Září 2017

Záplavy deštníků v Nikko

13. září 2017 v 9:31 | Takara |  Japonsko křížem krážem
Poslední den našeho Obon Weeku byl ve znamení perly mezi perlami - Nikko. Nikko Národní Park je prostě klenot. Jedním z největších zajimavostí je mauzolemu Tokugawy Ieyasu, které je také jedním z nejzdobnějších chrámů zvaný Toshogu Shrine. Ale to není vše, proto rozhodně nestačí jen jeden den. Ideální jsou alespoň 3 dny. První oblastí je oblast MĚSTO. Další oblastí je PERIFERIE Nikka (jezero, chrám, hiking trasy apod.). No a posledním jsou různé ZÁBAVNÍ věci jako: horké prameny, Edo museum, uličky se suvenýry aj. Protože pro oblast mimo město, nám nepřálo počasí a ani nejsme v kondici, kdy bychom mohli šplhat do výšek. Malej chodí, ale čas od času se unaví, takže se stává dalším batohem na zádech.


Rozhodla jsem se obejít-objet místní chrámy v Nikko. Tzn. oblast MĚSTO. Zakoupila jsem si celodenní pas za 500 yenů na autobus. Dále jsem si zakoupila vstupenky do všech chrámů, abych nemusela kupovat na místě (dobře jsem udělala) Co se jízdy autobusem týče, tak díky dopravní zácpě způsobené Obon Weekem. Tak jsme měli na výběr dvě možnosti. Strávit celý den v autobusu nebo si to v klídku, pomaličku obejít s deštníkem. Nakonec, jsem se rozhodla pro "deštníkovou" variantu. A vylezli jsme z busu. A hurá do deště s malým do deště :-)


Navzdory dešti bylo na chrámové tour spousta lidí a taky spousta deštníků. Déšť nám výlet rozhodně nezkazil, naopak to mělo výbornou atmosféru a musím říct, že Nikko je super. Zajet si do Nikko byl můj sen, protože se jedná o vyhledávané místo a skoro každá cestovní kancelář zastávku v Nikko nabízí. Celých 6 let jsem si neudělala na Nikko čas a o dost jsem přišla, proto se to chystám letos napravit.


Toshigu chrám (shrine) byl opravdu nádherný. Nepodobný japonských chrámům. Jsem víc na čínské chrámy a barevnost, takže jsem si tady přišla na své. Taiyuinbyo což je mauzoleum Ieyasuova vnuka. Rinnoji chrám (temple) byl další z našich zastávek. Futarasan chrám (shrine). V závorkách uvádím v AJ, co je co, protože v Nikko se setkávají směry budhismus a shinto. No a pak už jsme jen courali po městě. Pokud bych byla bez malého dokázala bych chrámy obejít v pohodě během půldenního výletu, ale nikam jsme nespěchali, takže jsme si to roztáhli.


Příští návštěva Nikko bude spadat na čas, kdy bude k vidění-focení momiji (červené javorové listí) Takže do té doby si budu muset plnit ještě další cestovatelské sny. Možná by mohlo konečně dojít i na SKYTREE?! Uvidíme. Takara

Ohňostroj Futakotamagawa

3. září 2017 v 9:52 | Takara |  Místní zajímavosti
Letní dovolené už dobíhají do konce a léto je pomalu ale jistě pryč. Ochlazuje se pomaličku ale jistě, nicméně teploty skáčou nahoru a dolů, takže lidé v Japonsku jsou častěji nachlazení a letní bouřky s hromy a blesky jsou k vidění častěji. V půlce srpna už je ohňostrojů jen poskrovnu, nicméně sem tam se s nimi potkáte. Oblíbené jsou v Yokohamě nebo u řeky Sumida. Tyto jsem prošvihla, nicméně na ohňostroj ve Futakotamagawa jsem se chystala.


Počasí bylo všelijaké, takže jsem si raději odpustila yukatu (dobře jsem udělala) a vyrazila jsem vybavená děštníkem a pršipláštěm. Stejně jsem vybavila i malého. Nacpali jsme se do přeplňěného vlaku Den'en toshi Line a hurá směrem na Futakotamagawa. Jakmile jsme vylezli z vlaku dostali jsme se do velké tlačenice, ale jak už to v Japonsku bývá, vše bylo organizované perfektně, takže jsme během 5 minut byli venku.


Obloha se začala zatahovat. Sem tam bylo slyšet vzdálenou bouřku, která se během 15 minut dostala přímo nad zástup pochodujících lidí v yukatách, míjející stánky z občerstvení. Stále ještě byla naděje, že ohňostroj proběhne. Také jsem to viděla optimisticky dokud neuhodilo do jednoho z činžáku. Tehdy jsem pochod po kovovém nadchodu vzdala a vydala se hledat přístřeší, než se to přežene. Jen jsem se schovala, tak začalo lít jako z konve. Zatraceně dobrý timing, to se musím pochválit. Nešťastnice, které si oblékly yukatu (hlavně bílé yukaty) byly za chivilku promočené na kost a bylo jedno zda si vzaly "peti coat" kabátek, který se obléká pod bílé yukaty, aby neprosvítalo spodní prádlo pod yukatou nebo ne. Chvilka v deště a bylo vidět téměř vše...Černé yukaty a barevné yukaty na tom byly lépe. Asi rozšířím svoji sbírku yukat o nějakou tmavě modrou nebo černou.


O pár minut později začali organizátoři hlásat, že ohňostroj byl zrušen, z důvodu špatného počasí. A lidé se začali vracet zpět k nádraží. Nádraží bylo přecpané lidmi a čekalo se, až nás zaměstnanci drah pustí dovnitř. NIcméně celá tlačenice skončila během 10 minut. Už ve vlaku bylo hlášeno, že ohňostroj byl zrušen, takže lidé vystupovali aby mohli přestoupit a vrátit se pěkně zase domů.


No nevadí, letos jsem ohňostroj nestihla, snad se zadaří příští rok! Takara