Březen 2017

Hinamatsuri 3/3

18. března 2017 v 11:52 | Takara |  Kalendář
Hinamatsuri aneb Den Dívek aneb momo no sekku aneb Festival Panenek. Na toto téma jsem psala už několikrát, takže pokud se chcete dozvědět symboliku a umístění jednotlivých panenek doporučuji starší články z Archívu březen/duben. Dnes se zmíním o tom jak jsme slavili Hinamatsuri doma a ve školce.Vzhledem k tomu, že mám syna, tak mě Hinamatsuri nechávají chladnou, ale to neznamená, že je úplně ignorujeme. Hinamatsuri se vystavuji na všech možných i nemožných místech a některá místa jsou opravdu zajímavá (doporučuji navštívit město Katsuura v prefektuře Chiba) Letos jsme se vydali do Shin Matsuda. Bylo ku příležitosti kvetoucích sakur v témže místě, ale mají zde i folklórní muzeum. Folklórní muzeum je dobré navštívit jedná se o místo, kde se můžete seznámit, jak žili Japonci dříve a uvidíte spoustu panenek, když máme ty Hinamatsuri.


A. byl z panenek nadšený jen se chtěl koukat rukama, což v případě ručně vyšívaných ozdobiček není to pravé ořechové. Pokochali jsme se i origami, na které nemám vlohy a ani trpělivost. No a muzeum jsme letos nestihli, tak snad příště.Ve školce se děti převlékly za Císaře a Císařovnu, a pak se fotili ve dvojici. Také se děti učily písně k Hinamatsuri, pokud vás zajímá hudba a písničky pro nejmenší, pak doporučuji youtube a zkusit zadat do vyhledávání "hinamatsuri no uta". No a pak už jen následuje slavností Lunch Menu a svačina. Ke svačině se jí typické rýžové snacky, které jsou ve znamení sakury a taky cukru. Sladkosti k Hinamatsuri jsou obvykle přeslazené. Nic pro mě, ale děti ty je milují.


Výzdoba k Hinamatsuri obvykle mizí hned 3. března večer, ale jsou Japonci (například moje japonská tchýně, která je pyšná na svoji velkou, ručně vyrobenou výstavu, takže ještě 10. března byla k vidění a A. koukal rukama...:-D) Přeji příjemný konec zimy a jaro už je skoro tady :-) Takara

Noční romantika aneb KawazuZakura

14. března 2017 v 15:16 | Takara |  Místní zajímavosti
Plánovali jsme, plánovali, až jsme doplánovali, no ale plány jsou od toho aby se měnily, tak se není čemu divit, že máme splněný jen jeden bod z plánů pro čas: přelom zimy a jara. Potýkali jsme se s infekcemi a horečkami. Takže jsme přišli o Hinamatsuri kompletně a večerní nasvícení ume. Co se nám podařilo stihnout bylo kvetení KawazuZakur a Hinamatsuri v Shin Matsuda. I to nebylo k zahození. Nicméně zbývající body máme odloženy napřesrok.
Podařilo se nám vyjet v tom nejlepším čase, tzn. sakury v plném květu a zelený listů poskrovnu. Do Shin Matsuda jezdíme každý rok, nicméně letos podívaná byl méně barevná, žluté květy řepky olejky či čehosi letos nevykvetly, tak jako v loňských rocích. Tentokrát jsme se vypravili až odpoledne, protože jsem měla nějaké pracovní povinnosti, nejdřív jsem si říkala, že bychom zajeli do místního lidového muzea, ale to jsem si rozmyslela ve chvíli, kdy do zavíračky zbývalo 30 minut. Takže změna plánu a rozhodla jsem se zůstat až do soumraku.
Přes den sakury, suvenýry a kotel fotek stejných jako loni a předloni. A večer to byla podívaná. Jedním slovem: romantika. Musím říct, že lidiček tam bylo velmi málo. Prostě super místo na rande, i když já jsem randila se svým synem. Nasvícené sakury nabízejí jinou podívanou a kontrasty s noční oblohou. Musím říct, že jsem se bila do hlavy, jak je možné, že po více jak 5 letech strávených v Japonsku jsem nezavítala na ani jediný "raito appu" ( light up).

Večerní hanami probíhá trošku jinak než to denní. K dispozici je vytápěný stan se stánky s jídlem. A také teplé saké :-) ne že bych snad pila, nicméně pokud jste bez dětí, pak doporučuji "amazake"- zvláštně milovníkům sladkých likérů:-) Noční sakury mají své kouzlo. Ideální místo pro rande i pro pokec...Prostě nádherná podívaná. Určitě můžu doporučit! (jen se teple oblečte, ať to neodstonáte, jako my :P) Takara