Zdravotní prohlídka

8. září 2016 v 13:57 | Takara |  Práce v Japonsku
Dnes z pracovní oblasti. Řeč bude o zdravotních prohlídkách. Za svůj pobyt v Japonsku jsem se na zdravotní prohlídky dostala každý rok alespoň jednou. Absolvování zdravotní prohlídky je totiž jednou z podmínek pro zaměstnání. Pokud vám prohlídku hradí společnost, u které se chystáte pracovat, pak ušetříte. Pokud ne, tak zpláznete mezi 10000-20000 yeny v závislosti na typu prohlídky. Základní typ je: rentgen plic, krev, moč, ekg váha, výška. U rozšířených je tu zrakový a sluchový test a někdy i gynekologická prohlídka. Doposud jsem si platila svoje zdravotní prohlídky sama a vyšlo mě to na 10000 yenů (2000Kč), protože se na to nevztahuje zdravotní pojištění. Od rána žádná snídaně a doufání, že příjdu na řadu brzy. Čím jsem starší tím více "žádná snídaně" porušuji.


Letos jsem měla prohlídku hrazenou od společnosti, kde pracuji, takže se jednalo o základní prohlídku za cca 4000yenů, které jsem neplatila. Obdržela jsem zelenou obálku. V ní byl předtištěný dokument plus dotazník. Měla jsem odpovídat na otázky typu, zda jsem v poslední době nepřibrala, zda nejím po 6 hodině večerní, zda se věnuji sportu, zda mám stres apod. samé zajímavé otázky. Zkumavka na moč byla v obálce též. Ta se měla vzít s sebou, byla zabalená v papíru, který se podle instrukcí měl složit do mističky ze které se moč měla do zkumavky nasát. (zajímavý systém, ale dávám přednost "kelímkovému systému" )


Z práce jsem byla uvolněna a měla jsem se po testu vrátit. Lékařské centrum, které dělá zdravotní prohlídky bylo naštěstí blízko, zelená obálka obsahovala i instrukce a mapu, takže místo jsem našla velmi rychle a zvládla jsem najít správnou autobusovou zastávku v rekordním čase, takže jsem neměla nejmenší problém, tak jako obvykle, když jedu někam místním autobusem. Protože narozdíl od vlaků v Japonsku, autobusy jsou trošku v nepořádku. Nemáte jistotu, kdy autobus přijede, zda přijede, takže většina Japonců si vybírá byt, tak aby nemuseli jet autobusem do práce. Je to tím, že při zpoždění autobusu nedostanete potvrzení o zpoždění a při pravidelném pozdním příchodu do práce, budete mít co vysvětlovat. Přemýšlím o přesunu do většího bytu v budoucnu a první rada od mé kolegyně byla: "hlavně ne autobus", byty které jsou vzdálené od vlakového nádraží jsou ovšem levnější právě z důvodu napsaného výše. Pokud tedy nemusím, tak městským busem nejezdním. Takže mi udělalo radost, že jsem nebloudila, nasedla do busu, který mě zavezl tam kam jsem potřebovala.


Když jsem přišla do centra, předložila jsem jim dokumenty a zkumavku. Pak mi přidělili číslo a čekala jsem. Když jsem přišla na řadu, tak jsem byla vyslána do šatny. Oblékla jsem si fialový obleček a šlo se na věc. Odběr krve, zrakový, sluchový test, rentgen plic, ekg, váha a výška...jj zase vážím moc, jak už to tak bývá...Pak už jsem převlíct a zpátky do práce...

Jak jsem dopadla se dozví nejdříve v práci, a pak snad dostanu výsledky do ruky i já...:-) uvidíme...Takara
 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 9. září 2016 v 8:31 | Reagovat

Inu, vypadá to na zdraví jako "majetek" zaměstnavatele...

2 Lokusta Lokusta | Web | 18. září 2016 v 15:21 | Reagovat

Je zaujímavé, že najskôr dostane výsledky zamestnávateľ, až potom ty. Nemalo by to byť naopak?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama