Opice a Krab

24. února 2016 v 6:12 | Takara |  Z japonské pohádky do pohádky


Doma kraba přivítaly jeho děti: " Tatínek se vrátil, Tatínek se vrátil!" a společně semínko zasadili. Pěkně semínko zalévaly, až se objevil první lístek, a pak druhý lístek, a pak další a další. Ze země vyrostl malý stromeček, který byl každým dnem větší a větší. Krabi se o svůj stromek velmi pečlivě starali. Zalévali ho, zpívali mu a strom pěkně rostl.

Až přišlo jaro a strom se obalil květy, a pak v létě se objevily první zelené plody. A krabi zpívali: " zelená, zelená, ta je pěkná, ale já ale já raději oranžovou. Tak honem pospěš ze zelené na oranžovou se změň" Zelené kaki je velmi tvrdé a nelze ho jíst, a tak krabi čekali až plody zoranžoví. A tak přišel podzim a tak se stalo. Na podzim si to krabi přimetelili ke svému obřímu stromu, aby kaki sklidili. Nicméně strom byl příliš vysoký a krabi na něj nevylezli. Po té celé námaze byli krabi zoufalí, tak se těšili až si posvačí kaki.


Kde se vzala tu se vzala Opice se skvělou nabídkou: " Já vám kaki pomůžu sklidit." Krabi nadšeně souhlasili, ale jakmile Opice vylezla na strom, začala se cpát kaki a dolů krabům neshodila ani jedno. "Přestaň se cpát a něco nám shoď dolů," volali krabi. "Dobře," povídá Opice a utrhla zelené kaki ze stromu a trefila s tím zeleným kaki kraba rovnou mezi oči. "Auauuau, ty jsi ale zlá Opice." plakal krab. Zelené kaki bylo pěkně tvrdé a tatínek Krab to odstonal. Malí krabi plakali: "Tatínku, tatínku, my tu opici pěkně potrestáme, za to tvoje zranění." Malí krabi plakali pro tatínka, když k nim přilétl kamarád Hachi (včelka). Ten když vyslechl, co se stalo, tak řekl: " Pojďte, však my tu zlou Opici vytrestáme."


Přivedl si další kamarády Konbu (řasa, do které se balí onigiri), Usu (nádoba na výrobu mochi) a Kuri (jedlý kaštan) a ti se schovali v domu u Opice a když přišla Opice domů, tak ji pěkně vytreslali:, Opice uklouzla na Konbu (řasa, do které se balí onigiri) Jedlý Kaštan, který se schoval do krbu, byl celý horký a Opici popálil. Včela Opici pobodala (berme s rezervou, pravděpodobně to byla Vosa, včela píchne jednou a má dost) Opice se snažila utéci, ale Usu ji dohonil a zasedl ji, tak že se nemohla ani hnout a donutili ji aby se šla omluvit Tatínkovi-Krabovi. "Omlouvám se, já jsem nechtěla," plakala Opice. Krabí rodina Opici odpustila a společně sklidili všechno kaki a od té doby tam všichni žijí šťastně a spokojeně. No a pěkně si pomáhají.
V dospělé verzi této "mukashi banashi" Opice zabila matku-krabů a Krabíci se rozhodli Opici se pomstít a Opici zabili. Rovněž v dospělé verzi nefunguje konbu - řasa ani včela či vosa ani usu a ani jedlý kaštan. Vše se točí kolem kaki stromu a nedodrženého slibu, který dala Opice Krabovi. Přeji příjemné čtení. Takara

Přeložila Ivana Harada 11/1/2016
Z originálu: サルカニ話 (日本昔話アニメ絵本ーsvazek 2)
ISBN: 978-4-522-18202-4
 


Komentáře

1 dadainka dadainka | Web | 25. února 2016 v 13:13 | Reagovat

Hezká pohádka :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama