3. února Setsubun

29. února 2016 v 1:40 | Takara |  Kalendář
Podrobnější info o Setsubunu naleznete zde http://zestinusakur.blog.cz/1502/setsubun-2015 a tím by mohl příspěvek o Setsubunu i končit, ale nebojte se i dnes se dozvíte něco nového. Dnes vám popíšu, jak probíhá oslava Setsubunu ve školce.
Základní info o Setsubunu je takové, že v podstatě Setsubunoví démoni zvaní Oni, jsou podobní našim českým čertům, jen ty japonské Oni se dají zahnat sojovými boby a písnička či básnička je neobměkčí.
Stejně jako v Čechách oslava Setsubunu znamená trauma pro některé děti zvlášť v případech, kde je oslava Setsubunu vyhnaná do extrému. Předškoláci mají už z Oni legraci a zpravidla správně odhalí, kdo se skrývá v kostýmu Oniho. Menší děti, brečí a brečí hodně. Ze zkušenosti pedagoga musím říct, že oslava Setsubunu je peklem pro hodné děti, je totiž odpozorováno, že "hodné" děti nemají rychlé nohy, takže Oni většinou chytnou "hodné" dítě, protože "zlobivci" mají rychlé nohy a prostě Onimu zdrhnou...takže výchovná lekce je nula. Nehledě na fakt, že v některých školkách se to přehání.


Základní myšlenkou je postrašit "zlobivce", což znamená pro učitele a rodiče svátek, kdy se baví tím, jak děti řvou a brečí. V některých případech je velmi těžké zachovat vážnout tvář, zvlášť když se jedná o děťátko, které vytrapuje po celý rok. Nicméně zastávám názor, že i při Oních hrátkách by mělo zůstat bezpečné místo, kam ani Oni nesmí, jako úkryt pro k smrti vystrašené děti...Některé děti se rozbrečely už týden dopředu při pouhé zmínce o Onim, takže takové dítě není třeba chytat a nosit někam pryč.


Ve školce oslava Setsubunu probíhá tak, že děti si vyrobí masky Oni. Pak zpravidla 2. nebo 3. února se jeden z učitelů přestrojí za Oniho a přijde honička dětí. Děti křičí a utíkají. V některých školkách používají malé pytlíčky se sojovými boby na zahnaní Oniho a v jiných házejí barevné balónky, které nahrazují ony sojové boby. Honička trvá 5-10 minut.


Pak když už je učitel-Oni unaven se začnou dohadovat, zda se nestanou kamarády. Zpravidla dokud nějaké dítě brečí, tak se kamarády nestanou, protože Oni nemají rádi ubrečené děti. Takže i ti nejvyděšenější musejí utřít slzy, zatáhnout nudli a nasadit úsměv. Následuje společné focení s Onim a nakonec Oni odchází, občas se objevuje ještě jako připomenutí následující dny, ale to není pravidlem. Ve třídách s miminky se snaží děti moc neděsit, v ideálním případě vyřežou Oniho z kartónu a házejí balónky na karton. Po návštěvě Oniho děti sní symbolicky pár sojových bobů. Nejí svůj věk + 1, protože se očekává, že děti budou slavit Setsubun doma s rodiči, tak aby jim následující den nerachtalo v bříšku snědí jeden nebo dva.

Za mě vyhánět do extrému Setsubun není dobré, sama uvažuju, že bych Ayata na den Setsubunu ze školky odhlašovala, až do doby než by byl dostatečně velký a byl schopný pochopit, že to není opravdový Oni, ale jen učitel v převleku...Když jde o Ayata, tak si možná počínám hloupě. Tak vám přeji krásný Setsubun a moc ty naše děti nestrašte! :-)
 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 29. února 2016 v 9:31 | Reagovat

Když to tak čtu, tak za Oniho bych se asi převléct nedokázal. Chudinky maličké děti! :-)

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 2. března 2016 v 19:24 | Reagovat

Tak to je mnohem akčnější než Mikuláš, čert a anděl u nás v prosinci :D kolik tak u toho bývá úrazů?

3 hogreta hogreta | E-mail | Web | 7. března 2016 v 8:11 | Reagovat

Hehe, vzpomněla jsem si na historku, kterou mi vyprávěl přítel. Když přijel do ČR, bylo mu něco přes deset let, takže už byl docela velký kluk, který by se normálně jen tak něčeho asi nebál. Jenomže on chudák nevěděl, že u nás vůbec něco jako tradice čertů a Mikuláše je. Byl v ČR sotva pár dní, česky ještě neuměl ani slovo, když šel k večeru ven se stejně starým kamarádem - a najednou k němu přistoupil zezadu čert a zvedl ho do vzduchu :-D. Myslím, že na to ani ten čert jen tak nezapomene. Přítel říkal, že si myslel, že se asi zblázní a nebo počůrá, že řval jak kdyby kdyby ho na nože brali :-D. Ani se mu nedivím, muselo to pro něj být šílené, když čerta do té doby v životě ani neviděl :-D. Ve Vietnamu nic podobného čertům není, mají tam maximálně draky - a ti jsou navíc považováni za pozitivní bytosti, děti nestraší.

A mimochodem, Ayato je fakt moc krásné dítě :)

4 Intuice Intuice | E-mail | Web | 26. června 2016 v 18:03 | Reagovat

Tak ta hra by se mi nelíbila. Nemám ráda hry, kdy se straší, i když je to hra. Malé děti to opravdu leckdy nepochopí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama