Získání PR statusu v Japonsku

10. ledna 2016 v 9:45 | Takara |  Japonsko radosti a starosti běžného života.
Dnes k tomu, jak se zbavit víza a získat trvalý pobyt. Běžně se uvádí, že PR se dá získat jen po 5 letech, kdy budete mít prokazatelnou pracovní historii a bude zjevné, že jste schopni ptalit své účty a v Japonsku fungovat. V případě "spouse and child of Japanese national" tzv. "manželského víza" je to trošku jinak. I tady platí oněch 5 let, ale pokud se vám narodí dítě, tak si o PR můžete zažádat i po roce žití v Japonsku. Já jsem si zažádala po skoro 4 letech a v současné době čekám, zda mi bude vyhověno nebo ne. Narozdíl od víza, kdy posuzování výza je hotovo v horizontu max 2 měsíců, tak PR status se prověřuje 4 až 6 měsíců a v případě zamítavého postoje je možné se odvolat.

K čemu je PR dobrý? Tak určitě se hodí v případě problémů v manželství či rovnou rozvodu. Protože po rozvodu vaše vízum skončí a vy můžete zůstat na území Japonska údajně 6 měsíců (ta doba je určená na možnost změny víza např. můžete získat vízum na své dítě, které má japonské občanství, ale to jen v případě, že vám dítě svěří do péče, jinak máte smůlu a další možností je pracovní vízum, ale tady bývá problém se sponzoringem a celkově s nalezením práce pokud vaše Japonština není až taková nebo si nevěříte a ten telefon prostě nedáte a nezavoláte si o práci.

Jenže PR si musíte vyřídit v době, kdy s manželem nejste na kordy, protože po vás budou chtít manželovi dokumenty (které můžete vyzvednout osobně), ale taky chtějí jeho čestné prohlášení a podpis, takže pokud už jste třeba rozhádání, tak už je pozdě. V tomto případě je prostě lépe myslet na zadní kolečka a raději si PR vyřídit dříve ne se po něm shánět až přijdou problémy...to už je totiž pozdě..

V mém případě jsem získala PR status před Vánoci 2015, což je pěkná oslava uzavření mého 4.roku v Japonsku. Karta má platnost na 7 let, což mě nutí k zamyšlení, zda budu obnovovat kartu, pak na městkém úřadě nebo na imigračním. A zda po 7 letech budu muset zase platit 8tis. Vízum tedy už nemám, ale po 7 letech musím řešit, že platnost karty (je to z důvodu výměny fotografie, tak aby odpovídala aktuálnímu vzhledu) skončí v roce 2022. Jednou z podmínek pro získání japonského občanství je získání PR (trvalý pobyt), ale o tom neuvažuji, protože Japonsko stále vede pouze jedno občanství, takže před získáním českého občanství bych se musela vzdát toho českého. Česko umožňuje mít dvojí občanství, ale Japonsko stále ještě ne, maximálně dostanete krátkou periodu na vzdání se občanství a děti ze smíšených manželství mohou mít občanství dvojí do cca 20 let (20. rokem se stává Japonec dospělým, do té doby je veden jako mladistvý) ale údajně lze toto prodloužit až do 22. roku, každopadně po té se i toto dítě ze smíšeného manželství musí rozhodnout pro jedno.

Co je třeba pro vyřízení PR?
1) vyplnit formulář (AJ/JP)
2) čestné prohlášení: vyplní manžel, který je garantem
3) výpis z matriky (kdy byl sňatek)
4) platba daní - manžel
5) potvrzení o zaměstnání - manžel
6) občanský výpis - manžel
7) pas, fotka

Seznam je možné si vyžádat na imigračním. Rozhodnutí vám přijde v rozmezí 4-6 měsíců. Mně přišlo po 4 měsících jako krásný dárek k Vánocům. Přijde vám tzv. "hagaki" (pohlednice), kde máte zaškrtnuté vše, co si máte vzít s sebou. Zpravidla je to pas, starou kartu "občanku" (zaryuu ka-do), a pak ještě formulář na které bude nalepená známka v hodnotě 8000yenů (je to ta nejdražší akce, kterou na imigračním můžete vykonat :-) nevím jak získávání občanství, ale mezi změnami víz, prodloužení vízu, je PR status ten nejdražší ). Přijdete na imigrační a předložíte pas, zaryuu kartu a hagaki, který vám poslali. Oni vám vydají formulář, většinou už to vyplní za vás a vy jdete na místo, kde prodávají cenné známky. V ShinJurigaoka imigračním je tohle místo v druhém patře (počítáno pojaponsku, kdy přízemí je značeno 1) hned za prosklenými dveřmi. Známku nalepíte na formulář, a počkáte až vyvolají vaše číslo, které vám bylo přiděleno. Po kontrole údajů jdete domů. Nashledanou za 7 let :-) Takara
 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 10. ledna 2016 v 19:19 | Reagovat

Tak máš v tomto ohledu pár let klid. Gratuluji! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama