3. února Setsubun ve školce

16. února 2017 v 4:35 | Takara |  Kalendář
Oni ha soto..."ďábel je venku..." zní známá písnička o ďáblovi, který obchází japonské domácnosti a bere neposlušné děti. V podstatě tato tradice je ne nepodobná našim Čertům nicméně odlišnosti by se určitě našly.
Konzumují se ehoumaki, při jejichž konzumaci se nesmí mluvit a musí se sedět na správné světové straně letos to byl severosevero-východ. Dále se sojové boby házejí ven se slovy "oni wa soto, fuku ha uči" volný překlad "ďáblové ven a štěstí do domu". Sojové boby jsou to jediné, co ďáblíky zažene, nicméně sojové boby mají ještě jednu úlohu a tou je konzumace.


Zde se tradice rozcházejí. Běžně se udává, že se mají sníst sojové boby v počtu: váš věk plus jeden, protože se počítá i doba od početí, tzn. že v době narození už vám je jeden rok. Nicméně další problém nastane, co když jste narozeniny ještě neměli a budete je mít až po Setsubunu počítá se váš aktuální věk, či věk, kterého dosáhnete v roce 2017. Toť otázka! Sojový bob sem, sojový bob tam...a ani já odpověď nepřináším, protože co Japonec, to jiný názor. Všichni Japonci se nakonec shodli, že je nejlépe dělat si to po svém. Takže univerzální odpověď: když nevíš jak, tak to udělej podle svého nejlepšího vědomí a svědomí...Opět se ukazuje, že znalost tradic nemá s národností nic společného. Češi často nadávají, že neznáme vlastní tradice, nicméně ani Japonci je neznají (pravda mají jich o dost víc a o dost komplikovanějších, ale taky jsou na ně chrleny rady "jak na to" už týden dopředu rady v TV) Musím říct, že mě dost zklamalo, že se o tradice nezajímají ani ti, kteří to mají v popisu práce tzn. že to mají učit malé děti. To mi přijde smutné a je vidět, že úpadek znalostí vlastních tradic je světový, protože ubývá těch lidí, kteří by mohli něco předat, ale ubývá i těch, kteří by o to měli zájem.Ehoumaki mají různou náplň, ale vždy se jedná o 7 přísad, která symbolizuje 7 šťastných bohů

Ve školce se sojové boby nekonzumují, protože by dětem mohlo zaskočit a kříšení dítěte není ideální oslava Setsubunu. Sojové boby jsou nahrazeny barevnými míčky a Oni tedy ďábel, čert, démon bývá nakreslený na kartonu. Do tříd se staršími dětmi se Oni chodí podívat a zpravidla jsou to místní učitelé, kdo se přestrojí za Oniho. Postají červený overal, kraťasy jako z Flinstounových, kyj nebo palice, paruka s kudrnatými vlasy a maska Oniho na obličeji a je vystaráno. Děti házejí po Onim barevné míče, některé brečí a drží se učitelů jako klíště. No a nakonec se s Onim skamarádí a vyfotí se společné foto. Tím oslava Setsubunu končí a doma je zpravidla čeká ještě jedna s pořádným Onim, protože rodiče si tuto příležitost nechtějí nechat ujít.
 


Komentáře

1 Dominika Dominika | Web | 17. února 2017 v 18:56 | Reagovat

Jak vidno, zajímavý zvyk, zajímavá oslava. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama