31. prosince Silvestr v Japonsku aneb tiše a pokojně...

11. ledna 2017 v 2:22 | Takara |  Kalendář
Silvestr v Česku je o jídle, pití, párty, ohňostrojí a je to loučení se starým rokem v plné parádě.
Naproti tomu v Japonsku přichází Nový rok tiše a pokojně. Na Nový Rok se sejde celá rodina a společně povečeří, poté se odeberou všichni do chrámu. Chrámy jsou dvojího typu Shintou a Budhistické. Hatsumode se provádí zpravidla v Shintou Chrámech nicméně, kde není v dosahu Shintou chrám tam se jde do budhistického chrámu.
V čem je rozdíl? Shintou chrám se nazývá Jinja (Shrine) zatímco pro budhistický chrám je označení Tera (Temple) takže podle názvu chrámu víte, kam přesně jdete. My jsme šli do Maginu Jinja, tak můžete hádat, který ze dvou typů jsme navštívili.Když už přijdete k chrámu všimnete si dalších odlišností. V Jinja nemusíte překračovat trám ve vstupní bráně, zatímco v budhistickém chrámu je dané, že na trám, či schod ve vstupní bráně a i v samotném chrámu se prostě nešlape. Pokud jste překonali tuto "překážku" jde se k samotnému chrámu a zde je další odlišnost. V případě jinja se pozornost bohů láká jinak: 2krát úklona 2krát tlesk pomodlení se, a pak jedna úklona (pokud není psáno jinak, platí všude...) v chrámu dáte pouze ruce k sobě. Dále by se našlo určitě spousta rozdílů v oblékání, provádění rituálů, výpisy šťastných a nešťastných roků...Nicméně pro člověka, který je v Japonsku poprvé jsou mnou vyjmenované rozdíly ty nejsnáze rozpoznatelné.Odpověď na otázku v prvním odstavci je, že jsme se vydali do Jinja. Vyrazili jsme už v 11 večer a nikde ani noha. Až jsem si říkala, zda jsem se nespletla. Několik měsíců zpátky jsem potkala místního lékaře a ptala jsem se ho kdeže se provádí Hatsumode (první návštěva-modlitba v novém roce) no a pan doktor mi říkal, že Maginu Jinja bývá narvaný. Nicméně navzdory ujišťování byl v chrámu klid a mír. Stánky byly nachystané: omikuji, omamori aj. už byli v také připravené. Dále místní mikan (podobají se mandarinkám, ale jedná se o japonskou odrůdu, která se do AJ nepřekládá) a tradiční japonské saké určené jen na Nový Rok. No a také místo, kam se ukládají staré omamori.


Omamori jsou talismany, které u sebe nosíte rok. a pak za ně poděkujete a vrátíte zpět do chrámu (libovolného). Po celý rok omamori pohlcují neštěstí kolem, ale jen rok. Po roce pokud si je necháte déle začnou to pohlcené neštěstí uvolňovat, což je nežádoucí, takže doporučuji vyměnit. Kromě osobních talismanů ( na zdraví, pro štěstí, lásku, úspěch ve škole, univerzální, apod) existují ještě další na ochranu domů, pro bezpečí v dopravě (dřevěné destičky) i šípy, které mají přemoci démony a vše špatné, co na nás útočí.


Omamori se ukládají na speciální místo, a pak se pálí. Po příchodu Nového Roku se kupují nové omamori, ale pozor jen jeden na osobu! Nesmíme být nenažraní :-) Pokud bychom koupili víc, třeba pro štěstí a pro zdraví, tak by se bohové dostali do konfliktu a talismany by tak nefungovali, tak jak by měly. Letos jsem kupovala univerzální, protože se nám zadařilo u omikuji.Omikuji je novoroční věštba na rok 2017. Před příchodem Nového Roku někteří mladí Japonci kupují omikuji, a pak se řechtají, podle toho jak moc byl odlišný jejich rok (v tomto případě 2016) a po Novém roce si koupí další, aby věděli jaký bude jejich nový rok 2017. A. vylovil DaiKichi což znamená velké štěstí, já jsem vytáhla pouze chuukKichi, ale po přečtení obsahu jsem si řekla, že si ho nechám, protože ještě nikdy na mě žádné omikuji nesedělo, tak jako teď....


Prostor v chrámu se začal zaplňovat a lidé začali formovat 5 zástupů před chrámem. S příchodem Nového roku se ozvalo Shin nen Akemashite Omedetou! A lidé po 5 začali přicházet do chrámu. Házeli peníze do kasičky. Zde ale pozor. Hází se pouze 5 yenů (to je ten žlutý s dírou uvnitř. (Myslím, že jsem o tomto psala už v jednom ze starších článků, ale je to zajímavé, tak bude dobře, když tohle pravidlo zmíním ještě jednou a doplním informace.

5 yen je speciální mince, jedná se o slovo goen, které zní stejně jako slovo go enご縁. Go v tomto případě, je předpona označující zdvořilou Japonštinu, běžně užívané slovo je en, které znaméná vazby, přátelství, vztahy profesní i osobní. En je důležité pro každého člověka Japonce i neJaponce, nicméně v Japonsku se bez konexí a známostí daleko nedostanete, protože v Japonsku funguje kultura "doporučování". V byznysu to je takto: výrobce vyrobí věc, kterou prodá. Poskytne zákazníkovi 200% servis a zákazník je spokojen a doporučí ho dál. Nebo výrobce zakázku "potentočkuje" a zákazník to pošle dál...Na dobrém jméně a doporučeních tu hodně záleží. Uvedu příklad: bez znalosti určitého člověka, bych se nedostala k práci, kterou teď dělám. Ano, přes doporučení a přes známosti (jako Češi tohle nemusíme a nemáme rádi, ale děje se tak i v Čechách, jen v Japonsku je to do očí bijící) Nicméně doporučení je jedna věc a schopnost v té práci vydržet druhá :-) co si budeme povídat. Pro Japonce je důležité potkat dobré lidi, mít dobré vztahy se všemi pokud možno a tak se často ozývá z řad Japonců věta typu: ii go en ga arimasu you ni...Kež potkám/potkáš dobré lidi...Go en je důležitý ve všech sférách života a to je důvodem proč se do kasičky v chrámu hází 5円.Po první novoroční modlitbě jsme dostali mikan a japonské saké, dále byl k mání čaj, protože byla opravdu zima. Shlédli jsme vystoupení určené pro rok Kohouta a šli jsme domů s přáním: 今年よろしくお願いしますTakara


 


Komentáře

1 Petr Petr | 11. ledna 2017 v 15:09 | Reagovat

Děkuji za užitečné informace, připravím si 5 yenové mince. Jak se správně chovat v chrámech a svatyních je pro mě velmi důležité. Tato místa respektuji i když nejsem věřící. Silvestr je v Japonsku odlišný, stejně jako v celé Asii. Popravdě s dětmi nám tento způsob oslavy příchodu nového roku (u nás konce roku) vyhovuje více, než popíjet do rána.

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 12. ledna 2017 v 10:42 | Reagovat

Musím říct, že poklidný a pokorný japonský způsob novoročních oslav je mi o dost milejší než ten český. No vida, to s těmi pětiyenovými  mincemi jsem nevěděl; hned jsem se šel podívat, kolik jsem si jich po kapsách přivezl a vyšlo mi něco kolem patnácti kousků. Tak až do Japonska vyrazím do třetice, přivezu si jich pár s sebou, do začátků :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama