1.1. Hatsumode aneb první návštěva chrámu v novém roce 2016

6. ledna 2016 v 8:39 | Takara |  Kalendář
Máme to Nový Rok 2016 a ten přichází do Japonska velmi tiše. Pokud nebydlíte v Tokyu, pak nečekejte žádné velké ohňostroje, protože Nový Rok přichází do Japonska tiše za zvuku chrámového zvonu (v případě budhistického chrámu je to 108 úderů zvonu, které symbolizují 108 nečistých myšlenek, kterých bychom se měli vyvarovat) v případě shintou chrámu na onen zvon zvoní návštěvníci chrámu.


Nový Rok je největší slávou v Japonsku, ale při pohledu zvenku to tak nevypadá, protože veškerá sláva se odehrává v japonských domácnostech. Pro Japonce je velká sláva mít volno a strávit ho s celou rodinou (tzn. s celým klanem, kdy se sejdou tetičky, strýčkové, vnoučata...) Čas kolem nového roku se nazývá お正月 oshougatsu. Je to čas dobrého pití a jídla, takže po skončení Oshougatsu se na vás z TV a z magazínů budou chrlit různé typy na diety a půsty. Jj obžerství se týká každého bez ohledu na národnost.


Doma si Japonci relaxují, hrají hry (různé novoroční hry ku příležitosti Oshougatsu)
a hodně se jí a pije. Před půlnocí se navštěvuje místní chrám. Ale je pravda, že řada Japonců už tou dobou bývá příliš společensky vysílená, takže do chrámu zajdou až ráno nebo během dne (příliš opilí, přežraní, unavení apod.) Sama se přiznám k tomu, že Nový Rok 2016 je můj první, kdy jsem navštívila chrám na přelomu roku. 4 roky předtím jsme slavili doma, a někdy jsme byli líní, tak jsme nikam nešli a jindy jsme byli unavení nebo jsme prostě zaspali. Takže tohle byla i pro mě premiéra a musím říct, že jsem si to užila.


Přišli jsme k chrámu za 20 minut půlnoc. Chrám byl obklopen krámky (tržnice) s jídlem, různými hračkami, ale také krámky, kde je možné ulovit kingyou což je zlatá rybka. Před chrámem se už začala formovat fronta před chrámem a lidé se začali scházet k první modlitbě v roce zvané Hatsumode. Taky jsme se zařadili. Jakmile nastala půlnoc, tak se začalo zvonit na chrámové rolničky. Do kasičky hodíte 5 yenů. Zazvoníte na velkou rolničku (jméno neznám) pak dvakrát tlesknete, aby si vás Bohové všimli a dvakrát se ukloníte. Pak se pomodlíte a ještě jednou se ukloníte.


Pak se jde na nákup omamori tzn. talismanů. Před půlnocí jsou veškeré talismany (omamori) zakryté a prodávají se až od půlnoci. Pravidlo říká, že platí jeden talisman pro jednu osobu, protože jinak by se bohové dostali do konfliktu a talisman by vás nechránil, tak jak má. Sobě jsem vybrala talisman "pro splněné přání", synovi talisman pro ochranu zdraví a dále jsme koupili talisman na ochranu domu (oheň, zemětřesení, zloděj apod...)Pravidlo: jeden talisman na jednu osobu už znáte, ale je tu ještě další. každý talisman je pouze jen na rok né déle, protože talisman pohlcuje neštěstí během roku, jakmile talisman nevrátíte, tak od Nového Roku začne pohlcené neštěstí uvolňovat. Berte to tedy jako varování. Místo pro vrácení starých talismanů je značeno, takže ho nepřehlédnete. Vrátíte talismany a koupíte nové. Tak to funguje.


Další sekcí je omikuji. Dále se čeká i na novoroční věštby (omikuji) http://zestinusakur.blog.cz/1501/novy-rok-podruhe. Letos jsem si vytáhla daikichi! Yes!!!Rybí omikuji sbírám, takže už mám doma 4, prostě sysel, co s nimi budu dělat to nevím, ale stejně je chci! :-) :-) :-) Spousta mladých Japonců si kupuje omikuji i před Novým Rokem a pak se smějí tomu, jak moc se lišilo to, co se jim mělo stát letos od toho,co je napsáno na "věštbě". Pokud jste si vytáhli něco jiného než daikichi (velké štěstí) pak papírek s věštbou přivážete na místo, které je k tomu určeno. Zkrátka vše co není "velké štěstí" se nechává v chrámu.
V některých chrámech hraje hudba a je připraven speciální program, ale náš chrám je maličký shintou chrám, takže jediné, co se z chrámu linulo byl zvuk chrámového zvonu, na který zvonili místní návštěvníci (108 úderů je u budhistického chrámu). A také bylo slyšet probíhající novoroční ceremoniál pro očištění a pro štěstí a úspěch v novém roce 2016. Tato ceremonie se platí a absolvovala jsem ji loni jen za jiným účelem. :-)


Zakoupili jsme i darumu (mnicha, který funguje jako soška přání). Pokud máte přání, tak vybarvíte mnichovi jedno oko a jakmile se vám přání splní vybarvíte druhé oko. Během 4 let v Japonsku jsem zakoupila darumy dva a hlásím, že má přání se splnila (získání práce a zdravé dítě :-) ) Prošli jsme i další krámky, ale nic už se nekupovalo, po 4 letech v Japonsku už mě opustila ta tendence "koupit vše, co neuteče" :-)


Specialitou Nového Roku je, že vlaky jezdí po celou noc, takže si nemusíte dělat starosti s tím, jak se dostanete domů kolem 2. hodiny ranní, pouze tento den se domů dostanete v jakoukoli denní dobu. Takže ať už slavíte Nový Rok doma, nebo v baru nebo v chrámu, přeji Vám všem do nového roku 2016 jen to nejlepší! Zdraví, láska, štěstí, pohodu a hodně energie na celý rok! 明けましておめでとうございます、今年も宜しくお願いします。Akemashite omedetou gozaimasu kotoshi mo yoroshiku onegaishimasu. Šťastný Nový Rok a přeji příjemné čtení v novém roce 2016. Takara


 


Komentáře

1 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 6. ledna 2016 v 12:44 | Reagovat

Závidím, hrozně moc bych chtěla někdy zažít Nový rok v Japonsku a projít všechny ty stánky, snad se mi taky někdy poštěstí :D Omamori a daruma se sice dá sehnat na netu, ale už to není ono. Hezké fotky.

2 Sayuri Sayuri | E-mail | Web | 6. ledna 2016 v 14:23 | Reagovat

Páni úžasný článok Takara, Nový rok v Japonsku musí byť naozaj parádny tiež by som ho chcela zažiť. (Snád raz..)
veľmi sa mi páči ako sa dbá na tradície a zvyky. To s talizmanmi je naozaj fascinujúce.

3 Takara Takara | 6. ledna 2016 v 14:27 | Reagovat

[1]:[2]:

děkuji, na fotkách je třeba zapracovat, jsou tak divně roztáhlé, jak je zmenšuju v blogu :-( každá rada dobrá... ;-)

4 Miska Miska | 6. ledna 2016 v 19:30 | Reagovat

Stastny novy rok!! :)

5 Takara Takara | 7. ledna 2016 v 23:19 | Reagovat

[4]: Děkuji Tobě taky :-)

6 Nekra Nekra | 9. ledna 2016 v 12:38 | Reagovat

Ahoj

Až dneska jsem si všim, že už jsi zpátky - hurá :).

Neříkal bych tomu zrovna "obžerství", i když dobrý jídlo na přelomu roku míváme taky (doma teda slavíme spíš konec roku). Ten "tichý příchod" považuju za plus, hrozně mne vytáčí, když tady v noci bouchaly rachejtle (a tak je to každý rok! Hrůza!)

Osobně mi to teda přpadá divný, zbavovat se těch některých věcí (starý talismany, jiný věštby než "velké štěstí"). Taky si myslím, že takový věci fungujou v závislosti na víře člověka, který je používá (když tomu člověk věří, tak to funguje, když nevěří, tak mu to fungovat spíš nebude). Osobně mi víc "talismanovější" připadá nějaká drobnost darovaná z přátelství/lásky, případně vyrobená, než kupovaná.

7 Takara Takara | 10. ledna 2016 v 6:38 | Reagovat

[6]: "Až dnes.." všiml sis brzy, návrat jsem hlásila po Novém roce :-) díky moc :-)

souhlas to slovo "talisman" může být zavádějící, protože se jedná spíš o přívěsek, amulet, který není "tvůj" pouze si ho "pronajímáš" na rok od chrámu. Samozřejmě víra a tradice v tom hraje rozhodně roli.

Trvalo mi, než jsem si na "tichý Silvestr" zvykla, ale myslím si, že pro taková domácí a jiná zvířata může být náš Silvestr spíše utrpením, pamatuju na našeho králíka-ne na talíř, ten z toho měl vždycky dost...

obžerství ber s nadsázkou psala jsem to podle sebe a pro mě Vánoce a Nový rok= obžerství... :-D

8 Nekra Nekra | 13. ledna 2016 v 9:53 | Reagovat

[7]:: Tak mi není jasný, jestli to myslíš jako ironii, nebo úsměvnou blahosklonnost.
"Pauzu" jsi hlásila v srpnu 2015 a v listopadu už jsi zase psala (podle kalendářní lišty vpravo), takže si toho všímám fakt pozdě. (Pořádný čtenář by si toho všiml s prvním článkem po hlášené pauze.)

Mezi "talisman" a "amulet" moc rozdílů nenacházím, připadá mi, že to jsou synonyma. Ale rozdílu mezi koupí (na furt) a pronájmem na dobu určitou rozumím.

S tichým Silvestrem bych neměl problém, líp by se usínalo (to při rachejtlích fakt nejde, když je *** práskaj "furt a furt" během noci).

Tak jasně, každý slaví podle své chuti a svým stylem, pokud tě baví se obžírat... ( joj, to je slovo :) ).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama