Pettan, Pettan, omochitsuki gokko

7. února 2017 v 8:05 | Takara |  Místní zajímavosti
V průběhu ledna se v mateřských školách v Japonsku odbývají dvě aktivity: takoage což je pouštění draků a výroba mochi. Pravdou je, že konzumace mochi může být nebezpečné pro děti a starší lidi, kterým hrozí udušení, pokud jim mochi zaskočí, proto konzumace toho nejměkčího mochi je povolena ve školkách od 3 let. Mladší děti si užívají výrobu mochi jen jako "gokko" to znamená "jen jako". Kolem Novoročních prázdnin se zvyšuje počet lidí, kteří se dusili mochi, takže opravdu opatrně a nehltat. Jednou z tradiční dekorací na Nový rok je tzv. Kagami Mochi. Toto Kagami Mochi se konzumuje kolem 10.ledna. Kazari tzn. ozdoby aj. k Novému roku se sundává už 7. ledna.
Takoage je jednou z her v čase Nového roku tzn. Oshougatsu času. Ve školce se rozdají plastové tašky (bílé) na ty se kreslí olejovými fixy a nakonec se sváží ucha tašky k sobě a je hotovo. Cca 10 minutová akce. Pak se vydáme k naší řece zvané Tama a jde se pouštět. Nicméně pokud vítr nefouká, tak se musí hodně běhat. Ne všechny japonské děti toto uvítaly s nadšením, je třeba dodat. :)


Ve školce proběhlo "O Mochi Tsuki Gokko" následovně. Podle tradice se mochi konzumuje jako projev úcty bohům a pro štěstí, zdraví v novém roce. Nejprve proběhlo tedy vysvětlení přiměřené věku dětí, a pak už přišla samotná akce. Uvařená Mochigome se dá do hmoždíře a tam se rozluče palicí až je těsto vláčné. Při úderech palicí se říká "Pettan, pettan, Pettan" nebo "Youisho!Youisho!" Umlátit mochi do bezvědomí není nic snadného, takže se "mlátiči" musejí střídat. V případě "gokko" postačí palice a hmoždíř vyrobený z papundeklu, a bílé ručníky. Pak také ukázka mochigome a fáze: 1) základní 2) uvařená 3) roztlučená...hotové mochi se konzumuje v polévce nebo posypané kinako a s pastou z červených fazolí.
Dobrou Chuť! Takara 


Komentáře

1 Sylva Sylva | Web | 8. února 2017 v 14:03 | Reagovat

Tak to pouštění draků by se mi líbilo, ale tlučení a konzumace mochi, to nevím...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama