2. pondělí v Lednu aneb Seijin no hi

27. února 2016 v 3:56
成人の日 sei jin no hi je zvláštní ceremonie na počest lidí, kteří v daném roce dosáhnou 20 let. Slaví se vždy 2. pondělí v lednu a letos tento den vyšel na 11. ledna. Tento den je státním svátkem, takže je důvodem, prodlouženého víkendu, tzv. san ren kyu, což znamená 3 po sobě jdoucí dny volna, ale neradujte se, to zahrnuje víkend, takže ten den volna navíc je pouze jeden.

Tzv. 二十歳, hatachi je věk, ve kterém se stávají Japonci dospělými, takže mohou pít alkohol a kouřit až od 20.roce života. Nicméně jiné úkony jako například uzavírání sňatku je tu pro dívky od 16. let a pro chlapce od 18.let. Řízení automobilu je tu stejné jako v Čechách od 18-ti let. Trestní odpovědnost je tu ale až od 20 let, takže osoba ve věku 18./19. let je stále podle zákona braná jako osoba mladistvá. V poslední době se hovoří o změnách v legislativě, protože se zvyšuje počet tzv. mladistvých kriminálníků, ať už jde o zločiny typu: kradení v obchodech, zapichování párátek do jídla, až po vraždy, kdy někteří takzvaní mladiství udávají jako důvod pro vraždu "že chtěli vědět jaké je to někoho zabít". Proto se začínají ozývat hlasy, že hranice trestní odpovědnosti a volební právo by se posunula na 18 let. S čímž naprosto souhlasím. V 18-ti letech už by člověk měl vědět, co je dobré a špatné (kolikrát to vědí i děti ve školce), a že za své činy nese odpovědnost.


Slavnost ke vstupu do dospělosti, je velkou příležitostí jako pro chlapce tak pro dívky obléci si kimono (v případě dam speciální typ kimona zvaný furisode, který má jiný střih rukávů, v případě pánů je to tmavé kimono s hakamou, která může být střižena do tvaru kalhot tzv. umanori nebo jako dlouhá suknice ando bakama, typů hakam je hodně, takže se tu nebudu pouštět do detailů, protože to by bylo na celý článek, v budoucnu se do tohoto téma ráda pustím) , ale není to jen tak, zpravidla si musejí přivstat, aby měli vlasy, make up a kimono vše včas. Make up na sebe patlají v tento den i muži, protože součástí slavnosti je i focení. V dnešní době panové volí místo tradičního kimona oblek. Nicméně dámy zůstávají u tradičního kimona, které je barevné, doplněné kožešinovým přehozem, protože v lednu už bývá dost zima.

Dané ročníky se shromáždí před místním městským úřadem, kde proběhne ceremonie. protože lidé v sousedství se navzájem znají a chodí do lokálních škol, účastní se Japonci ceremonie společně se svými spolužáky. Účast není povinná, ale vzhledem k tomu, že Japonci jsou na různé ceremonie hodně zatížené, tak nejít se považováno za podivné. Dále oslavy probíhají v kruhu rodinném, kdy se sejde celý klan.

Na večer probíhají různé párty a samozřejmě, že je to čas nejen sáhodlouhých proslovů, ale i čas kdy se hodně pije. To je stejné všude na světě. Tak pěkný den plnoletosti! Pokud vám je 19, tak to pěkně oslavte.
 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 27. února 2016 v 8:36 | Reagovat

Bohužel, už jsem "lehce" přes, ale rád si na nové plnoleté Japonce a Japonky připiju :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama