Duben 2016

Malá česká setkání v Japonsku

20. dubna 2016 v 11:38 | Takara |  Japonsko radosti a starosti běžného života.
Skoro jako podle hesla: " Když nepříjde hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře".. I tak se dají charakterizovat moje malá česká setkání v Japonsku. I když do Čech se chystám snad každý rok, musím říct, že šetřit penízky se mi moc nedaří a vždy se najde něco, co je třeba zařídit a stojí peníze...mojí nadějí je tučný bonus jinak asi nic.

Nicméně letos proběhla 3 setkání v Japonsku. První bylo na leden-únor a další setkání proběhla v dubnu. Dvě setkání jsme absolvovali v Tokyu a musím říct, že v obou jsme se hledali a hledali a hledali, ale nebojte se zase jsme se našli. Nicméně to trvalo. Důvodem bylo nepřesné udávání místa setkání. Např. sms obsahující "čekám u jižního východu" je v případě Tokyo station naprosto nedostačující informace, je mi líto. Zatímco při prvním setkání byl problém s názvy přepravních společností a tedy s místem, kde bude bus stavět. V druhém případě to byl problém, u kterého vchodu se sejít. V obou případech trvalo, než jsme se našli zhruba 40 až 60 minut.

V prvním setkání jsem měla holky ubytované v baráčku přes noc takže jsem je provedla po okolí a snad si to užily. Navštívily jsme společně Enoshimu a Kamakuru. Vadou na kráse bylo, že většina zajimavostí byla restaurovaná, protože holky přijely mimo sezónu. Takže Velký Budha byl pěkně schovaný v lešení.


V druhém případě šlo o setkání v Ueno na večer, našli jsme se hned, ale přišla jsem s akademickou čtvrthodinkou zpoždění, Takže nám nezbylo nic jiného, než si sednout na kámen a pokecat. Pak jsme si zašli na večeři a ještě ten den jsme se rozloučili. Shodou okolností, tenhle človíček je v Japonsku pracovně a známe se jen přes Blog, takže tohle byla šance poznat někoho nového. Slíbila jsem mu nějaké ty typy na výlet a slib jsem nesplnila...Omlouvám se! Omluva čistě japonská: "moc práce" ale pravdivá. Nicméně věřím, že si poradil.


Třetí setkání bylo v Tokyu. Nejprve jsme se měly setkat v Kajibashi Parking Slotu. Ten je asi 500 metrů od Tokyo Station. 30 minut před setkáním přišla zpráva, že jede směr Tokyo station. Doufala jsem, že to bude na straně Yaesu ne Marunouchi, který je přesně na druhé straně. Přišla další zpráva. Bylo ji zima, tak vlezla do obchoďáku Kitte...super, to mi rozhodně...nepomůže. Další zpráva, že to je jižní východ...začala se mi vařit krev...na setkání byla vyhrazena hodinka, protože kámoška se musela vrátit zpátky na loď, kde pracuje...Z té hodiny dost ubylo...zbývalo tak 15 minut...moje poslední zpráva byla, že pokud mi nenapíše něco konkrétního, třeba celý název východu, tak nemáme šanci se potkat. Tak nakonec přišla zpráva s informací, kterou jsem potřebovala a s radostí jsem vyrazila. Takže po 5 letech, co jsme se neviděly jsme měly možnost se vidět na 30 minut.


Na zabití člověka je i 5 minut dost. :-)
Zabíjecí pocity mě, ale přešly celkem rychle. Vyměnily jsme si novinky z našich životů a obě se shodly na tom, že pokud se chceme mít dobře, tak musíme zamakat. V tuhle chvíli je nám ve světě fajn, ale kdo ví, třeba se jednou v Čechách zase sejdeme. Třeba jednou... Takara

Jak se zahřát?

13. dubna 2016 v 11:35 | Takara |  Japonsko radosti a starosti běžného života.
Zima už je skoro pryč, ale pořád se ještě setkáváme s teplotami pod 15 stupňů venku i vevnitř. Pokud vám letos byla zima, tak vám nabízím tipy na příští zimu, abyste nemrzli. Fakt, že v Japonsku je zima, je velmi dobře známý. Ústřední topení v Japonsku rozhodně nehledejte. Vzhledem k častým zemětřesením systém trubek a cirkulace vody není pro Japonsko to pravé, přesto to nemusí znamenat, že vám bude zima.

Japonci se snaží ušetřit za energie, takže mnozí nepoužívají nic než čepice a zimní bundy venku i uvnitř.

Vyhřívaná podlaha
Ale pro ty kteří nechtějí chodit v bundě a čepici a rukavicích i doma, pak tu je řada možností jak se zahřát. První možností je najít i byt, který má vyhřívanou podlahu yukadan . Takové byty jsou trošku dražší, ale podlaha vám vyhřeje celou místnost krásně, takže už nemusíte zapínat nic jiného.

Vyhřívaný koberec Hot Mat
Je varianta vyhřívané podlahy jen s rozdílem, že podlaha je ohřívaná plynem a koberec je na elektrickou zástrčku. Na tuto podložku můžeme dát futon bez starosti, že se koberec přehřeje a začne hořet.

Přímotop 暖房 だんぼう
Existuje mnoho typů např. olejové, elektrické, plynové. U plynových by se mělo větrat nebo mívají tlačítko na vyčištění vzduch. Většinou vás plynový přímotop varuje, že je čas vyvětrat nebo zmáčknout "větrací knoflík" a počkat.

Většina elektrických ohřívacích zařízení má podobnou kanji, zde je malý přehled, který vám snad pomůže.
入 いり ー zapnout
切 きり ー vypnout
取り消し とりけし ー Zrušit

自動 じどう ー automatika
風向 かざむき ー nastavení směru
温度 おんど ー teplota

強 きょうー silný
弱 じゃく ー slabý

タイマー ー časovač

Ohřívací láhev 湯たんぽ ゆたんぽ
k té snad není třeba nic dodávat. Ale v případě japonských ohřívacích láhví platí, že není láhev jako láhev a bez kawaii motivů by to moc nešlo...

Kotatsu 炬燵こたつ
Je to nízký stůl s elektrickou zásuvkou. Jsou to dva stoly, mezi kterými je zasunuté něco jako deka tzv. futon 布団 ふとん. Většinou se sejde celá rodina u Kotatsu a jí a pije čaj a sleduje TV a vylézá zpravidla jen na záchod a do koupelny.

Ohřívací pytlíčky tzv. Kairo
Vhodné do zimních dnů a na cesty. Nebo když jste nemocní. Jsou samolepící a nebo bez lepítka. Zachrastíte a substance v pytlíku začne hřát. V případě, že jste nemocní, tak ty s lepítkem se nalepí za krk. Vhodná prevence a léčba nachlazení v prvních dnech. Pytlíčky se prodávají v baleních po 10 a stojí kolem 300yenů.

AC Klimatizace
Použití klimatizace v zimě je určitě OK pokud máte dostatek financí, pokud ne, pak se používání AC raději vyhněte. V případě nových typů klimatizací, kdy vám sama klimatizace ohlásí kolik jste protopili. A nová klimatizace vás nebude stát tolik jako stará klimatizace, která už má něco za sebou. Staré klimatizaci bude trvat o něco déle než byt vytopí. V zímě se náklady na topení zpravidla zdvojnásobí.

Snad vám bude příští Zimu teplo :-)


Sakura Mánie 2016

8. dubna 2016 v 10:50 | Takara |  Místní zajímavosti
Dnes to bude Sakura foto-článek. V Japonsku existuje řada odrůd Sakur. Základní dělení by mohlo být podle barev. Bílá a Růžová je základní barevnost, ale růžových sakur je nepřeberné množství. Kvetení Sakur je závislé od oblasti v Japonsku, kde se nacházíte. Jížní oblasti Japonska se mohou těšit na Sakury o něco dříve než severní oblasti, kde je chladnější klima.
Když brzy tak se můžete se sakurou setkat už na začátku února. V Kanagawě kvete nejdříve Kawadzu zakura. Jedná se o růžovou odrůdu Sakury, která kvete od poloviny února. Ale to není zdaleka vše, co v Kanagawě kvete. Zde je malá přehlídka.

kawazuzakura 河津桜

Tsubakikanzakura 椿寒桜

Fuyuzakura 冬桜

Ookanzakura 大寒桜

Shuzenjikanzakura 修善寺寒桜Naše nejoblíbenější Sakura. I když růžovou moc nemusím, tak v téhle podobě ji docela i můžu...:-)


Bílá klasika je prostě klasika, na kterou se můžete těšit koncem března nebo začátkem dubna. Hanami, domácí obento, pochutiny ala sakura na 100 způsobů, to vše na vás čeká z kraje dubna. Aleje sakur, všude kam se podíváte. Prostě nádhera. Je jasné, že Jaro je definitivně tady :-)


Sakura ve světle pouličních lamp má taky své kouzlo. Na fotce jsou sakury, které nám kvetou hned u nádraží. Fotka není moc kvalitní, tak se moc omlouvám, nicméně to nejdůležitější a sice barvy se zachytit podařilo, tak pro představu. Ranní cesta do práce a večerní návrat z práce rozhodně není nudný...Sakura už kvete a to znamená jen jediné a sice, že turistická sezóna v Japonsku právě začíná.

Stěhování v Japonsku

3. dubna 2016 v 9:30 | Takara |  Japonsko radosti a starosti běžného života.
Pokud chcete změnit bydliště v Japonsku, pak první co musíte udělat je zajít v místě bydliště na městský úřad. Tam se musíte odhlásit a vydají vám papír o tom, že jste se odhlásili, ten papír donesete na městský úřad v novém místě bydlišti. Novou adresu musíte nechat zapsat do "my number" karty a taky do vaší cizinecké karty. Začít měnit adresu můžete s předstihem, protože v dokumentech je kolonka s "datem platnosti". A nezapomeňte nahlásit změnu bydliště na poště a vypsat dokumenty na poště aby vám pošta chodila na nové bydliště.

sbalíme a zvedneme kotvy 26.března

Pokud utíkáte a nechcete aby vám manžel či manželka či její nebo jeho rodina v Japonsku našla, pak musíte toto nahlásit na městském úřadě, tam vyplníte příslušné dokumenty a díky nim se o vašem novém bydlišti nikdo nedozví, nicméně policie, či obsílka od soudu pro rodinu si vám samozřejmě najde.


Dále je třeba sbalit si věci. Krabice se dají obstarat v každém supermarketu, zpravidla je najdete na viditelném místě k dispozici. Je to bezplatné, tak proč to nevyužít. Další věcí je vlastní stěhování. Stěhovat se můžete za pomoci kamarádů, nebo profesionálů. Nicméně profesionálové se trošku prodraží. V ceně jsou balící servisy, vykládka, nakládka, úklid. Některé společnosti vás přestěhují, tak že už jen přijdete a můžete bydlet. Běžná cena je od 60 000 yenů. Do ceny se započítavají i patra, schody, které je třeba sdolat při stěhování.


Pokud je váš plat spíše nižší a věcí ke stěhování není až tolik. Nemáte žádnou velkou elektroniku, nestěhujete žádné velké kusy nábytku. Pak je tu ještě jedna možnost.
Jedná se o malý náklaďáček, kam se vejde zhruba 10 krabic. Běžné vybavení, věci denní potřeby jsou OK. A cena je více než pěkná 15 000 yenů.

Maskot Zama City Zamarin

Moje zkušenost: Zavolala jsem na číslo z internetových stránek. Stěhování Zama-Kawasaki. Co se Akaboushi týče, tak tady je třeba přiložit ruku k dílu. V mém případě jsem si snesla všechno po schodech dolů, což jsem se zapotila. Pak jsem pomáhala věci složit do auta. Když bylo narvané k prasknutí. Vydal se náklaďáček na cestu. Já jsem přijela se zpožděním asi hodinu. Nicméně pán na mě počkal a pak jsme společně věci složili do Mikrobytu. Akce zabrala celkově 3-4 hodiny a bylo hotovo. Takže za mě dobrý!