Jak se zahřát?

13. dubna 2016 v 11:35 | Takara |  Japonsko radosti a starosti běžného života.
Zima už je skoro pryč, ale pořád se ještě setkáváme s teplotami pod 15 stupňů venku i vevnitř. Pokud vám letos byla zima, tak vám nabízím tipy na příští zimu, abyste nemrzli. Fakt, že v Japonsku je zima, je velmi dobře známý. Ústřední topení v Japonsku rozhodně nehledejte. Vzhledem k častým zemětřesením systém trubek a cirkulace vody není pro Japonsko to pravé, přesto to nemusí znamenat, že vám bude zima.

Japonci se snaží ušetřit za energie, takže mnozí nepoužívají nic než čepice a zimní bundy venku i uvnitř.

Vyhřívaná podlaha
Ale pro ty kteří nechtějí chodit v bundě a čepici a rukavicích i doma, pak tu je řada možností jak se zahřát. První možností je najít i byt, který má vyhřívanou podlahu yukadan . Takové byty jsou trošku dražší, ale podlaha vám vyhřeje celou místnost krásně, takže už nemusíte zapínat nic jiného.

Vyhřívaný koberec Hot Mat
Je varianta vyhřívané podlahy jen s rozdílem, že podlaha je ohřívaná plynem a koberec je na elektrickou zástrčku. Na tuto podložku můžeme dát futon bez starosti, že se koberec přehřeje a začne hořet.

Přímotop 暖房 だんぼう
Existuje mnoho typů např. olejové, elektrické, plynové. U plynových by se mělo větrat nebo mívají tlačítko na vyčištění vzduch. Většinou vás plynový přímotop varuje, že je čas vyvětrat nebo zmáčknout "větrací knoflík" a počkat.

Většina elektrických ohřívacích zařízení má podobnou kanji, zde je malý přehled, který vám snad pomůže.
入 いり ー zapnout
切 きり ー vypnout
取り消し とりけし ー Zrušit

自動 じどう ー automatika
風向 かざむき ー nastavení směru
温度 おんど ー teplota

強 きょうー silný
弱 じゃく ー slabý

タイマー ー časovač

Ohřívací láhev 湯たんぽ ゆたんぽ
k té snad není třeba nic dodávat. Ale v případě japonských ohřívacích láhví platí, že není láhev jako láhev a bez kawaii motivů by to moc nešlo...

Kotatsu 炬燵こたつ
Je to nízký stůl s elektrickou zásuvkou. Jsou to dva stoly, mezi kterými je zasunuté něco jako deka tzv. futon 布団 ふとん. Většinou se sejde celá rodina u Kotatsu a jí a pije čaj a sleduje TV a vylézá zpravidla jen na záchod a do koupelny.

Ohřívací pytlíčky tzv. Kairo
Vhodné do zimních dnů a na cesty. Nebo když jste nemocní. Jsou samolepící a nebo bez lepítka. Zachrastíte a substance v pytlíku začne hřát. V případě, že jste nemocní, tak ty s lepítkem se nalepí za krk. Vhodná prevence a léčba nachlazení v prvních dnech. Pytlíčky se prodávají v baleních po 10 a stojí kolem 300yenů.

AC Klimatizace
Použití klimatizace v zimě je určitě OK pokud máte dostatek financí, pokud ne, pak se používání AC raději vyhněte. V případě nových typů klimatizací, kdy vám sama klimatizace ohlásí kolik jste protopili. A nová klimatizace vás nebude stát tolik jako stará klimatizace, která už má něco za sebou. Staré klimatizaci bude trvat o něco déle než byt vytopí. V zímě se náklady na topení zpravidla zdvojnásobí.

Snad vám bude příští Zimu teplo :-)

 


Komentáře

1 Intuice Intuice | E-mail | Web | 28. prosince 2016 v 0:26 | Reagovat

Tak to jsem taky netušila, že v Japonsku je taková zima.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama