nádherné jak s momoji (javorové listy, které se na podzim barví do červena)


Jedním z parků či zahrad, které jsem navštívila v průběhu podzimu byla zahrada Rikugien 六義園. Nalézá se v Tokyu, městská část Toshima. Z Shinjuku to vezmete směrem na Ikebukuro či Ueno, což znamená že pojedete JR Yamanote line až do stanice Komagome. Ze stanice se dáte vlevo a půjdete zhruba 5 minut a jste u jedné z bran vedoucí do zahrady.


Proč Rikugien? Protože momiji a nasvícení. V této zahradě se navečer světla, která vytvoří jinou atmostféru, než má zahrada ve dne. I pokud toužíte pouze vidět noční zahradu, vyplatí se vyrazit kolem druhé hodiny odpoledne, protože zahrada je veliká, posedět je také kde a místa, kde si dáte čaj, saké nebo dango tu snadno najdete. Nicméně na osvětlené spoty je třeba jít s předstihem a takzvaně "zabrat si dobrý flek" jinak vás čeká cosi, co by se s (obří nadsázkou) dalo považovat za "pochod smrti" kdy jdete, fotíte společně s tisícovkou dalších lidí a užijete si stres a šťouchání navíc. Pokud chcete mít klid, tak cca 10-20 minut než se setmí si zaberete flek a máte klid. My Češi jsme na čekání vycvičení na úřadech, busech a vlacích, takže pro nás 10-20 minut nebývá problém.


Podařilo se mi úplnou náhodou postavit se na top spot. Nebyl v tom plán, jen jsem se postavila někam, kde to bylo "hezk=" a pozdeji jsem zjistila, že z toho místa byla focená fotka z plakátu. Vůbec nejsem marná. Cesty v zahradě jsou v pohodě, takže jsem neměla nejmenší problém se pohybovat po zahradě. Musím přiznat, že syna momiji nezajímalo vůbec, o dost víc ho zaujali štěbetající Japonci, protože mladej je tzv. "social baby". Postavili jsme se na spot a malej bavil spolustojící zvuky, které obvykle vyluzuje v situacích, kdy je v okolí klid a mír (zpravidla se jedná o zvuky, že to vypadá, že snad je v posledním tažení nebo že mám v kočáře malého T-rexe).


Kolem 5. odpoledne se začalo stmívat a čím víc byla tma, tím působivější scenérie byly, ale krom toho se začaly obajevovat velké skupiny návštěvníků a objevili se pracovnící zahrady, kteří navigovali pohyb po zahradě jako dopravní policie na křižovatce. Vše organizované, vše plynulé a bez zádrhelů, je rozhodně vidět, že to nedělají poprvé :-)


Myslím, že bych si měla pořídit nový fotoaparát, protože můj současný lehce dosluhuje, takže kvalita fotek není taková jaká by mohla být a pravděpodobně budete muset zapojit svou představivost. :-) Nafotila jsem to nejlepší ze zahrady, a pak jsem se zapojila do "pochodu" zpět k bráně...Cestou jsem fotila i to, co bylo kolem, tak snad si uděláte představu, jak to v zahradě vypadalo.


Zastavila jsem se v obchodě se suvenýry a koupila jsem sezónní sladkosti, protože musím uznat, že co se sezónních sladkostí a jídla týče, tak jsou Japonci velmi kreativní, proto jsem neodolala a koupila malý "set" zvaný jako "malý podzim" obsahující typické symboly Podzimu: momiji, listy jinanu (ginkgo イチョウ) a jedlé kaštany. Prostě chiisai aki 小さい秋 prostě Malý Podzim. Takara
 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 19. prosince 2015 v 13:06 | Reagovat

Z některých fotek je moc pěkně vidět atmosféra nasvícené zahrady. Jo, to by se mi taky líbilo. Že bych se příště přijel podívat během podzimu? :-)

2 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 20. prosince 2015 v 19:47 | Reagovat

To byla nádhera. Musel to být bezva zážitek a prima atmosféra :-)

3 Máří Kosáček Máří Kosáček | E-mail | Web | 24. prosince 2015 v 14:05 | Reagovat

Krása

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama